Anasayfa » Haberler » Airbus’ın Uçan Arabası 2018’de Test Uçuşuna Başlayacak
Airbus’ın  Uçan Arabası 2018’de Test Uçuşuna Başlayacak

Airbus’ın Uçan Arabası 2018’de Test Uçuşuna Başlayacak

Bilim kurgu filmlerindeki uçan arabalar kısa bir süre sonra hayatımıza girebilir. Bunu hayata geçirmek isteyen firma ise havacılık sektörünün devi olan Airbus.

uçan otomobilFransa merkezli havacılık şirketi Airbus, geçen yıl trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için uçan ve kendi kendini sürebilen taksi projesi Vahana’yı tanıtmış ve 2020 de hayata geçirileceğini duyurmuştu. Airbus CEO’su Tom Enders, bugün Münih’te düzenlenen Dijital Yaşam Tasarım Konferansı(DLD)’nda araba prototipinin 2018’e kadar hazır olacağını ve test uçuşlarına başlanacağını duyurdu.

uçan araba..Yüz yıl önce yer altına inen kentsel ulaşımı gökyüzüne çıkarmak istediklerini söyleyen Enders, uçan araba üretmek için teknik bilgiye ve birikime sahip olduklarını da vurguladı. Bu yıl içinde prototipi üretilerek test sürüşlerine başlanılacak olan uçan araba, 8 pervane ve 2 kanadı ile dikey ya da yatay uçabilme özelliğine sahip olacak. Güvenlik açısından ve hava trafiğindeki en ufak hatanın kara trafiğine göre çok ciddi tehlikelere neden olabileceği için eleştirilen uçan araba 2018’den itibaren çok sayıda üretilerek 2020’ye kadar deneme uçuşları yapacak. Airbus’ın uzun vadedeki hedefi ise 2020’de projeyi tamamen hayata geçirerek insanların uçan arabalara aşina olmasını sağlamak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*