Anasayfa » Haberler » Peugeot, Yeni Peugeot 308’i Tanıttı
Peugeot, Yeni Peugeot 308’i Tanıttı

Peugeot, Yeni Peugeot 308’i Tanıttı

PEUGEOT 308, 7.000.000 adedin üzerinde araç satışıyla nesiller boyu kompakt segmentin en başarılı modellerinden biri oldu. PEUGEOT 308, bu süre içerisinde 2014 Avrupa’da Yılın Otomobili dahil olmak üzere birçok ödül alarak başarısını perçinledi. PEUGEOT markası bugün gelinen noktada bu başarılı modelin en güncel nesli olarak yeni PEUGEOT 308’i tanıtıyor.

Yeni Peugeot logosunu ilk defa üzerinde taşıyan model olan 308, daha geniş bir iç mekanı beraberinde getirirken, aracın modern dinamizmini ve karakterini daha da vurguluyor. En güncel sürüş destek sistemleri, yeni Peugeot i-Cockpit® ve sezgisel, bağlantılı ve son derece modern bir bilgi-eğlence sistemi olan i-Connect® Advanced başta olmak üzere yenilikçi teknolojilerle donatılıyor. Yeni Peugeot 308, markanın seçme özgürlüğü yaklaşımına uygun olarak plug-in hibrit, benzinli ve dizel olmak üzere farklı motor seçenekleri ile sunuyor.

Yeni Peugeot 308 gövde tasarımını değiştirerek segmentindeki konumunu daha da güçlendiriyor. 55 mm uzayan dingil mesafesi silüeti uzatırken arka koltuk yolcularına daha fazla alan sunuyor. Zarif burunla birlikte 20 mm azalan yükseklik, motor kaputunu görsel olarak uzatıyor. Aerodinamik verimlilik hedefine ulaşmak için tasarımını ve yapısını sadece dıştan değil, içeriden de geliştirmeye odaklandı ve kapsamlı bir tasarım optimizasyonu ile gövdeyi sıkıştırma performansı sayesinde bu noktada başarılı olmuş.

Yeni Peugeot 308’in dış yüzey tasarımları, yapıya mümkün olduğu kadar yakın ve uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Bu durum, iz genişliğinde artış olmamasına karşın kanatlarda elde edilen artış olarak kullanıcılara yansıyor.

Yan cephe boyunca uzanan yalın ve pürüzsüz yüzeyler, keskin tasarımlı ön ve arka tekerlek uzantıları ile birleşerek güçlü ve dinamik bir karakter oluşturuyor. Yan silüet tasarımı, marka kimliğinin geçmişine dayanıyor (Peugeot 205, 208, 308 …), ama aynı zamanda uygulanan detaylarla birlikte canlı ve dinamik bir tasarıma katkı sağlıyor. Aerodinamik performans açısından büyük öneme sahip arka tasarım, tanımlanan hatchback silüetine uygun geçiş noktaları temel alınarak rüzgar tüneli formunda tasarlanmış. Bu noktada arka taraf boyunca uzanan karakteristik omuz çizgisine kadar tavandaki hat da çok önemli bir rol üstleniyor. Tüm bu unsurlar aynı zamanda yeni Peugeot 308’in dinamizmine katkı sağlayan şık bagaj spoyleri ile birlikte aerodinamik performansı mükemmelleştiriyor.

Yeni Peugeot 308, Peugeot DNA’sına sıkı sıkıya bağlı bir otomobil. Ateşli ve keskin detaylarıyla üst sınıfın ve dinamik otomobil dünyasının referans modellerinden biri. Tamamen özgün ön ızgarasında yeni Peugeot logosunu taşıyor. Logonun konumu, kademe kademe ona doğru yönelen ızgara desenleriyle vurgulanıyor. Bir tasarım ve teknolojik evrim olarak sürüş destek sistemlerine ait radar, armanın arkasına gizleniyor ve ızgaranın merkezi parçası haline geliyor. Yeni tasarımla birlikte plakalık ön tamponun daha alt bölgesinde konumlandırılıyor.

