Anasayfa » Hakkı Günerkan » Kia Rio 1.4 WGT Concept Plus testi
Kia Rio 1.4 WGT Concept Plus testi

Kia Rio 1.4 WGT Concept Plus testi

Otoruyasi.com’un test konuğu olan Yeni Kia Rio hatchback oldu. 2016 yılında Paris Fuarın’da tanıtılan Rio hatchback, yenilikçi teknolojisi ve şık tasarımıyla B segmentinde ön plana çıkmayı planlıyor.  2017’de “İF” tasarım ödülünün sahibi olan Rio, B segmentindeki rakiplerini zorlayacak gibi görünüyor. Test aracımız Rio’yu yakından tanıyalım

Dış Tasarım

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT,,Araca önden ilk baktığımızda karakteristik kaplan burnu ızgarası göze çarpan ilk detay oluyor. Daha keskin bir görüntü verilen farlara U şeklinde gün ışığı ile çalışan LED özelliği de eklenerek daha teknolojik bir yapı sağlanmış. Ön sis farları son nesile kıyasla ön tampona doğru yukarı kısma yerleştirilerek otomobile daha güçlü bir görünüm verilmiş. Aracın ön kısmına daha çok görsel derinlik hissi verilerek kendinden oldukça emin ve sportif bir görünüm yakalanmış diyebilirim. Yan tarafta yine ön taraftaki keskin çizgiler devam ettirilmiş. Arka tarafta lambalar, yeni model sıralı LED ışık görseli ile oldukça güçlü görünüyor.  Yeni Kia Rio, yeni görünümü ile hem 2017 “İF” tasarım ödülünün hem de kalbimizin sahibi oldu diyebilirim. Açıkçası ben Yeni Kia Rio’yu görünüm olarak çok beğendim. Yeni Kia Rio ayrıca bir önceki akranından 15 mm daha uzun ve 5 mm daha kısa. Aracımızın toplam uzunluğu 4.065 mm, genişliği 1.725 mm ve yüksekliği ise 1.450 mm.

İç Tasarım

Test aracımız Yeni Kia Rio’nun kapısını açtığımızda dışarıdaki kaliteli ve sportif görüntü içeride de bizleri karşılıyor. Kaliteli malzemeler ile bütünleşen kaliteli işçilik her detayda kendini gösteriyor.

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-kokpitOldukça sportif olan içerisi şimdiki tüm araçlarda moda haline gelen piyano siyahı detaylarla süslenmiş. Direksiyonu kalite hissini uyandırıyor, kırmızı detaylarla süslenen panelden gözünüzü yoldan ayırmadan istediğiniz bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-ön konsulDış tasarımda kullanılan derinlik katıcı çizgiler içeride de kullanılmış. Bu detaylar kabine daha geniş bir izlenim katıyor. Sürücü odaklı dizayn edilen iç mekan üst kalitede bir karakter sergiliyor. Bu özellikleri ile Yeni Kia Rio sürücüsüne keyifli bir sürüş sağlamakta oldukça başarılı. Gösterge panelinin hemen  alt kısımda ise orta konsolda düğmeler ve onun altında ısıtma ve havalandırma tuşları yer alıyor.

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-arka koltuk Kabin olarak oldukça ferah olan Yeni Kia Rio, sürücü ve yolcuları için oldukça rahat bir seyahat imkanı sağlıyor. Saklama kabı olarak oldukça zengin davranan Yeni Kia Rio, 325 litreye ulaşan bagaj hacmi ile çok iddialı..

Motor, Performans & Güvenlik

Yeni Kia Rio’nun kalbinde 1.396 cc silindir hacmine sahip, 90 Hp beygir gücünde bir motor yatıyor. Maksimum tork değeri 240 Nm olan Yeni Rio, 0’dan 100 km’ye 12 saniyede ulaşabiliyor. Yeni Kia Rio’nun maksimum hız değeri ise 175 km/s. Yeni Kia Rio’nun ortalama yakıt tüketimi ise İstanbul trafiğinde 5.2’lerde diyebilirim. Fakat daha düzgün ve stabil sürüşlerde 4’e kadar iniyor.

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-ön farYeni Kia Rio, sürüş esnasında sürücü ve yolcuların çok daha konforlu bir seyahat geçirmeleri için bir çok donanıma sahip. Bunlardan birkaçı: yol bilgisayarı, hız sabitleme sistemi, yokuş kalkış destek sistemi, yağmur sensörü, far sensörü, usb girişi, bluetooth bağlantısı, otomatik katlanan yan aynalar, çok bölgeli dijital klima, soğutmalı torpido gözü, deri direksiyon simidi, fonksiyonel direksiyon simidi, elektrikli arka camlar, ön kol dayama ünitesi, refakatçi aydınlatma sistemi, sunroof/cam tavan.

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-arka farYeni Rio sportif ve güçlü görünümünün yanı sıra güvenlik özellikleri ile sürücülere ve yolculara kendilerini daha güvende hissetmeleri için elinden geleni yapıyor. bu özellikleri şöyle sıralayalım:sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan/perde hava yastığı, lastik basınç kontrol sistemi, abs (antiblokaj fren sistemi),ebd (fren güç dağılım sistemi), esp (elektronik denge sistemi), asr (çekiş düzenleme sistemi), ön sis farları, led gündüz farları, alaşım jantlar..

Kia Rio 1.6 Concept Plus DCT-arkaFiyat; Test aracımız Kia Rio 1.4 WGT Concept Plus anahtar teslim fiyatı; 94.900 TL

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan