Anasayfa » Haberler » Fiat 500L 1.6 Popstar Multijet; Çekici, Konforlu ve Teknolojik
Fiat 500L 1.6 Popstar Multijet; Çekici, Konforlu ve Teknolojik

Fiat 500L 1.6 Popstar Multijet; Çekici, Konforlu ve Teknolojik

Fiat 500L 1.6 Multijet 105 Hp Popstar turbo dizel Testi
İtalyanların efsane otomobili Fiat 500’ün satış rekorları kırmasından sonra, tabiki yenilenen otomobil sektörüne Fiat’da kayıtsız kalamazdı. Yeni modelini en çok satan modeli olan Fiat 500’ü daha da geliştirip 500 L ile piyasaya girdi. 500 L önceki nesline göre daha büyük,daha hafif ve yüksek tasarım anlayışına göre dizayn edilmiş. Ülkemizde her kesime hitap eden 500L versiyonlarından bu haftaki test konuğumuz  1.6 Multijet 105 HP Popstar 500L oldu.
Fiat 500L Popstar-yanDIŞ TASARIM
500L’nin dış tasarımına baktığımızda ise Fiat 500’e göre daha uzun,genişleyen hacimleri 4147 mm uzunluk,1784 mm genişlik ve 1665 mm yükseklikte tasarımıyla, alımlı çift rengiyle daha şık görüntü sağlanmış. İlk bakışta aynen bir Mini ailesinin üyesi zannedebilirsiniz. Ön kaputun öne doğru eğimi ve önde büyük yuvarlak ön far gurubu geriye çekilerek çekicilik arttırılırken, ön ızgaranın ortasındaki kromaj kaplama ve ortada logo ile birleştirilmiş, ayrıca Led gündüz farları ve sis farları ile şık bir görünüm elde edilmiş. Zaten önden bakıldığında size gülümseyen bir insan silüetini andırıyor.

Fiat 500L Popstar-Yanda ise çift renkli dikiz aynası,kromajlı kapı kolları ve yan koruma çıtalarının kromajı ile dikkat çeken 500L, arka tarafta ise arka camdaki spoiller, kromaj kaplı arka stop lambaları ve yine marka modelin arka kapak üstündeki dizaynı, 17 inç alaşımlı jantları ile atletik ve sportif görüntü sergilenmiş. Ayrıca gövde ve tavan renginin çift renkli olmasıyla insanı kendine çeken bir tasarım ortaya çıkarılmış.
fiat 500L iç..KONFOR VE İÇ MEKAN
500L Popstar’ın dışardaki eğlenceli tasarımını iç mekanında görmek mümkün oldu ve kendine has farklı bir tasarım ile karşılaştık diyebilirim. Çift renkli koltuk kaplamaları deri kaplı direksiyon simidi ve üzerindeki kısa ses sistemi ve telefon tuşları,direksiyon simidinin farklı tarzı ise gözden kaçmıyor.

Fiat 500L Popstar-ön konsul500 L’nin ön konsoldaki kullanılan yumuşak malzeme ve yine ön konsoldaki piano black kaplamalar, havalandırma kenarlarının kromaj kaplaması, kapı açma kollarının kromaj ve kendine has delikli halka tasarımı, 5 inç’lik dokunmatik ekranlı müzik sistemi, şık ve  fonksiyonel kumanda paneli, bilgi eğlence kumandaları, bluetooth, USB ve AUX in çıkışlı müzik sistemi, geniş görüş açısı,412 litrelik bagajıyla geniş ailelere yetecek kadar saklama alanları ile sürücü ve yolcular için yolculuklar keyifli ve konforlu geçecektir.

Fiat 500L Popstar-göstergeSes sistemi çok iyi beğendim, klima iyi çalışıyor. Ayrıca baş ve diz mesafesi de çok iyi ayarlanmış. 500L’nin iç mekanı fonksiyonel ve konforla birleştirilerek çok keyifli ve eğlenceli dizayn edilmiş.
Fiat 500L Popstar-içPERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımız 500L’nin orta sertlikteki süspansiyonu ile yolculuklar konforlu geçiyor ayrıca City modu ile şehir içi kullanımlarda direksiyonun  hafifliğini hissediyorsunuz. Hızlı girilen virajlarda standart olarak sunulan Esp görevini tam olarak yerine getiriyor. Fiat 500L Popstar-arka koltukTest aracımız 500L 1,6 motor dizel yüksek hızlarda içeri motor sesi ve rüzgar sesi alıyor. Fakat sakin sürüşlerde bunu hissetmiyorsunuz. Yol tutuşunu beğendim.Vites geçişleri gayet iyi. Test aracımız 500L Popstar 1.6 motor dizel manuel vites 3750 devirde 105 Hp’lik güç, 1500 devirde de 320 Nm’lik tork degeri veriyor.

Fiat 500L Popstar--0-100 Km hızlanmasını 11.3 saniyede çıkarken, maksimum hızı ise 181 Km/s. Test sürecimiz içerisindeki yakıt tüketimi ise 7.1 litre olarak gerçekleşti. Tabiki bunu şehir dışı ve sakin bir sürüşle daha da aşağı çekmek mümkün görünüyor.
Fiat 500L Popstar-ön farGÜVENLİK
500L aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla sürücü ve yolculara üstün güvenlik sağlamayı başarıyor. 500L girdiği Euro NCAP çarpışma testinden en yüksek değerlendirme kriteri olan 5 yıldız alarak çıkmış.

Fiat 500L Popstar-EL FRENİ Ayrıca diğer standart güvenlik donanımları ise, sürücü, yolcu ve yan perde hava  yastıkları( 6 ADET),viraj içini aydınlatan sis farları ve gündüz sürüş farları, ABS+EBD, ASR+MSR+HBA+DST+ETC  ve Hillholder içeren ESP sistemi gibi güvenlik sistemlerini üzerinde barındıran 500L’de Cruise Control donanımı da standart olarak sunuluyor.

Fiat 500L Popstar-yan aynaFİYAT
Test otomobilimiz 500L Multijet Popstar 1.6 motor dizel manuel vites ahahtar teslim satış fiyatı: 66.560 TL
Fiat 500L Popstar-arka stopSONUÇ
500L ile geçen test sürecimiz içerisinde performansı, iç mekanın konforu ,akıcı ve renkli tasarımıyla otoruyasi.com ekibinden tam not aldı..

Fiat 500L Popstar-arkaMPV bir otomobil için yeterli donanımı, teknolojisi ve yakıt ekonomisi ile geniş ailelerin, ayrıca tasarım farkıyla gençlerin gönlünü fethedeceğinden eminim.Tüm okuyucularıma 500L’yi Tofaş bayi ve Showroomlarında mutlaka test sürüşü yapmalarını öneriyorum.

Kazasız ve keyifli sürüşler dileğiyle,

Unutmayalım, Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim..

Hakkı Günerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*