Anasayfa » Genel » İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Her zaman bu soruyu kendi kendimize sormuşuzdur ya da çevredeki insanlar tarafından bu tarzda sorular yöneltilmiştir. Aslında bu sorunun cevabı hem kolay hem zor denilebilir. Çünkü bu noktada insanların ihtiyaçları ve maddi durumları en önemli unsurlardan olduğunu belirtmek gerek. Ülkemizde ki insanların genel ekonomik durumlarını göz önüne aldığımız zaman terazide 2.el daha ağır basıyor. Ancak 2.el piyasası için çeşitli olumsuz eleştiriler gelse de yine de ihtiyaçlarınıza uygun ve beğendiğiniz araçları uygun fiyatlara alabilmek de güzel bir olanak.

2.el otomobilAvrupa’daki birçok ülkede olduğu gibi insanların ekonomik durumlarının iyi olup herkesin sıfır araçlara yönelmesini isteriz tabi ki de ancak bu durum ülkemiz açısından çok zor bir durum. Aslında son yıllarda bu durum da değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bankaların kredilerde uygun faiz oranları sunması ve firmaların takas indirimi ve çeşitli kampanyalarla sıfır araç alımındaki talebi artırdıkları bilinen bir gerçek. Yine de ülkemizde 2.el piyasası halen canlı olduğunu söyleyebiliriz.

2.El Tercih Edelim Ama Neler Yapalım?

Bu noktada yapılaması ve dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmakta. Maalesef her 2.el araca da güvenip almak olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. Piyasada rent a car firmalarının ve şirketlerin yıpranan araçları, taksi çıkması araçlar, ağır kazalar geçirmiş pert kayıtlı araçlar vb gibi araçların olduğu kaçınılmaz bir gerçek. İşte bu yüzden araçları satın almadan önce çok dikkatli olunmalı ve detaylı araştırma içine girilmelidir.

2. el araçlarYapılması Gerekenler Kısaca;

-Aracın ilk olarak Emniyet Müdürlüğünden plaka sorgulaması mutlaka yapılmalıdır. Zira bu sorgulamada aracın hasar kaydı olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

-Aracın ruhsat, sigorta, kasko vb gibi temel belgelerini iyi incelemek gereklidir.

-Aracı satın almaya karar verirsek mutlaka yanımızda otomobillerden anlayan bir usta ya da ekspertizlik hizmeti veren kişilerden birisi olmalı ve beraber aracı incelemeye almalısınız.

-Eğer aracın varsa servis bilgilerine ulaşabileceğiniz kod veya faturasını inceleyiniz. Gerekirse servis ile görüşerek araç hakkında detaylı bilgi alınız.

Nelere Bakılmalı?

-İlk önce kaporta aksamı düzgün bir biçimde incelenmeli ve aracın tüm kaportasında boyanın renklerinde bir farklılık olup olmadığına bakılmalı. Eğer varsa boya ölçmeye yarayan aletlerle ölçümler yapılmalı.

-Kaporta aksamında vuruk ve göçük noktalar varsa iyi incelenmeli.

-Mutlaka kapılara ve kapı birleşim noktalarına bakılmalıdır. Zira kapıların açılış kapanışında herhangi bir problem olup olmadığına bakılmalıdır.

-İç mekan iyi incelenmelidir ilk olarak aracın göğüs kısmı olarak adlandırılan kabinin üst plastiğinde çatlama ve yarıklar varsa bakılmalıdır.

-Direksiyon simidi ve gösterge grubu incelenmelidir. Çünkü birçok aracın kilometresi kolay bir şekilde sıfırlanıp istenilen kilometreye getirilebilmektedir. Direksiyon simidinde çatlaklar ve aşırı aşınma varsa araç muhtemelen yüksek kilometre yapmıştır.

-İç mekanda yer alan kumanda, düğme, elektronik aksam vb varsa hepsinin çalışır durumda olduğundan emin olmalıyız.

2.el araç pazarı-Motor kısmında ise ilk olarak aracın yağ seviyesine ve radyatör suyu gibi basit görünen ama önemli olan kısımlarına bakılmalı. Motor kısmından genel olarak anlamıyorsak ustamız ya da ekspertize işi devretmeliyiz.

-Motorun durumunu içini açıp göremeyeceğimiz için aracı ya bilgisayara bağlayarak performansına bakabiliriz ya da aracın performansını yola çıkarak kendimiz edebiliriz.

-Aracı çalıştırdığımızda aracın egzoz sisteminden aşırı miktarda mavi ya da siyah renkte duman çıkıyorsa bu maalesef iyiye dair bir işaret değildir. Motor yavaş yavaş bakım istiyor olabilir.

Genel anlamda bu detaylara dikkat etmemiz bizim için yararlı olabilir. Aslında bakılması gereken kısımları detaylı şekilde ustalar ya da ekspertizlik yapan kişiler size söyleyeceklerdir. Bu konuda blogumda detaylı bir şekilde bakılması gerekenleri ele almıştım. Dileyenler detaylı bilgi için yazıma göz atabilirler.

Önemli Telefonlar & SMS

İkinci el alacağınız aracın hasarlı olup olmadığını öğrenmek için alacağınız aracın plakasını 5664 kısa mesaj yollamanız yeterli olacaktır.

Trafik Ceza Sorgulama, HGS Ceza Sorgulama, OGS Ceza Sorgulama, MTV (Motorlu Taşıt Vergisi) Sorgulamalarını da Gib’in Tek telefon uygulaması ile öğrenebilirsiniz. 0 888 233 70 50

Yazar: Soner Ünlüer

otolimit.blogspot.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*