Anasayfa » Haberler » İkinci Elde Akıllara Durgunluk Veren Dolandırıcılık; Kirala, sat, çal, iade et
İkinci Elde Akıllara Durgunluk Veren Dolandırıcılık; Kirala, sat, çal, iade et

İkinci Elde Akıllara Durgunluk Veren Dolandırıcılık; Kirala, sat, çal, iade et

İzmir’de aldıkları ağır hasarlı araç şase ve plakalarını kiraladıkları araçlara takıp satan ardından bu araçları yeniden çalıp kiralama firmasına teslim eden çete çökertildi.

Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şubesi Oto Hırsızlığı Büro Amirliği ekipleri, vatandaşları dolandıran oto hırsızlık çetesine operasyon düzenledi.

Kimlikleri ve adresleri tespit edilen 9 çete üyesi, “resmi belgede sahtecilik” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlarından gözaltına alındı.

9 çete üyesi emniyetteki işlemlerinin ardından ise adliyeye sevk edildi. 5 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, 4 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Çetenin Dolandırıcılık Yöntemi

Ağır hasarlı araçları satın alan çetenin aynı marka ve otomobilleri kiralayıp, ağır hasarlı araçların şase ve plakalarını taktıkları ve tamir edilmiş gibi göstererek sattıkları tespit edildi.

Daha sonra şase numarasını değiştirdikleri araçların satmadan önce yedek anahtar çıkaran çetenin, satıştan bir süre sonra, üzerine taktıkları araç takip sistemiyle yerini belirleyip yedek anahtarla çaldıkları anlaşıldı.

YENİDEN ŞAŞE NUMARASI TAKIP ŞİRKETLERE İADE ETTİLER

Çete üyelerinin, yeniden kendi şase numaralarını taktıkları bu araçları ise kiraladıkları şirketlere iade ettikleri de tespit edildi. Teknik çalışmalar neticesinde ise şüpheli şahısların toplam 6 farklı aracın şase numarasını değiştirip sattıkları belirlendi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*