Anasayfa » Haberler » Aracınızda Lastik Hava Basınç Değeri Ne Kadar Olmalı
Aracınızda Lastik Hava Basınç Değeri Ne Kadar Olmalı

Aracınızda Lastik Hava Basınç Değeri Ne Kadar Olmalı

Aracımızın lastik hava basıncını sürüş güvenliğimiz için her zaman kontrol etmeliyiz. Araçlarımızda lastik hava basıncını anormal bir şey olmaz ise (çivi batması v.s) en az 15-30 günde bir kontrol etmemiz gerekmektedir. İdeal şartlarda dahi lastiğiniz ayda 0,69( psi-bar) değer kaybı yaşar. Her çeşit motorlu araç için (binek araç /otomobil, kamyon, kamyonet gibi ticari araçlar) lastik hava basıncı belirli periyotlar da kontrol edilmelidir. Hava basıncı normal değerlerde olmayan bir araç virajlarda, fren ve yakıt tüketiminde istenen performansı göstermez. Kontrolü ve gerekli hava basıncının ayarlanması son derece kolay bir işlemdir. Her yakıt istasyonunda hava basınç istasyonu mutlaka vardır. Aslında en garantisi özellikle uzun yola çıkmadan en yakın lastikçiye hava basıncını ölçtürmektir.

hava-kontrol-etme Lastik hava basıncını ölçmek basit bir iş olup hem yakıt tüketimine hem aracınızın performansına katkısı yüksektir. Bazı sürücüler lastik hava basıncını biraz düşürüp sürüş konforuna katkı sağlamak istiyor, düşük hava basıncı lastiğin patlama riskini yükseltir ve sürücünün kaza riskini arttırır işin doğrusu lastiğinize göre hava basıncının doğru olmasıdır.  Fazla basınçlı lastiklerin tabanları kısa surede aşınır, basıncı az olan lastiklerin omuz kısımlardaki dişleri kısa sürede aşınır, lastik aşırı ısınır ve yakıt sarfiyatınız artar.

Lastiklerinizi sabah ilk iş olarak veya lastikleriniz soğukken kontrol edin. Sürüşe bağlı olarak lastikler ısınır ve bu da ölçüm değerlerini etkileyebilir.

lastik-hava-basinciLastik Basınç Değerimizi Nereden öğreniriz.

Lastiklerdeki olması gereken doğru basınç değerleri araç kullanma kılavuzları, kaporta altı bilgi kağıdı, kapı arasındaki sürücü bilgilendirme kısmında bulunur. Ayrıca lastikçilerden bilgi alabilirsiniz.

Lastik basıncı sadece kum yüzeyde düşürebilir. Diğer her hangi bir durum için lastik basıncı düşürülmemelidir. Karlı zeminde ise lastik basıncını arttırmak çekişi arttırır.

Türkiye’de genellikle psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu bilgi bar olarak yazılır. Lastiğe hava basılacağı zaman barı psi’e çevirmek gerekir.

1 bar kaç psi eder peki? 1bar 14.50 psi’dir. Yani araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeriyle çarparız ve yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. ; 1 psi = 0.06895 bar dır.  Lastiklerin dördüne de aynı değerde hava basmamamız gerekir.

Lastik hava basınç değerleri

lastik-basinc-tablosuHerkese keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum.

En güncel otomobil haberleri, otomobil testleri ve motor sporları için bu linkten  http://www.otoruyasi.com/kategori/ototest/ ziyaret edebilirsiniz..

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*