Anasayfa » Haberler » Groupe PSA ve FCA birleşme konusunda anlaştılar
Groupe PSA ve FCA birleşme konusunda anlaştılar

Groupe PSA ve FCA birleşme konusunda anlaştılar

Yeni yapı; sürdürülebilir ulaşım çağının ön saflarında yer almak için gerekli olan liderliğe, kaynaklara ve ölçeğe sahip olacak

 Birleşme; sürdürülebilir ulaşımdaki yeni çağı şekillendirme noktasındaki zorlukların üstesinden gelmek için şirketlerin öne çıkan güçlerini bir araya getiriyor. Birleşmeden doğan şirket yıllık 8,7 milyon adet satış ve yaklaşık 170 milyar Euro gelir ile hacim olarak dünyanın en büyük dördüncü ve gelir olarak dünyanın en büyük üçüncü OEM üreticisi olacak. Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika’nın çekirdek pazarlarında yüksek marjlarla iş yapma imkânı yaratacak olan oluşum, ayrıca diğer bölgelerdeki stratejileri de yeniden şekillendirme fırsatı yaratıyor. Birleşme ile yaklaşık 3,7 milyar Euro yıllık işletme sinerjisinin oluşması tahmin edilirken birleşme sonucunda herhangi bir tesis kapanışı beklenmiyor ve sinerjinin ilk yıldan itibaren pozitif net nakit akışı yaratacağı düşünülüyor. Birleşmeden doğan şirketin güçlü bilanço yapısı ve yüksek likidite seviyesinin finansal esnekliğini ve yatırım kredibilitesini artırması bekleniyor. Yeni yapı; bünyesinde yenilikçi ulaşım çözümleri ve alternatif enerjili araçlar, otonom sürüş ve bağlanabilirlik gibi alanlarda ileri teknolojiler geliştirmek için yatırım verimliliğini daha yüksek ölçeklere çıkartacak. Ayrıca birleşme zengin marka çeşitliliği ile önemli pazarlarda ve segmentlerde daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan sınıfının en iyi ürünlerini sunacak. İki yönetim ekibi başarılı geri dönüşler ve OEM kombinasyonları da dahil olmak üzere bilgi paylaşımında bulunarak birbiriyle uyum içinde çalışacak. John Elkann Grup Başkanı ve Carlos Tavares Grup CEO’su olmak üzere bağımsız direktörlerden oluşan güçlü bir yönetim yapısı oluşturulacak. Ayrıca yönetim kurulunda temsil edilen uzun vadeli hissedarların (EXOR N.V., Peugeot Family Group, Bpifrance) desteği de olacak.

 Fiat Chrysler Automobiles N.V. (“FCA”) (NYSE: FCAU / MTA: FCA) ve Peugeot S.A. (“Groupe PSA”) hacim olarak dünyanın en büyük dördüncü ve gelir bakımından dünyanın en büyük üçüncü OEM üreticisini oluşturmak üzere yüzde 50/50 ortaklı bir birleşme anlaşması imzaladılar. Birleşme; yönetim, kabiliyet, kaynaklar ve yüksek adetli üretimin sağlamış olduğu avantajla birlikte yeni sürdürülebilir ulaşım çağının sunduğu fırsatları değerlendirerek endüstri lideri olacak.

Yeni oluşum birleştirilmiş finansal güçleri ve üstün yönleriyle yenilikçi, temiz ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri geliştirecek, üretecek ve satışa sunacak. Birleşme aynı zamanda ölçek ekonomisinin ve iki şirketin güçlü yönlerinin birleşmesinin sağlamış olduğu verimlilik sayesinde müşterilerine sınıfının en iyi ürünlerini, teknolojilerini ve hizmetlerini sunacak, talebin yüksek olduğu sektörde daha hızlı bir şekilde cevap verebilecek. 2018 toplam sonuçlarıyla yapılan hesaplara göre yeni oluşum; yılda 8,7 milyon araç satacak, yaklaşık 170 milyar Euro gelir elde edecek, 11 milyar Euro’nun üzerinde faaliyet karına ve %6,6’lık faaliyet kar marjına sahip olacak.

Birleşme; lüks, premium ve temel tüketim olmak üzere binek otomobillerden SUV’lara ve kamyon ve hafif ticari araçlara kadar tüm önemli segmentleri kapsayan zengin bir marka portföyüne ve ürün çeşitliliği ile geniş bir coğrafyaya hitap edecek. Bunu, FCA’nın Kuzey Amerika ve Latin Amerika’daki gücü ve Groupe PSA’nın Avrupa’daki sağlam konumu destekleyecek. 2018 yılı verilerine göre yeni Grup, gelir bakımından Avrupa’da %46 ve Kuzey Amerika’da %43 olmak üzere geniş bir coğrafyayı dengeli bir oran ile kapsayacak. Birleşme diğer bölgelerdeki stratejiyi yeniden şekillendirme fırsatı da sağlayacak.

Yeni araç platformlarına, motor ailelerine ve yeni teknolojilere yapılan yatırımlar optimize edilirken oluşan ölçek ekonomisi birleşmenin satın alma performansını artıracak ve paydaşlar için katma değer yaratacak. Toplam üretim hacminin üçte ikisinden fazlası iki platform ile üretilecek. Yılda yaklaşık üç milyon araç küçük sınıf ve kompakt/orta sınıf platformları üzerine yükselecek.

Birleşmenin yönetim yapısı katkıda bulunan hissedarlar arasında dengelenmiş olacak ve yöneticilerin çoğunluğu bağımsız olacak. Kurul 11 üyeden oluşacak. Beş Kurul üyesi FCA (Başkan olarak John Elkann dahil) ve beş kurul üyesi Groupe PSA (Kıdemli Bağımsız Direktör ve Başkan Yardımcısı dahil) tarafından oluşacak. Carlos Tavares beş yıllık ilk dönem için CEO olacak ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olacak.

Yeni grubun Hollanda merkezli ana şirketi; Euronext (Paris), İtalya Borsası (Milan) ve New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote olacak ve Fransa, İtalya ve ABD’deki güçlü varlığından faydalanacak.

Birleşmenin, her iki şirketin de sahiplerinin Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarında onayı ve diğer düzenleyici şartların yerine getirilmesi de dahil olmak üzere, 12-15 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Yeni birleşmeyi değerlendiren Groupe PSA Başkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares: “Birleşmemiz, temiz, güvenli ve sürdürülebilir bir ulaşım dünyasına geçiş konusunda önemli kazanımlar sağlarken müşterilerimize dünya standartlarında ürünler, teknoloji ve hizmetler sunma noktasında önemli avantajları beraberinde getiriyor. Muazzam yetenekleri ve işbirlikçi yaklaşımlarıyla, ekiplerimizin maksimum performans sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

FCA CEO’su Mike Manley: “Bu, inanılmaz markalara ve son derece deneyimli ve özel bir iş gücüne sahip iki şirketin birleşmesi. Her ikisi de çok zor dönemler yaşadı ve çevik, akıllı, güçlü rakipler olarak varlığını sürdürmeye devam etti. Çalışanlarımız aynı ortak değerlere sahip; zorlukları fırsat olarak görürken, bunu yaptığımız işte bizi daha ileriye götürmenin bir yolu olarak değerlendiriyor.”

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*