Anasayfa » Genel » Karda Kalan Aracınız İçin Hayat Kurtaran öneriler
Karda Kalan Aracınız İçin Hayat Kurtaran öneriler

Karda Kalan Aracınız İçin Hayat Kurtaran öneriler

Doğada ozon tabakasının delinmesi ve kutupların erimesi sonucu mevsimler içinde alışık olmadığımız durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sene Antalya’ya geçen sene memleketim olan Adana’ya kar yağması da bu değişikliklerden biri. Bunun gibi birçok değişim sonucu artık yaşadığımız yerde kış mevsiminin veya yaz mevsiminin bize neler getireceğini tahmin edemiyoruz. Doğu bölgelerimiz kar altında  batı bölgelerimizde de  kar yağışı devam ediyor.

Bu sene hem doğuda hem batıda kış sert geçiyor, her zamankinden çok daha fazla kar var memleketimizde siz okuyucularımıza karda araç kalınca aracınızı nasıl kullanacağınız hakkındaki bilgileri vermek istedim. Eğer aracınız bir yerde kara saplanıp kalırsa aşağıdaki bilgiler hayat kurtarabilir. Aracınız kara saplanırsa şunları uygulayın:

  • Tekerlekleri düz durumda tutarak aracınızın düz gitmesini sağlayınız. İleriye gidemiyorsanız, önce geriye, sonra tekrar ileriye doğru gitmeye çalışınız.
  • Elle kumandalı vites kutusu kullanıyorsanız, tekerleklerin kaymasını önlemek için vitesi 2. vitese alınız. Motoru stop ettirmeden ve çekişi sağlayıncaya kadar gaza yavaşça basınız.
  • Kara saplandığı için ilerleyemeyen aracınızın tekerleklerine yol açmak için hafif ileri geri yapınız ve giderek bu mesafeyi artırınız. Tekerleklerin kaymaması ve zemini oymaması için fazla güç kullanmayınız. Eğer başarılı olamazsanız, tekerleklerin önüne kum, vb. dökünüz veya paspas seriniz.
  • Dışarıda park ettiğinizde taşıtınız kara gömülmüşse veya karda geri gitmişseniz, tekrar çalıştırmadan önce karın egzoz borusunu kapatmamış olduğundan emin olunuz. Karla kapanan egzoz boruları taşıtın içine egzoz gazı dolmasına, karbon monoksit zehirlenmesine, hastalanmalara hatta ölüme yol açabilmektedir.
  • Karda mahsur kalırsanız, aracınızın iki ucunda güvenli mesafede iki ışıldak yakınız. Karın egzoz borusunu kapatmasına izin vermeyiniz. Taşıtın içinde kalınız ve temiz hava girişi için bir camı hafifçe açık bırakınız. Battaniyelere sarılınız ve sıcak kalmak için kaloriferi saatte birkaç dakika çalıştırınız.

ONUR KAAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*