Anasayfa » Haberler » Peugeot Nasıl Kuruldu? İşte Hikayesi…
Peugeot Nasıl Kuruldu? İşte Hikayesi…

Peugeot Nasıl Kuruldu? İşte Hikayesi…

1734’de doğan Jean-Pierre Peugeot, Peugeot ailesinin endüstriyel yöneliminin ilk kurucusu olmuştur. Jean-Pierre Peugeot, dokumacılık alanında faaliyete geçer ve varislerine bir boyahane, bir yağ fabrikası ve bir değirmen bırakır.
1810 yılında, Jean-Pierre’in iki oğlu, Jean-Pierre II ve Jean-Frédéric, Peugeot Frères (Peugeot Kardeşler) şirketini kurarlar. Jean-Frédéric’in mülkiyetinde olan aile değirmeni çelik dökümhanesine dönüşür. Peugeot ailesi 1840’da yaratılan ünlü kahve değirmeninin yanısıra yenilikler yapar ve kendi endüstriyel faaliyetlerini geliştirir. Aile testereler, yaylar ve şemsiye çerçeveleri üretir.
Peugeot-Logo-History1880’li yıllarda ulaşım araçları üretimine merak salan firma, 1882yılında iki tekerlekli bisikletler üretmeye başladı. 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başında ürettiği bisikletlerden müthiş bir satış rakamı elde etti. Bu başarı Peugeot’nun mühendisi olan Armand Peugeot’yu otomobil sektörüne giriş yapma konusunda cesaretlendirdi. İlk olarak Armand Peugeot buharla çalışan 3 tekerlekli ‘’Serpollet-Peugeot’’u üretti. Daha sonraları buhar yerine petrol kullandı ve 1905 yılında ilk dört tekerlekli aracı üretti.

İlk otomobiliyle birlikte hızla otomobil dünyasına adını tanıtan Peugeot, 1921 yılına kadar sayısı 200’lere ulaşan model otomobil üretmiştir. Armand Peugeot ürettiği her modelde çağının teknolojisinden sonuna kadar faydalanmış ve her zaman çevreye saygılı otomobiller üretmeye çalışmıştır.

Peugeot 5008Peugeot, ayrıca 1959 ile 1991 yılları arasında Kuzey Amerika Pazarında da satılmıştır. 1999 yılında ilk defa HDI dizel motorunu üretmişlerdir. 2010 yılında 200 yaşına gelince de güncel logo ve şeklini alır. Şimdi Peugeot, 2020’li yıllar içerisinde Kuzey Amerika Pazarı’na tekrar geri dönmeyi planlıyor.

Derleme; Eren Tan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*