Anasayfa » Haberler » 2025’te İkinci El Araç Pazarının Yüzde 25’i Kurumsallaşacak!
2025’te İkinci El Araç Pazarının Yüzde 25’i Kurumsallaşacak!

2025’te İkinci El Araç Pazarının Yüzde 25’i Kurumsallaşacak!

Türkiye’nin ikinci el araç pazarındaki güçlü oyuncularından Otomerkezi.net, 2019’da %10 büyüme ile önemli bir başarıya imza attı. 2020’de, 30 bayiye ulaşmayı hedefleyen Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, geçtiğimiz yıl her sıfır kilometre otomobile tam 15 ikinci el otomobilin denk geldiğine, 2018 yılına göre sıfır araç pazarının yüzde 22,85 daralmasına karşılık ikinci el online pazarının 2019 yılında yüzde 10 büyüme ile 1.750.000 adete ulaştığına dikkat çekti. Sıfır kilometre araçlardaki stok sıkıntısının tüketicileri ikinci el otomobillere yönlendirdiğine değinen Karakaş, 2020 yılında 30 bayiye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirirken, bu yıl ikinci el araç satışının 2.250.000 adede ulaşacağını öngörüyor.

Ülkemizin ikinci el araç pazarındaki önemli oyuncularından Otomerkezi.net, geçtiğimiz yıl  %10 büyüme sağladı. Türkiye’de 9 şehirde, 13 farklı noktada hizmet veren Otomerkezi.net, özellikle ikinci el otomobil alım-satımında yaşanan tüm problemlere 360 derece hizmet yaklaşımıyla çözümler sunarak, hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana binlerce  otomobil kullanıcısını memnun etti. Motor mekanik garantisi, ekspertiz garantisi ve kilometre garantisi sunan Otomerkezi.net, sigorta ve finans hizmetlerini de tek çatı altında toplayarak ikinci el otomobil satın almak isteyen kullanıcıların hayatını büyük oranda kolaylaştırdı.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, kademeli olarak düşen faizlerin etkisiyle birlikte sıfır kilometre araç parkında yaşanan stok sıkıntısının araç satın almak isteyen vatandaşları ikinci el pazarına yönelttiğine dikkat çekti. Karakaş “Geçtiğimiz yıl her sıfır otomobile karşılık 15 adet ikinci el araç satıldı. Öte yandan sıfır araç satışlarında yüzde 22,85 oranında daralma yaşanırken, 2019 yılında ikinci el araç pazarı

agresif bir şekilde yüzde 10 büyüdü. Yaptığımız araştırmalara göre ikinci el araç pazarındaki büyüme hızı, sıfır kilometre araç pazarına göre 5 kat daha fazla. Geçtiğimiz yıl toplam 479.060 adet sıfır kilometre araç satılırken, ikinci el online araç pazarında 1.750.000 adetten fazla satış gerçekleşti ki bu hacim de 4 kat daha büyük. 2020 yılında da ikinci el pazarının geçtiğimiz yıla oranla  yüzde 10-15 oranında büyüyerek 2 milyon 250 bin adete ulaşacağını öngörüyoruz. Otomerkezi.net olarak hedefimiz ise 2020’de 3 bin adet araç satışı gerçekleştirmek” yorumunda bulundu. Sıfır kilometre araç pazarında ilk üçe sırayla Fiat, Renault ve Volkswagen markalarının oturduğunu belirten Karakaş, “İkinci elde en çok satılan modeller sırasıyla Volkswagen Passat, Ford Focus, Renault Clio, Opel Astra ve Toyota Corolla oldu; en çok tercih edilen marka ise 240 bin adetle Renault” dedi.

Her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor

 İkinci el araç pazarındaki alışkanlıkların değişmesi gerektiğinin altını çizen Karakaş, “2018’de getirilen yönetmelikle birlikte, kurumsal bir yapıyla ikinci el araç alım-satımı yapmak zorunlu hale geldi. Fakat maalesef hali hazırda satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor. Sürdürülebilirlik için, ikinci el araç ticareti yapanların, komisyonculuktan öteye geçmeyen alışkanlıkları bir kenara bırakıp, belirli kalite standartlarını karşılayarak müşteri memnuniyetine odaklanan kurumsal bir yapıyı benimsemesi en önemli husus. Müşterilerin fazlasıyla artan beklenti ve ihtiyaçlarını geleneksel galericilik anlayışıyla karşılamak artık çok zor. Pazarın çok hızlı bir şekilde büyümesi, yaygınlaşması ile yasaların getirdiği zorunluluklar ve acil kurumsallaşma ihtiyacı sebebiyle 2025 yılına kadar pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz. Pazarı domine eden yeniliklerimiz ve hizmet anlayışımızla 3 binden fazla sektör temsilcisinin kurumsallaşma dönüşümüne katkıda bulunmayı hedefliyoruz. “ diyerek sözlerine devam etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*