Anasayfa » Haberler » Kia Stonic 1.0 Elegance Design Pack DCT Testi
Kia Stonic 1.0 Elegance Design Pack DCT Testi

Kia Stonic 1.0 Elegance Design Pack DCT Testi

Bu haftaki test konuğumuz Kia’nın B segmentindeki yeni crossover modeli Stonic 1.0 litrelik motorlu versiyonu ile test sürüşü gerçekleştirdik. Türkiye’ye 2018 yılında giriş yapan Kia Stonic, etkileyici tasarımı ile dikkat çekiyor. Güney Koreli markanın crossover modeli sportif hatlara sahip. Küçük olmasına rağmen atılgan bir karaktere sahip olan motor da aracın sportif görünümüne uyum sağlıyor.

Dış Tasarım

Kia Stonic, tasarımı ile bugüne kadarki en zengin kişiselleştirme olanağı sunulan Kia modeli olarak dikkat çekiyor. Tasarım dehası Peter Schreyer’ın imzasını taşıyan Kia Stonic, kaslı çizgileri ve kavisli yüzeyleri ile güçlü, dinamik ve güven veren cesur bir ifade sergiliyor. Kia Stonic, hızla büyüyen B SUV pazarına yeni bir soluk getirmeyi ve bu segmentte yer bulmayı hedefliyor. Kia Stonic, Türkiye’de 1.0 T-GDI ve 1.4 MPI motor seçenekleriyle satılıyor. Yeni Kia Stonic, önden bakıldığında güçlü, dinamik ve iyi dengelenmiş bir görünüme sahip. Yeni Stonic’in ön ızgarasında, Kia’nın ‘kaplan burnu’ tasarımının hakimiyeti kendini açıkça belli ediyor.

Ön ızgara da dahil tüm detayları ile Stonic, Kia’nın güncel tasarım felsefesine sadık bir görünüm sergiliyor. Markanın SUV ailesindeki diğer modellerden ilham alan Stonic, güçlü ve kendinden emin duruşunun yanı sıra eğlenceli görünümü ile de dikkat çekiyor. 4140 mm uzunluk, 1760 mm genişlik ve 1500 mm yükseklik ölçülerine sahip Kia Stonic’in bagaj hacmi ise 352 litre.

İç Tasarım

Test aracımız Kia Stonic, şehir hayatında aranan ‘dışı küçük içi büyük’ otomobil kavramını en iyi şekilde dolduran araçlar arasında yer alıyor. Dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da zengin bir kişiselleştirme çeşitliliği bulunan Stonic, standart ve sportif olmak üzere iki farklı direksiyon seçeneğiyle satışa sunuluyor. Kullanıcılar, gri, turuncu ve yeşil olmak üzere farklı renk opsiyonlarından birini seçebiliyor.

Stonic, ergonomik modern iç tasarımı ve kaliteli malzeme kullanımıyla konforlu yolculuklar vadediyor. Sürücü odaklı orta konsol sade bir anlayışla tasarlanmış. Dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ile az sayıdaki düğme kullanım kolaylığını destekliyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonları rahatlıkla kumanda edebiliyor. 7 inç dokunmatik ekranlı multimedya sisteminin kullanımı gayet kolay ve 6 hoparlörlü ses sistemi de yeterli seviyede. Stonic’in ön koltuklarında yeteri kadar hareket alanı var ve ferah diyebiliriz.

Arka koltuklarda da uzun boylu insanlar için bile yeterli baş ve diz mesafesi mevcut. İç mekanın genişliği de bu sınıf için oldukça cömert düzeyde diyebilirim.

 Performans, Motor Yakıt tüketimi ve sürüş izlenimi

 Test aracımız Stonic’te görev yapan 3 silindirli, 1.0 litrelik turbo benzinli motor 6000 d/d’de 120 Hp güç ve 1500-4000 d/d arasında 171 Nm tork değeri sunuyor. 7 ileri DCT şanzımanla kombine edilen ünite, fabrika verilerine göre otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 10.6 saniyede tamamlarken, 185 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

3 silindirli motor ara hızlanmalarda beklentileri karşılıyor. Sessiz ve titreşimsiz çalışan motor, performanslı kullanımda 3 silindirli benzerleri gibi sportif bir sese sahip. Tatlı sert süspansiyon sistemi sayesinde aracın yol tutuş yeteneği yeterli seviyede tutulurken, konfordan da taviz verilmiyor. Kia Stonic, fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.2 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. Test sürecimiz içerisinde Kia Stonic yakıt tüketimi ortalama 7.2 litre olarak gerçekleşti. Ayrıca Stonic sürüş esnasında süspansiyon sisteminin darbe emiş özellikleri yeterli düzeyde ve beklentileri karşılıyor.

 Güvenlik ve Teknolojik Özellikler;  Kia Stonic, güvenlik ve teknolojik donanımları ile de sürücü ve yolcuların güvenliklerini en üst düzeyde karşılıyor. Kia Stonic’te bulunan,  Elektronik Stabilite Programı (ESC), Araç Denge Yönetimi (VSM), Yaya Algılama ve Önden Çarpışma Uyarısı (FCA) da dahil Otonom Acil Durum Freni (AEB), Arka Çapraz Trafik Denetimi (RCTA), Kör Nokta Algılama (BSD) ve Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi (LDWS) olmak üzere DRIVE WISE Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi (ADAS) çözümleri Uzun Far Desteği (HBA) ve Sürücü Yorgunluk Uyarısı (DAW) gibi özellikleri ile de sürüş güvenliği daha da geliştirilmiş.

Fiyat; Kia Stonic donanımına göre 166.900 TL ile 277.500 TL arasında satılmaktadır.

 Sonuç; Kia’nın Crossover segmentindeki oyuncusu Stonic, şehir hayatında aranan ‘dışı küçük içi büyük’ dar alanlardaki manevra kabiliyeti ile otomobil kavramını en iyi şekilde dolduran araçlar arasında yer alıyor. Geliştirilen güvenlik donanımlarıyla ve teknolojileri ile sürücü ve yolcularına keyifli bir sürüş sunuyor. Araç seçiminizde ergonomik yapısı, konfor ve sürüş dinamikleri ile Kia Sotonic’i denemeden karar vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

 Hakkı Günerkan

  www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan

  instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*