Anasayfa » Ebru Pekel » 2013 Yılında Uygulanacak Olan Trafik Cezalarına Dikkat…
2013 Yılında Uygulanacak Olan Trafik Cezalarına Dikkat…

2013 Yılında Uygulanacak Olan Trafik Cezalarına Dikkat…

Trafikte hepimizin yaptığı hatalardan biri de araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek. Özellikle sıkışık trafiklerde, etrafınızdaki araçlara baktığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Trafik yoğunlaştığı zaman, sanki sıkışık olan trafikler, cep telefonuyla konuşmak için en uygun zamanlarmış gibi herkes telefonlara sarılıyor

Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek, bilindiği üzere sürücünün dikkatinin dağılmasına ve ölümcül kazalara neden oluyor. Çünkü, cep telefonuyla görüşme sırasında dikkati dağılan sürücüler, daha fazla hata yapıyor, bazı tehlikeli durumların hiç farkına varmıyorlar.

Saatte 60 kilometre hızla giden bir otomobil sürücüsünün fren yapmasının bu kadar gecikmesi, durma mesafesinin 15 metre daha artması anlamına geliyor. Sürücüler telefonda en basit aramalarda bile, konuşmanın yoğunluğuna göre tehlikeli birçok durumu gözden kaçırabiliyorlar.

2012 yılında, en çok trafik cezası kesilen konular, hatalı park, hız ihlali, kırmızı ışıkta geçmek, emniyet kemeri ve trafikte cep telefonuyla konuşmak oldu.

Karayolları ve Trafik Kanunu gereği, trafik cezaları bu yıl yüzde 7.8 oranında güncellendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013 yılında trafikle ilgili hangi suça ne kadar para cezası kesileceğine ilişkin listeyi güncelleyerek ilgili birimlere gönderdi. Kırmızı ışıktan hıza; ehliyetsiz araç kullanmaktan telefonla konuşmaya; korsan taksiye binmekten kaza yerinden ayrılmaya kadar sürücüler, yolcular, yayalar, sigorta şirketleri ile trafiği engelleyecek şekilde ev veya işyeri önünde izinsiz çalışma yapanlara kadar tüm suçların yeni cezası belli oldu.

En Ağır Ceza Emniyet Şeridi İhlaline…

72 TL olan emniyet şeridi ihlali cezası, 650 TL’ye yükseltilirken, Karayolları trafik kanunundaki değişiklik taslağı ile özellikle büyük şehirlerde, büyük sorun haline gelen emniyet şeridi ihlali ağır kusur kapsamında ilk sıraya oturdu.

Trafikte, herkesin kurallara uyması lazım, uyanıklık yaptıklarını zanneden sürücüler yanıldıklarını anlamalılar. Çünkü emniyet şeridi, acil durumlarda emniyetli geçisi sağlamak amacıyla kullanılan bir alan. İtfaiye, ambulans, polis gibi acil durumlarda olay yerine gitmesi gereken görevlilerin kullanması için ayrılmış özel bir yol. Bu yolu uyanıklık yapıp kimse keyfince kullanamamalı. Bu gelişmişliğin ve medeniyetin de bir göstergesi. Kurallar hepimiz için var. Toplumsal yaşamın gereği olarak da bu kurallara hepimizin uyması gerekiyor.

 “Toplu Taşıma Yolu” Uygulamasında “Yeşilköy Caddesi” Tepkili…

Eylül ayının başından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak amacıyla başlattığı, “Toplu Taşıma Yolu” uygulamasına yeni hatlar ekledi. Tolu Taşıma Yolu’na park eden araçlar çekiciler tarafından otoparka götürülüyor ve şerit ihlali yapan sürücüler uyarılarak ceza kesiliyor. Pilot bölge olarak seçilen Millet Caddesi, Topkapı, Aksaray ve Şirinevler – Mahmutbey yolunda gerçekleştirilen uygulama trafiğin en yoğun olduğu saatlerde hafta içi sabah 07.00 – 10.00 ile akşam 16.00 – 20.00 saatleri arasında yapılıyor. Bu saatler dışında yol diğer araçların kullanımına açılıyor. Pilot bölgelerin ardından uygulamanın genişletildiği yerlerden biri olan, Yeşilköy yolunu kullanan sürücüler ise oldukça tepkili. Yolumun üstünde sevdiğim alışveriş merkezlerini içinde bulunduran ve evime de yakın olduğundan çok sık gidip geldiğim bir yer olan Yeşilköy Caddedesinden, herhangi bir toplu taşıma aracı geçmediğini ve herhangi bir otobüs durağının olmadığını yakından biliyorum ama olsun uygulama gayet güzel. J

Trafiği rahatlatmak amacıyla yürürlüğe giren uygulamanın Yeşilköy Caddesi’nde yoğunluğun yaşandığı saatlerde gereksiz yere trafiği tek şeride indirerek tıkaması ve yok yere ceza kesilmesi yolu kullanan sürücüler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

İlgililere duyurulur

Sevgiler…

Ebru Pekel

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*