Anasayfa » Haberler » Japon Otomotiv Devi, Merakla Beklenen Mazda3 Modelini Tanıttı
Japon Otomotiv Devi, Merakla Beklenen Mazda3 Modelini Tanıttı

Japon Otomotiv Devi, Merakla Beklenen Mazda3 Modelini Tanıttı

Japon devi Mazda, yoğun teaser sürecinin ardından yeni nesil Mazda3’ü 2018 Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında resmen tanıttı. Mazda, daha keskin ve akıcı görünen kompakt modelde yepyeni donanımlar ve SCCI (Kıvılcım Kontrollü Sıkıştırma Ateşlemesi) özellikli SkyActiv-X motBenzinli motor iskeleti üzerine kurulan fakat belli koşullarda dizeller gibi sıkıştırma ile yanma sağlayan SkyActiv-X’in gelişi duyuruldu ancak ünite hakkında herhangi bir teknik veri paylaşılmadı.

Mazda, pazara göre yeni Mazda3’te 1.5, 2.0 ve 2.5 litre hacimli SkyActiv-G benzinli motorlar ve 1.8 litrelik SkyActiv-D dizel ünite ile satacak. Altı ileri manuel veya tam otomatik şanzımanla eşlenen Mazda3’lerin benzinli örnekleri emme manifoldu ve pistonlarda güncelleme görürken, dizel motorlu araçlar ise elden geçirilmiş yakıt enjeksiyon sisteminden yararlanacak. Bu arada tüm ünitelerde M Hybrid adı verilen hafif hibrit sistemi görev yapacak. Mazda 3‘te dört çeker sistemini opsiyon olarak sunmaya hazırlanıyor, ancak bu özellik daha çok Amerikan pazarlarını hedef alıyor.

Mazda, sistem detayları ile ilgili açıklamayı ise henüz yapmadı. Beş kapılı hatchback ve dört kapılı sedan gövde tipiyle satılacak olan Mazda 3’ün tasarımı genel olarak çok daha keskin ve akıcı. Hatchback karoserde tavan arkaya doğru daha eğimli bir iniş yaparken sedan versiyonu daha keskin ve küt çizgiler taşıyor. Önden bakıldığında Mazda 3’ün tüm versiyonları birbirine benziyor.

Geniş ızgaranın domine ettiği burun bölümü oldukça uzun ve agresif. Izgarayla bütünleşen ince LED farlar ise fütüristik bir hava oluşturmuş. İnce A sütunu ise Mazda3’ün iyi bir görüş sunacağının habercisi. Kabinde sadelik felsefesine yönelen Mazda, 8.8 inç boyutlu bilgi eğlence sistemi ekranı ile klima kontrollerini şık bir malzeme ile ayırmış. Direksiyonu hafifçe elden geçirilen modelin gösterge paneli hâlâ analog.

Vites konsolunu da temiz tutan Japon firma, head-up display opsiyonu ile sürücülerin gözünü yoldan ayırmadan temel bilgilere ulaşmasını sağlamış.  2019 Mazda3, yeni sürüş asistan sistemleri ile güvenliği de ihmal etmiyor. Seyir ve Trafik Desteği adlı sistem, aracın gaz, fren ve yönlendirme komutlarını üstlenebiliyor. Kör nokta uyarı sistemi ve ön çapraz trafik uyarısı ise kaza riskini azaltmak üzere tasarlanmış.

Halihazırda piyasada bulunan modelin çalışan formülünü gerekli alanlarda geliştiren Mazda’nın yeni Mazda3‘ü ne zaman piyasaya süreceğini henüz açıklanmadı. (Mazda-Motor1)

Mazda’nın Temsilci Direktörü, Başkan ve CEO’su Akira Marumoto, “Bugün açıkladığımız yeni Mazda3, Mazda için yeni bir dönem başlatıyor” dedi. Ayrıca “Yeni nesil Mazda otomobilleri araç sahipliği deneyiminin değerini artıracak. Bu ürünler sayesinde Mazda’nın marka değerini daha da yükselteceğiz ve tüm dünyadaki müşterilerle daha güçlü bağlar kurma hedefimize doğru ilerleyeceğiz” diye ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*