Anasayfa » Genel » Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Altın Kurallar!!
Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Altın Kurallar!!

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Altın Kurallar!!

Motorin’in 6,05’lere, benzinin fiyatının 6,20’lere geldiği günümüzde aynı harcama ile daha çok yol katetmek için siz değerli okuyucularımıza konuyla ilgili ipuçlarını sıraladık. 10 altın ipucu sayesinde aile bütçesine daha çok katkı sağlayabileceğimize inancım tam. Yakıt tasarrufu için altın kurallar:

  • Gaz Pedalına Yüklenmeyin!!

“Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi bas.” Deyimini uygulamak gerekiyor. Aracın hızını bir anda arttırmak için gazı dibine kadar basmak yakıt tüketimini arttıran en büyük etkenlerden biri diyebilirim. Bu nedenle daha az yakıt tüketimi için gaz pedalıyla dost olalım, bir anda yüklenmek yerine yavaşça hızlanalım..

  • Motoru Rölantide Isıtmayın!!

Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini arttırır.  Yapılan araştırmalara göre  3 dakika rölantide çalışan aracın tükettiği yakıt, 1 kilometre gidildiğinde harcanan yakıta eşdeğer.

  • Aşırı hız yapmayın, Yüksek devirlerde otomobil kullanmayın!!

Aracın hızı ne kadar artarsa yakıt tüketimi de o kadar artar. Özellikle uzun yollarda 90 Km ile 120 Km arasında yapılan bir araştırma da neredeyse 2 katına yakın yakıt tüketimi gerçekleştiği görülmüştür. Düşük hızlarda da yakıt tüketimi artmaktadır. Bu nedenle belki İstanbul gibi trafiği yoğun şehirlerde yapılamasa bile aracı sabit bir hızla sürmek yakıt tüketiminde tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  • Camları Kapatın ve Aracın Yükünü Hafifletin!!

Araçta açık olan camlar özellikle yüksek hızlarda paraşüt görevi görerek araca karşı tepki oluşturur ve bu da aracın hızlı gitmek için daha çok efor sarfetmesine , buna bağlı olarak daha çok yakıt tüketmesine neden olur.  Aynı şekilde araçtaki fazladan 100 kg’nin 100 km’de 1 lt’ye kadar fazla yakıt harcandığını göstermektedir. Araca fazladan takılan aynalar, süsler, araca özel üretilmemiş spoylerler’de aracın aerodinamik yapısını bozduğu için yakıt tüketimini arttırmaktadır.

  • Lastik Hava Basıncını Kontrol Edin!!

Lastik hava basıncının olması gerektiğinden düşük veya yüksek olması da yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle lastik hava basıncının üreticinin tavsiye ettiği değerlerde olması gerekmektedir.

  • Yağ ve Hava Filtrelerini Temiz Tutun!!

Eski ve kirli yağ filtreleri motoru aşındırır ve yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle düzenli olarak bakımını yaptırmak uzun vadede oldukça karlı olacaktır.

  • Lastik Seçimi Zamanında Ve Doğru Yapılmalıdır!!

Yaz ve kış lastiklerini en doğru zamanda kullanmak çok önemlidir. Yazın kış lastiklerini kullanmak yakıt tüketimini arttırır. Aynı şekilde kış aylarında yaz lastiği kullanmak hem yakıt tüketimini arttırır hem de kaza riskini.

  • Benzini Soğuk Zamanlarda Alın!!

Benzini yaz aylarında sabah, akşam ve gece almak daha yoğun benzin almanızı sağlar.

  • Ani kalkışlardan ve Ani Frenlerden Sakının!!

Aracınız ani frenlerde ve ani kalkışlarda çok fazla yakıt tüketir. Bu nedenle kırmızı ışıklarda beklerken yeşili görür görmez gaz pedalını dibine kadar basarak hızlanmaya çalışmak yakıt tüketimini arttıracaktır.

  • Takip Mesafesine Dikkat Edin!!

Öndeki araç ile yeteri kadar takip mesafesi bırakmak hem ani fren yapmamanıza hem de hızınızı gerektiğinde yavaşça arttırmanıza olanak sağlar. Bu sayede yakıt tüketimine faydalı dokunuşlar yapabilirsiniz. Yine hız sabitleyicileri düz yollarda kullanmak yakıt tüketimi açısından faydalı olacaktır.

En yeni otomobil haberleri ve testleri için sitemizdeki  ilgili haberlere bakabilirsiniz.