Anasayfa » Haberler » Bor Takviyesi İle Elektrikli Otomobillerin Menzili Artacak
Bor Takviyesi İle Elektrikli Otomobillerin Menzili Artacak

Bor Takviyesi İle Elektrikli Otomobillerin Menzili Artacak

DÜNYADAKİ bor madeni rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye bu alandaki stratejisini katma değerli ürünlere çevirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Nevşehir’de “Bor Ülkesinde Bilim ve Teknoloji ile Buluşuyor” temasıyla düzenlenen Uluslararası Bor Sempozyumu’nda konuştu. Bor üzerinde yaptıkları en önemli çalışmalardan biri olan yakıt ve pil teknolojileri konusunda büyük bir ilerleme kaydettiklerini belirten Sönmez, “Elektrikli araçlar ve insansız hava araçları (İHA) için hayati önem taşıyan menzil probleminde yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. İHA’larda kullandığımız bor teknolojileri uçuş süresini uzattı. Boru hidrojenli bir sisteme bağladığınız zaman yakıtı tutan bir sistem haline geliyor. Elektrikli araçlar konusunda da bir firmamız pilot uygulamayı tamamladı. Bize bu konuda geldikleri noktayı gösterdiler. Şimdi yerli elektrikli otomobil için yapılan çalışmalara bunu entegre edip menzilin daha da artmasını sağlayacağız” dedi.

ASKERİN ENERJİSİ BORDAN

Bundan sonra borla daha çok askeri amaçlı projeler yürüteceklerini söyleyen Dönmez, “Bor madenini ham madde olarak değil yüksek katma değerli ürün olarak ihraç edeceğiz. Bor Türkiye’nin yüksek katma değerli ürün ihracatında başı çekebilir. Şu anda 110 ülkeye bor ihraç ediyoruz. Bazı ürünlerde bu katma değer 250, bazılarında 500 katlık bir değer yaratıyor. Savunma sanayi bu alanda öncü alanımız olacak. Hava araçlarında, zırhlarda ve roketlerde kullanılan bu malzemeyi
Kaynak; Hürriyet, Emre Eser

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*