Ön farlar baz donanım seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılıyor. Keskin ve ince tasarımıyla farlar, yeni Peugeot 308’in dinamik karakterine katkıda bulunuyor. Farlar görsel olarak ön tampondaki aslan dişi şeklindeki gündüz farlarıyla uzatılıyor. Bu ışık imzası, hem gündüz hem de gece henüz ilk göz temasında fark edilen güncel Peugeot stiliyle mükemmel bir uyum sergiliyor. GT / GT Pack donanım seviyelerinde, Full LED farlar daha da ince bir tasarıma sahip ve günlük kullanımda daha fazla verimlilik ve güvenlik için Peugeot Matrix LED teknolojisiyle donatılıyor. Arka stop lambalarında modern, markaya özgü bir ışık imzası için 3 pençe görünümüne sahip Full LED far teknolojisi kullanıyor.

Yeni Peugeot 308, 7 farklı gövde rengiyle sunuluyor: “Spor Yeşil, Vertigo Mavi, Elixir Kırmızı, İnci Beyaz, Buz Beyaz, Tekno Gri, İnci Siyah.”

Peugeot i-Cockpit® marka DNA’sının bir parçasını oluşturuyor. Her nesilde geliştiriliyor ve modernize ediliyor. Yeni Peugeot 308 ile birlikte yeni bilgi-eğlence sistemi Peugeot i-Connect® de ergonomi, kalite, tasarım ve teknoloji açısından gelişmeye devam ediyor. Yeni kompakt direksiyon simidinde, yeni sürüş destek sistemlerini kullanırken sürücünün direksiyon simidini tuttuğunu algılayan sensörler bulunuyor.

Göz hizasında konumlandırılan göstergeler, Active donanım seviyesinden itibaren 10 inçlik dijital bir gösterge ekranı olarak sunuluyor. GT ile birlikte devreye 3-Boyutlu bir gösterge giriyor. Tamamen yapılandırılabilir ve kişiselleştirilebilir olan dijital ekranda, doğrudan kumanda kolundan değiştirilebilen; TomTom bağlantılı Navigasyon, Radyo/Medya, Sürüş Destek Sistemleri, Enerji Akışı vb olmak üzere çeşitli görüntüleme modları bulunuyor.

Yeni Peugeot 308’in ön konsol yapısı “yüksek havalandırmalı” bir mimariye dayanıyor. Bu mimari, havalandırma ızgaralarını hem en verimli hem de sürücü / yolcu için en konforlu konuma yerleştiriyor. Bu düzen, dijital ekrandan biraz daha alçakta olan standart 10 inçlik merkezi dokunmatik multimedya ekranını sürücüye daha yakın ve sürücünün elinin altında konumlandırma olanağı sunarken ayrıca ön konsola daha doğal uyarlanabilmesini sağlıyor. Yeni Peugeot 308, Allure donanım seviyesinden başlayarak, fiziksel klima panelinin yerini alan tamamen yapılandırılabilir sanal i-toggle panel ile donatılıyor. Merkezi ekranın karşısına açık bir kitap görünümü sunacak şekilde konumlandırılan panel segmentte benzersiz bir görünüm ve ileri teknoloji düzeyi vadediyor.

Yeni Peugeot 308’deki Peugeot i-Cockpit® “sürücü odaklı” ekran yaklaşımını sürdürüyor. Bu yaklaşım sürücü için optimize edilmiş bir ergonomi sunarken, aynı zamanda ön yolcunun kokpitten dışlanmamasını sağlıyor ve ön yolcu için de üstün kullanım ergonomisi sunuyor. Aynısı, ön yolcunun erişimine açık olan orta konsol için de geçerli. Ön sıradaki iki koltuğun arasında dengeli bir boş alan yaratmak iç mekan tasarımının hedeflerinden biriydi.

