Anasayfa » Eda Şişik » Nerden nereye…
Nerden nereye…

Nerden nereye…

Nerden nereye geldik çocuğunun üç tekerli bisikleti için tasarladığı lastik modeli ile başlayan  J.B Dunlop üzeri lastik solüsyonu ile kaplanmış çadır bezini tekerleklerin üzerine çivi ile çakarak içine hava doldurması ile ilk adımı atmış. Günümüzde otomobillerde kullanılan gerçek manadaki lastikler 1900 yıllarının başlarında geliştirilmiştir. Kauçuk daha önce birçok amaç ile kullanılmış olsa da lastik sektöründeki kullanımı Goodyear’ın kauçuğu kükürt ile pişirip şekillendirmesi ile başlamıştır. Daha sonra Dunlop’un lastik topuklarına çelik teller yerleştirmesi ve iç lastiği icat etmesi ile bir gelişim süreci başlamıştır.

Günümüze geldiğimizde ise hem teknolojinin gelişimi hem de insana olan değerinin artması ile mevsimsel otomobil lastikleri üretilmektedir.

Şimdi baktığımızda 1 Nisan itibari ile oto lastik tamircileri mesaiye başladı. Yasa gereği zorunlu hale getirilen kış lastiği dönemi sona erdi. Güneşin kendisi göstermesi ile güvenli yolculuklar için herkes akın akın lastikçilerde kuyruk oluşturdu.

Uzmanlar tarafından da değişim zamanının vurguladığı bu günlerde lastiğin ne gibi etkisi olur düşüncesine takılıp kalmayın. Zararlarına baktığımızda takılıp kalmamız gerektiğini de anlıyoruz” Fazla yakıt ve aracın hızının kesilmesi…” hem keseye zarar hem de araca…

Yetkililerin değişim sırasında da dikkat edilmesi gereken hususlarına şöyle bir baktığımızda üstüne basa basa durdukları noktalar; “lastiğin araca uygun olması ve araca uygun jantların takılması gibi.”

Tüm kuralları uyduğumuz gibi buna da uyup ilk hedefimiz oto lastikçisi diyoruz.

Güzel bahar ayında keyifli sürüşler…

Eda Şişik

Twitter: @edasisik

www.facebook.com/edasisik

 

edasisik@gmail.com