Anasayfa » Haberler » HİDROİST Takımına Sahip Çıkalım
HİDROİST Takımına Sahip Çıkalım

HİDROİST Takımına Sahip Çıkalım

Ulaşım araçlarında, konutların ısıtılmasında ve sanayide kullanılan petrol aslında kullanımının her aşamasında doğaya zararlı olan bir enerji kaynağıdır. Petrolün sondajlanması, borularla taşınması sırasında meydana gelen sızıntılar, petrolün kullanımıyla çıkan karbondioksit ve petrol kazalarının yol açtığı kirlilik doğal dengeyi tehdit eden başlıca etkilerdir. Hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan ulaşım araçları, petrol kullanımında da önemli bir yere sahiptir. Bizim üzerimize düşense buna alternatif olacak bir enerji ortaya çıkarmaktır. Biz de ekip olarak çevreyle dost olan hidrojenin ulaşım araçlarında yaygın bir şekilde kullanılmasını amaçlamaktayız.

 hidroistBu amaç doğrultusunda 2012 yılında HİDROİST ekibini(Hidrojen Enerjili Araç Takımı) lisans öğrencisi üç mühendis bir araya gelerek kurdu. 2012 yılından bu yana ekibi tanıtabilmek ve amacı yaygınlaştırabilmek için çeşitli etkinliklerde yer almaya başladık ve özverili çalışmaların sonunda bazı başarılar elde ettik. 2012 TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Dizayn Ödülünü, 2014 TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Hidrojen Kategorisi Şampiyonluğunu, 2015 Shel Eco Marathon Avrupa  5.liği, 2015 Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları Hidrojen Kategorisi Şampiyonluğunu, 2016 Shell Eco Marathon Avrupa 5.liğini, 2016 Shell Eco Marathon Türkiye Şampiyonluğu ve Teknik İnovasyon ödülünü kazandık.

2Takım olarak asıl hedefimiz kendimizi yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda kanıtlamak ve bu takımın gelişmesini sağlamak, ödül sayımızı arttırıp kendimizi geliştirmek, kendimizi ileri seviyelere taşımaktır. Sonucunda da hidrojenli araçlar adına bir ürün çıkarmak ve gelişimini sağlayarak ülkemize mal etmek istiyoruz.

5Tüm bunları yapabilmek için belirli bir bütçeye ve malzemelere ihtiyaç duyuyoruz. sposorluk anlamında projemize destek sağlanması bizim için hayati öneme sahiptir.

3Sahip olacağımız avantajları iyi şekilde değerlendirerek elimizden gelenin en iyisini yapıp amacımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Sonuç olarak doğayla dost olan hidrojen enerjisinin kullanımını ülkemizde yaygınlaştırarak doğaya katkıda bulunmak ve ülkemiz için önemli bir girişimi hayata geçirmek istiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*