Anasayfa » Genel » Dikkat! Facebook, Whatsapp, Twitter Kaza Yaptırıyor
Dikkat! Facebook, Whatsapp, Twitter Kaza Yaptırıyor

Dikkat! Facebook, Whatsapp, Twitter Kaza Yaptırıyor

Haberleşme ne kadar gelişti, telefonlar artık elimizde, cebimizde hele son beş senedir akıllı telefonların çıkmasıyla sosyal haberleşme artık her yerde bizimle. Facebook, Twitter, Whatsapp v.s sosyal medya vazgeçilmezimiz oldu. Tabii ki güzel bir gelişme fakat yerli yerinde kullanırsak. Otomobil kullanırken cepten sosyal medya takibi veya konuşmaları yüzünden kazalar gün geçtikçe artmaya başladı. Mesela aşağıdaki mesajlaşma;

“Ben de seni ve çocuğumuzu çok özledim bitanem. Trafik de yok 10 dakikaya kadar oradayım.”

Evet, bu mesajı yazmak 5 saniyeden uzun sürer ve trafikte 5 saniyelik dikkatsizlik, sizin ve dikkatsizliğiniz nedeniyle sebebi olduğunuz kazada karşı tarafın veya sizin yaralanmasına veya ölmenize sebep olmak için yeter de artar bile. Sonuç olarak bir daha ne siz eşinize kavuşursunuz ne de onlar size.. Biliyorum vazgeçilmezimiz oldu mesajlaşma, fakat biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.

yolda telefonİspanya‘da direksiyonda haberleşmeden ölenlerin sayısı alkollü araç kullananların sayısını geçmeye başladı. Whatsapp, Facebook ve Twitter mesajlarının yarattığı ölümcül kazaların sayısı İspanyol halkında büyük endişe yaratıyor. İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede geçen yıl meydana gelen 85 bin 519 trafik kazasının 34 bininin çoğunluğunun direksiyonda sosyal medyada haberleşme nedeniyle olmak üzere aşırı dikkatsizlik sonucu gerçekleştiği belirtildi. Bakanlık bu tür kazaların yüzde 52’sinin ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek gençlerin araç kullanırken Whatsapp,Twitter ve Facebook gibi sosyal iletişim araçlarından uzak durmasını istedi. Sosyal medyada haberleşme sonucu trafikte hayatını kaybeden İspanyolların yaş ortalamasının 34 altı olduğuna da işaret edilen araştırmada ani bir kazanın meydana gelmesi için 5 saniyelik dikkatsizliğin yeterli olduğu hatırlatıldı.

Bakanlık tarihinde ilk defa sosyal medya kazaları için “Bazen yüzde 99 dikkat bile yetmeyebilir” başlıklı özel spot reklamlar hazırlayarak bunları görsel ve yazılı medyada yayınlamaya başladı. Sosyal medyayı yoğun şekilde kullanan gençler ise ” #stopchatear”, başlığı altında örgütlenerek direksiyon başında telefonunu kapatarak mesajlaşmaya hayır dediler.

Dünya buna duyarsız kalmıyor, bizde kalmayalım sevdiklerimizi üzmeyelim.

Onur Kaan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*