Anasayfa » Genel » Dikkat! Çocuğunuzun Katili Siz  Olmayın
Dikkat! Çocuğunuzun Katili Siz  Olmayın

Dikkat! Çocuğunuzun Katili Siz  Olmayın

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşıyoruz. Yurdumuzun tüm illerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, çok üzücü haberler de almıyor değiliz. Yüksek sıcaklıklara bağlı ölümler bir nebze olsun anlaşılabilir belki ama onlar bile canımızı acıtmaya yetiyor.

Ama asıl mesele şu ki, benim de burada dikkat çekmek istediğim, son günlerde şiddetini arttıran çocuk içerikli araba ölüm vakaları!

arabada çocukSadece bizim ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanından ebeveynleri tarafından arabaya terk edilmiş minicik bedenlerin ölüm haberlerini duyuyoruz. Belki markette doldurulacak bir poşet gıda derdine belki de gereksiz bir giyim alışverişi niyetine onlarca çocuk ölüme terk ediliyor.

Bir tarafta dikkatsizce, umarsızca sergilenen ebeveyn davranışları, bir tarafta dünyalara bile değişmeyeceğimiz çocuklarımız…

Sizce hangisi daha değerli?

Alışveriş mi, rahatlık mı, keyif mi yoksa yavrularımız mı?

arabada çocuk resmiŞunu unutmayalım ki, ısınmış bir araç içinde bir yetişkinin nefes alabilme süresi bile dakikalarla sınırlıyken, arabada bırakılan çocukların araba içi sıcaklığı 42 dereceye ulaştığı zaman ve süre 15 dakikayı geçerse  çocuklarda önce böbrekler daha sonra beyin zarar görüyor.  Neticesi hiç istemediğimiz malum ölümlerle karşılaşabiliyoruz.. Bir anlık unutkanlık, beraberinde üzüntü, gözyaşı, pişmanlık…

Çocuklarını araba ölümleriyle kaybedenler için artık çok geç ama geride kalanlar için yapacak daha çok şey var!

Biraz daha dikkat ve tedbirli davranmakla bir hayat kurtarabiliriz. Hele de o hayat bizim çocuğumuzunsa…

Tüm çocuklu anne babaları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor, güzel keyifli bir tatil dönemi geçirmelerini temenni ediyorum.

Hakkı Günerkan

 www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan

 instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*