Anasayfa » Hakkı Günerkan » Nissan Qashqai Yeni 1.2 Platinum Premium Pack X-Tronic Testi
Nissan Qashqai Yeni 1.2 Platinum Premium Pack X-Tronic Testi

Nissan Qashqai Yeni 1.2 Platinum Premium Pack X-Tronic Testi

Bu haftaki oto test köşemizin konuğu Nissan Qashqai 1.2 X-Tronic, 2007 yılından bu yana tüm dünyada büyük satış başarısına ulaşan Nissan Qashqai, Türkiye’de de crossover segmentinde en büyük oyunculardan biri. Türkiye’de 4 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulan yeni 1.2 litrelik motor X- Tronic, iddialı tasarımı, konforlu iç dizaynı ve yakıt tasarrufu ile ön plana çıkmayı hedefliyor.

Dış Tasarım

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic,.,Yeni Nissan Qashqai’nin önden ilk bakışta gözleri kendisine çeviren “X” harfini anımsatan görüntüsünü çok başarılı buldum. Çarpıcı desenlerle dizayn edilen ön ızgara, logonun etrafını saran krom detaylar ve logoyu U şekli içine alan krom detay.. Yine krom ile çevrelenmiş göz alıcı farlar ve ızgaradaki kromların çizgilerine uyumlu keskin çizgili ön kaput, Yeni Nissan Qashqai’nin görüntüsüne oldukça sofistike ve sportif bir hava katmış. Yine sis farları etrafında da görünen krom detaylar aracın sade ve keskin hatlarının çok daha sportif ve kendinden emin görünmesini sağlamış.Gösterişli ön tampon ve kaputu, yan tarafta benzersiz görüntü sergileyen jantlar tamamlamış diyebilirim. Yine yer yer keskin hatları olan yan tarafta en çok dikkati jantlar üzerine çekiyor. Aracın daha heybetli ve güçlü görünmesini sağlamış.Arka tarafa geçtiğimizde ise stop lambaları arasındaki ve arka kapıdan sonraki bölümde bulunan şişkinlik, araca heybetli ve kaslı bir görüntü eklemiş. Yeni Nissan Qashqai’nin uzunluğu 4.394mm, genişliği 1.806 mm ve yüksekliği ise 1.590 mm’dir.

İç Tasarım

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-kokpitYeni Nissan Qashqai’nin kapısını açtığınızda ilk olarak teknoloji dolu ve kaliteli bir ilk algınızın oluştuğunu göreceksiniz. 3 kollu direksiyon simidi de aracın dışı gibi krom detaylarla süslenmiş. Aracın bir çok özelliğini kolaylıkla kontrol edebileceğiniz ergonomik bir yapıya sahip olan deri direksiyon simidi, gözlerinizi yoldan ayırmadan güvenli bir yolculuk geçirmenize olanak sağlıyor. Genel olarak kullanılmaya başlanan piyano siyahı detayları Yeni Nissan Qashqai’de de kullanılmış. Yine yolculuk esnasında gelişmiş sürüş yardım ekranı sayesinde navigasyon, arayan numara, güvenlik özellikleri, lastik basınç değeri, trafik işaretleri paneli ve yakıt tüketimi gibi bir çok özelliği kolaylıkla takip edebiliyorsunuz.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-navigasyon Yine orta konsolda bulunan Nissan Connect özelliğine sahip 7” yüksek çözünürlüklü, yansıma yapmayan dokunmatik ekrandan navigasyon, akıllı telefon bağlantıları ve bir çok özelliği kullanabiliyorsunuz. Mp3 ve İpod ile bağlantı kurabilen ekran, bir çok sürüş desteğini de barındırıyor.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-geri görüş kamerası Bose Premium Ses sitemi ile desteklenen hoparlör sistemini oldukça kaliteli bulduğumu söylemeliyim. Bir çok saklama kabı ve bardak tutacakları olan Yeni Nissan Qashqai, geniş aileler için birebir diyebilirim. Arka koltukları da oturum açısından diğer modellere göre oldukça geniş. Monoform tasarımla yüksek kaliteli Nappa deriden üretilmiş koltukları ise yolculuk boyunca sürücü ve yolculaca konforlu bir yolculuk deneyimi yaşatıyor. Isıtmalı ön koltuklar konforunuza konfor katacaktır. Yeni Nissan Qashqai’nin bagaj hacmi ise 401 Lt’dir.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-içMotor, Performans & Teknoloji, Güvenlik,  Yakıt Tüketimi

Test aracımız 1.2 X-Tronic yeni Nissan Qashqai’nin kalbinde görev yapan motor,  Renault’dan alınan 1.2 litrelik turbo benzinli motor 4500 devirde 115 Hp güç, 2000 devirde’de 190 Nm tork değeri sunuyor. X-Tronic otomatik şanzıman seçeneğine sahip turbo destekli motor alt devirlerde de canlı olduğunu hissettiriyor. 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlayan Qashqai , maksimum 173 Km/s hız değerine sahip.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic -ön far Fabrika verilerine göre ortalama 5.6 lt/100 km yakıt tüketim değerine sahip test aracımızla şehir içi, şehir dışı testimizde normal kullanımda ortalama yakıt tüketimi 7.4 litre değeri elde ettik. Modelde yumuşak karakterli süspansiyonlara yer verilmiş. Bu sistem size son derece konforlu bir sürüş sağlıyor. Hafif arazide de başarılı işler çıkaran bu süspansiyonlar yol tutuşu bir parça törpülemiş. Ancak Qashqai hisli direksiyonu ile bu açığı kapatmış.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-arka far Yalıtım konusunda model selefine göre gelişim göstermiş. Yol, rüzgâr ve motor sesi hiçbir şekilde kabin içine yansımıyor. Yeni Qashqai’nin elektronik destek sistemleri sürüş güvenliğini artırıyor. Kendi kendine park etme özelliği, şerit uyarı sistemi, panik fren gibi birçok destekle Qashqai, size ve sevdiklerinize  daha güvenli bir yolculuk sağlıyor.

Fiyat

Test aracımız Nissan Qashqai Yeni 1.2 Platinum Premium Pack X-Tronic anahtar teslim satış fiyatı; 155.600 TL.

Nissan Qashqai Yeni 1.2 X-Tronic-arka,Sonuç; Test aracımız 1.2 X-Tronic yeni Nissan Qashqai’nin performasını ve konforunu beğendik ayrıca yakıt tüketimi ise bu cüssedeki bir araca göre çok iyi diyebilirim. 1.2 motor bu araca gitmez diyenleri ise Nissan bayi ve showroomlarında hemen test etmelerini tavsiye ediyorum.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*