Anasayfa » Hakkı Günerkan » Peugeot 5008 1.6 BlueHDi GT Line EAT 6 Testi
Peugeot 5008 1.6 BlueHDi GT Line EAT 6 Testi

Peugeot 5008 1.6 BlueHDi GT Line EAT 6 Testi

Otoruyasi.com ekibimizin büyük bir zevk ile test ettiği Yeni Peugeot 5008 1.6 BlueHDi GT Line EAT 6’yı sizlere detaylandıracağız.  Önceki neslinde MPV olarak ilgi gören test aracımız büyük bir değişimin ardından SUV olarak Peugeot’un bu segmentteki en büyük kozu haline geldi. Gerek tasarımı, gerek teknolojisi, iç tasarımı ile adından söz ettirmeye başladı.

Dış Tasarım

Ben araçlarda ilk bakıştaki etkiyi her zaman ararım ve Yeni Peugeot 5008 bu konuda bana istediğimden de fazlasını verdi diyebilirim. Araç “ben buradayım” diye bağırıyor resmen.. Onu görmemek imkansız desem abartmış olmam. Gerek trafikte, gerekse yolda yürürken park etmiş bir halde.. Onu mutlaka görürsünüz. Çünkü çok dikkat çekici..Yenilikçi ve modern yapısı, kaslı görüntüsü ve ultra sportif duruşu.. Yeni Peugeot, markanın yenilikçi ve modern dilini oldukça güzel yansıtmış diyebilirim.

Önden baktığımızda eğimli ön farlar, büyük hava kanalları ile birleşen dik konumlandırılmış ızgara, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi ve geniş çamurluk ağızları Yeni Peugeot’un karakterini yansıtıyor. Yüksek tasarımlı ön taraf güçlü ve agresif görüntüyü sergilemiş. Farların kıvrımı, bu kıvrıma ayak uyduran ızgaranın üst kısmındaki çizgi ise agresif bakışları destekliyor. Arka tarafta ise Peugeot’un karakteristik aslan pençesi Led farları göze çarpıyor. Piyano siyahı parlak siyah şeridi arka bölüme hava kata nen önemli değişiklik diyebilirim.  Tam bir SUV olan Yeni Peugeot 5008’in karakteristik çizgileri dört bir yannı sarıyor. Yeni Peugeot 5008’in uzunluğu 4.641 mm, genişliği 1.844 mm ve yüksekliği ise 1.640 mm.

İç Tasarım

Yeni Peugeot 5008’in kapısını açıp kokpitinin içeri girdiğiniz anda geleceğin teknolojisi içerisinde oturduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Kaliteli, teknolojik ve modern yapısı ile iç tasarım sizleri kendine hayran bırakacak.

Üst ve alt kısmı düzleştirilmiş direksiyon, sürücüye optimum görüş alanı sunarken sportifliği ön plana çıkartmış. Dijital ekranlar ile donatılmış olan Yeni Peugeot 5008, kullanım kolaylığı için her detaya sahip. 12,3 inçlik ana gösterge panelinden araç ile ilgili bir çok özelliği rahatlıkla görebilirsiniz.

Orta konsoldaki 8 inçlik dokunmatik ekran oldukça kullanışlı. Baş ve diz mesafesi olarak Yeni Peugeot 3008’den daha geniş olan Yeni Peugeot 5008 baş ve diz mesafesi olarak hem sürücülere hem de yolculuklara oldukça geniş bir alan sunuyor. Yeni Peugeot 5008’in bagaj hacmi ise 780 lt.

Motor, Performans & Teknoloji

Yeni Peugeot 5008’in kalbinde 1.560 cc silindir hacmine sahip, 120 HP beygir gücünde bir motor yatıyor. 6 ileri otomatik şanzımanı oldukça iyi çalışan Yeni Peugeot 5008, vites geçişlerini hiç hissettirmiyor. 300 Nm maksimum tork değerine sahip olan Yeni Peugeot 5008’in maksimum hızı 184 km/s. 0’dan 100 km’ye ise  11.9 saniyede çıkabiliyor. Dizel otomatik modeli ile denediğimiz Yeni Peugeot 5008’in ortalama yakıt tüketimi ise 5.9 lt olarak gerçekleşti.

Yeni Peugeot 5008, teknolojik özellikleri sayesinde konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimini sizlere sunmaktan geri kalmıyor. Güvenlik özelliklerini, Sürücü Hava Yastığı, Yolcu Hava Yastığı, Yan/Perde Hava Yastığı, ABS (Antiblokaj Fren Sistemi), EBD (Fren Güç Dağılım Sistemi), ESP (Elektronik Denge Sistemi), ASR (Çekiş Düzenleme Sistemi), Ön Sis Farları, LED Gündüz Farları, Alaşım Jantlar olarak sıralayabiliriz.

Teknolojik özelliklerini ise,  Arka Park Sensörü, Elektronik Park Freni, Geri Görüş Kamerası, Yol Bilgisayarı, Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Yağmur Sensörü, Far Sensörü, USB Girişi, Bluetooth Bağlantısı, Navigasyon Sistemi, Otomatik Katlanan Yan Aynalar olarak sıralamamız mümkün.

Fiyat;  Yeni Peugeot 5008 başlangıç fiyatı 174 bin TL,   donanımına göre 228 bin TL  arasında değişmektedir.

Sonuç

Yeni Peugeot 5008’i otoruyasi.com ekibi olarak zevkle test ettik diyebilirim. Siz değerli okurlarımıza en yakın bayii veya showroom’lardan Yeni Peugeot 5008’i test etmenizi tavsiye ediyoruz. Araba alırken fikrinizi tekrar gözden geçirmenizi sağlayacağından eminim.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*