Anasayfa » Haberler » Avrupa’da Hedef 2030’a Kadar 30 Milyon Elektrikli Araç
Avrupa’da Hedef 2030’a Kadar 30 Milyon Elektrikli Araç

Avrupa’da Hedef 2030’a Kadar 30 Milyon Elektrikli Araç

Avrupa Birliği Komisyonu, 10 yıl içerisinde sokaklarda 30 milyona yakın elektrikli araç görmek istediğini açıkladı.Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin, yazılım kullanarak emisyon değerlerini değiştirdiği ortaya çıkınca, Avrupa Birliği de yeni adımlar atmak zorunda kalıyor.

AB, geçtiğimiz haftalarda, 2030 yılında araçların emisyon verilerini yüzde 50 oranında düşürmek istediğini açıklamış ve otomobil üreticileri bu duruma tepki göstermişti.

Görünüşe göre AB, önümüzdeki yıllarda otomobil üreticilerini oldukça zorlayan adımlar atmaya devam edecek.

 Hedef 10 Yılda Avrupa yollarında 30 Milyon Elektrikli Araç

Avrupa Birliği Komisyonu, 10 yıl içerisinde sokaklarda 30 milyona yakın elektrikli araç görmek istediğini açıkladı. Şu anda Avrupa’da 1.4 milyon elektrikli aracın yollarda olduğunu düşünürsek, bu beklentinin gerçekleşmesi için üreticilerin oldukça zorlanacak olması.

Daha önce yapılan araştırmalarda, 2028 yılında bile toplam hybrid ve elektrikli otomobil sayısının ancak 28 milyona ulaşabileceği ifade edilmişti. Kısaca elektrikli otomobillerin tek başına 30 milyona ulaşması için epey bir yol alınması gerekiyor.

İddialara göre bu proje çerçevesinde AB’yi birbirine bağlayan tren hatları da güçlendirilecek. Bu sayede kıtadaki karbon ayak izinin düşürülmesini amaçlanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*