Anasayfa » Haberler » Digital Light Far Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?
Digital Light Far Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Digital Light Far Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomotiv sektöründe son dönemde aydınlatma teknolojilerinde ciddi ilerlemeler gördük. LED’lerden sonra Audi ve BMW’nin lazer far sistemi sektörün en büyük yeniliklerindendi.

Mercedes ise daha farklı bir çözümle karşımıza çıktı. Digital Light adı verilen yüksek çözünürlüklü projeksiyon teknolojisi, her far ünitesi içerisinde bir milyon mikro çip sistemine sahip. Hem kamera hem de radar sensörlerine sahip sistem tamamen Mercedes’in kendi ürettiği algoritmayı kullanarak yoldaki diğer kullanıcıları göz önünde bulundurarak ışığın dağıtılmasını sağlıyor.

Digital Light teknolojisi, sürüş ve yol bilgilerini yola yansıtarak bir nevi yardımcı pilot görevi üstlenip yol güvenliği ve sürüş keyfini arttırmak amaçlıyor. İki milyon piksellik çözünürlüğe sahip olan sistem yolla yolun durumuna, yayalara, trafik durumuna, navigasyona göre şekil alıp uyarıları yansıtabiliyor.

Digital Light far teknolojisi, sürücüye öncülük eden sürüş desteği sağlayarak, her sürüş durumuna uyumlu olarak ideal ışık koşullarını sunabiliyor. Seyir halindeyken öndeki araca fazla yaklaşıldığında yola takip mesafesi uyarısı yansıtacak sistem, ayrıca şerit takip, hız limiti, şerit değiştirirken diğer şeritlerin uygunluk durumu gibi pek çok konuda uyarı yapabiliyor.

Digital Light far teknolojisi içerisinde ki algoritmada sayısız olasılıkta ki senaryoları barındırıyor. Bu dinamizm ve hassasiyet, bu akıllı sistemi, çevredeki koşullara mükemmel şekilde uyum sağlıyor ve yüksek çözünürlüklü ışık dağılımı sağlamak için sürücülere sınırsız olanaklar sunuyor.

Sistem trafik güvenliğine yönelik katkılarda sağlamaktadır. Güvenlik amaçlı da kullanılabilen sistem öndeki araca fazla yaklaşma durumunda yol üzerinde bir görsel uyarı oluşturuyor. Dar bir yolda giderken sürücüye yardım amaçlı da çalışan sistem bu gibi bir durumda arabanın genişliği kadar araç geçebileceği şekilde çizgi oluşturuyor. Yayalara yol verme durumunda da aktif olan sistem, yayanın geçmesi için yol yüzeyine bir yaya geçidi görseli yansıtıyor. Bu sistem ileriye yönelik otonom sürüş modüllere yönelik önemli katkı sağlayacaktır.