Anasayfa » Haberler » Kış Lastiği Takmanın Önemi
Kış Lastiği Takmanın Önemi

Kış Lastiği Takmanın Önemi

 

Kış Lastiği hangi araçlarda zorunlu; Kış lastiği uygulaması ülkemizde  1 Aralık 2016 tarihinde başladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Genelgesinde yer alan; “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile Takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur” hükmüne yer verildi.

1 Aralık 2016- 1 Nisan 2017 arası trafik ekiplerince yapılacak denetimlerde araçlarında kış lastiği bulunmayan sürücülere 602 TL trafik cezası uygulanacak.

trafik-polisi-kis-lastik-kontroluKış Lastiğinin önemi;Kış lastiği +7C ve altındaki sıcaklıklarda daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır.

Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler, daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır.

Kış lastikleri, FST ile geliştirilmiş tam silikali sırt karışımı ile düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruma ve karlı/buzlu zeminlerde yüksek tutunma yeteneğine sahip. Bu nedenle kış lastiği kullanımıyla özellikle büyük şehirlerde kış koşulları nedeniyle yaşanan trafik kazalarının, can ve mal kayıplarının önüne geçmek mümkündür.

Hiç unutulmamalı ki lastik; bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir. Doğru lastik araca ve  mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartıdır.’’

kis-lastigi-2Kış Lastiği alırken ve kullanırken dikkat edilecek hususlar.

Kış lastiklerinin, otomobilinizin(aracınızın) 4 lastiğinde de  kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.

Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow – Çamur ve Kar), M+S ve  Snowflake  veya Snowflake  sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa  kış lastiğidir.

Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir.

kar-kisÖzellikle karlı havalarda ve buzlu yollarda size yardımcı olabilecek kurallar

Camların buharlanmasını önlemek ve temiz hava girişi sağlamak için camlardan birini hafifçe açık bırakınız.

Yakıt deposunda su yoğuşmasını önlemek için, depoyu mümkün olduğu kadar dolu tutunuz.

Meteoroloji bültenlerini, trafik yol durumu raporlarını dinleyiniz ve seyahatinizi ona göre planlayınız.

Diğer sürücüler tarafından iyi görülebilmeniz için, cam sileceklerinizi çalıştırdığınız her koşulda farlarınızı açık tutunuz.

Sürüşe başladığınızda frenlerinizin ne kadar etkili olabildiğini test ediniz.

Köprü, viyadük, üst geçit ve gölge alanların diğer kesimlerden daha önce donmaya başladığını unutmayınız. İlerinizdeki bu gibi tehlikeli noktalara karşı daha dikkatli olunuz. Bu kesimlerde frene basmayınız, yavaşça hız azaltınız ve taşıtı olabildiğince kararlı tutunuz.

Kış sürüşlerinde trafik akışı iyi olan yollarda kalmaya gayret ediniz. Düşük viteste sürünüz, beklenmeyen durumlara karşı daha dikkatli olunuz ve diğer taşıtlarla aranızdaki güvenli takip mesafenizi normalde bıraktığınızın en az iki katına çıkarınız. Kaygan yollarda bu mesafeyi daha da artırınız.

Fırtınalı havada uzun yola çıkmak zorunda kalırsanız yavaş gidiniz. Gideceğiniz yol ve muhtemel varış saatiniz hakkında birilerine bilgi veriniz. Böylece herhangi bir gecikme söz konusu olduğunda yetkililerin sizi araştırmaları ve size ulaşmaları mümkün olabilecektir.

Herkese kazasız ve keyifli yolculuklar diliyorum.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*