Anasayfa » Eren Tan » Otonom Nedir? Ne İşe Yarar?
Otonom Nedir? Ne İşe Yarar?

Otonom Nedir? Ne İşe Yarar?

Otonom, anladığımız kadarıyla navigasyon desteğiyle kendi kendine giden otomobiller demektir. Fakat bakalım ne kadar doğru? Otonom’un ismi nereden mi geliyor? Çevresini algılamak için sahip olduğu çeşitli sensörler ile insan müdahalesine gerek duymadan özerk bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip otomobillere verilen genel isimdir.

Otonom araçların tarihine baktığımızda 1920-1930 yıllarında bazı göze çarpan sistemler otonom araçların müjdesini çoktan vermişlerdi. Kendi kendine seyir halinde gidebilen ilk modeller 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştı. İlk araç 1984 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği navlab ve ALV projeleriyle gerçekleştirildi. Bu projeyi 1987 yılında Mercedes-Benz firmasının ve Bundeswehr Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Eureka Prometheus projesi takip etti. Bu iki araçtan sonra, sayısız şirket binlerce otonom otomobiller ürettiler ve bu otomobillerin bazıları günümüzde birkaç ülkede trafiğe çıkmış durumdalar. 

otonomİşte Otonom Araçların Önemli Özellikleri:

1) Radar

Yakın objeleri algılamak için radarlar biçilmiş kaftan. Arka tampondaki kaza önleyici sistemler aracın kör noktasında obje algıladığında alarm sinyali veriyor.

2) Şerit takip sistemi

otonom sistemiÖn cama monte edilmiş kameralar yol yüzeyi, yol kenarları ve şeritler arasındaki kontrastı algılayıp şeritleri tanımak üzere tasarlanıyor. Eğer araç kendi şeridini siz farkında olmadan terkederse, direksiyona gönderilen kısa süreli titreşimler sürücüyü uyarıyor.

3) Lidar

Özellikle Google’ın aracında kullanılan Velodyne araç üstü Lidar sistemi 64 lazerin 900 rpm (rotation per minute, dönme sayısı/dakika) ile araca 360-derecelik bir nokta bulutu görüntüsü sağlıyor.

4) Kızılötesi Kamera

Gece görüşü sistemleri gözle görünmeyen ve yansımayan kızılötesi ışıkları yola yönlendiriyor. Ön cama monte edilmiş alıcılar ise bu ışığı algılayıp araç içi ekrana tespit edilmiş, olası objeleri yansıtıyor.

donanım
5) Stereo Kameralar

Ön cama monte edilmiş kameralar sayesinde aracın önündeki yolun gerçek zamanlı 3 boyutlu görüntüleri çıkarılabiliyor, bu sayede yayaların konum ve hızlarından yola çıkarak, gelecekte (birkaç saniye) nerede olabilecekleri tahmin ediliyor ve araçla çarpışmalarının önüne geçilmiş olunuyor.

6) GPS/Atalet Ölçüm Ünitesi

Araç nereye gideceği ve nerede bulunduğu bilgisini bu sensörler sayesinde biliyor.

7) Tekerlek Kodlayıcıları

Tekerleklere monte edilmiş sensörler sayesinde aracın hızı ölçülebiliyor.

DAHA FAZLA GÜNCEL OTOMOBİL HABER VE TESTLERİ İÇİN SİTEMİZDEKİ HABERLER VE OTO TEST KÖŞELERİNİ DE ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

http://www.otoruyasi.com/kategori/haberler/

http://www.otoruyasi.com/kategori/ototest/

Derleme; Oto Tester

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*