Anasayfa » Haberler » Kış lastiği takmak için kışı beklemeyin
Kış lastiği takmak için kışı beklemeyin

Kış lastiği takmak için kışı beklemeyin

Havaların soğumasıyla birlikte araç sahiplerini bir telaş sardı. Trafikte sıkıntı yaşamamak için araç bakımlarının düzenli ve eksiksiz yapılması gerekiyor. Özellikle kış aylarında lastiklerin yapısı ve önemi çok büyük.

Araçlarda mevsimine göre lastik kullanımı hem performans açısından hem de yakıt ekonomisi açısından çok önemli. Asıl önemli olan can ve mal güvenleği. Önceden alacağımız bazı basit önlemler çoğu zaman çok büyük felaketleri önleyebilir.

Havaların soğumasıyla birlikte kışlık lastik tedarikleri de hız kazandı. Kışlık lastik hakkında bilgi veren Bereket Otomotiv’in sahibi Erol Yılmaz, havaların soğumasıyla birlikte kışlık lastiklerin de biran önce araçlara takılması gerektiğini söyledi. Araçlarınıza kışlık lastik takmak için karın yağmasını beklenmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, lastik seçiminde de dikkatli olunması gerektiğini ve araca uygun kışlık lastik seçilmeli dedi.

Yılmaz açıklamasına şöyle devam etti:

“Kış lastiği +7C ve altındaki sıcaklıklarda daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır. Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlayacak. Son güne bırakmadan kış lastiklerinin takılmasında fayda var” dedi.

Yılmaz; lastik değişim kuyruklarına dikkat çekerek kış lastikleri değişimini son ana bırakmamaları konusunda da sürücüleri uyardı. Erol Yılmaz, kış aylarında araç kullanımının zor olduğunu ve risk taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa trafikte risk artar. Kışın lastiği kış lastiğidir.

Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler, daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır.

Kış lastiği trafiğin akıcı ve güvenli olmasına katkı sağlar. Kış lastiği farkındalığı, son yıllarda önemli ölçüde arttı. Zorunluluk kapsamında olmasalar da biz Bereket Otomotiv olarak binek araç sürücülerine de kış lastiği taktırmalarını öneriyoruz.

Mecburi olsun olmasın günlük trafiğe çıkan bütün araçlara kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz. 1 Aralık yaklaşıyor; kış lastiği değişimlerinin son güne bırakılmamasında fayda var.” şeklinde konuştu.

BİZİ HAYATA BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ PARÇALARDAN BİRİ

Bereket Otomotiv’den Mehmet Ali Titrek’te kış lastiğinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Hiç unutulmamalı ki lastik; bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir. Doğru lastik araca ve mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartıdır.” dedi.

KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN VE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve  viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.

Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırtedebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow – Çamur ve Kar), M+S ve  Snowflake  veya Snowflake  sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa  kış lastiğidir.

Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*