Orta konsol, yeni iklimlendirme ünitesinin kazandırmış olduğu alanı en iyi şekilde değerlendiriyor. Otomobilin tüm dinamik kontrolleri sürücü tarafındaki bir kavis üzerine yerleştiriliyor:

 • Geri (R), Boş (N) ve Sürüş (D) olmak üzere şanzımanın modları dışında Park ve Manuel olmak üzere iki ayrı buton ile 8 ileri tam otomatik şanzıman için yeni bir kumanda,
 • Motor seçeneğine bağlı olarak Elektrikli, Hibrit, Eko, Normal ve Spor sürüş modu butonu.

Orta konsol kablosuz telefon şarj özelliği de bulunan özel bir yuvaya kadar uzanıyor. Konsolun kalan alanları depolama alanı ve kabin içi konfor için tasarlanmış durumda:

 • İki adet büyük boy bardak tutucu,
 • İki adet USB type-C soketi (şarj ve şarj/veri),
 • 34 litreye varan çok sayıda saklama alanı,
 • Kol dayama

Yeni Peugeot 308 bu noktada da yeni standartlar belirliyor. İç mekan, malzemelerin çeşitliliği ve kalitesiyle dikkat çekiyor. Merkezi ekranın arkasına gizlenen LED ortam aydınlatması (8 renk arasından seçim yapılabilir), donanım seviyesine bağlı olarak ön göğüs kaplaması, kumaş, Alcantara® veya gerçek alüminyum parçalardan oluşan kapı panelleri süslemelerini de aydınlatıyor.

Yeni bilgi-eğlence sistemi, herkesin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere akıllı telefon dünyasının ve otomotiv dünyasının en güncel çözümlerini kullanıma sunuyor. Her bir sürücü (8 profile kadar) ergonomik ve günlük kullanıma uyumlu olacak şekilde ekranı, iklimlendirmeyi ve kısayol tercihlerini tanımlayabiliyor ve kaydedebiliyor. Artık kablosuz olan Mirror Screen işlevi aynı anda iki telefonu Bluetooth ile bağlama olanağı sunuyor. Merkezi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü ekran, tamamen ve kolayca kişiselleştirilebiliyor, “araçlar” veya kısayollarla çoklu pencere kullanımı sunuyor.

Yeni 308, en güncel sürüş destek sistemleriyle, markanın teknoloji anlamında tüm bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanıyor. Dur-Kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi (EAT8 otomatik şanzıman ile) ve Şerit Konumlandırma Asistanı’nı kapsayan Drive Assist 2.0 Paketi (yıl sonunda sunulacak) ile yarı otonom sürüşe doğru önemli bir adım daha atılıyor. Ayrıca, bölünmüş yollar için 3 yeni işlev daha bulunuyor:

 • Yarı otonom şerit değiştirme özelliği sürücünün öndeki aracı sollamasını ve ardından 70 km/s’den tekrar 120 km/s’ye çıkmasını öneriyor.
 • Öngörülü hız önermesi, sürücüye hızını (hızlanma veya yavaşlama) hız sınırı tabelalarına göre ayarlamasını öneriyor.
 • Viraj Hızını Uyarlama, 180 km/s’ye kadar hızlarda aracın hızını virajın açısına bağlı olarak ayarlıyor.

Yeni Peugeot 308, EMP2 (Verimli Modüler Platform) çoklu enerji platformunun  evrilmesiyle geliştirildi. Söz konusu platform aynı gövdede tamamen elektrikli versiyonlar sunma olanağı da tanıyor. Satış başlangıcıyla birlikte iki adet Plug-in hibrit versiyon sunuluyor. Platform, daha fazla verimlilik, güvenlik, sürüş keyfi ve konfor için yeni yapısal unsurlardan oluşuyor.

Yeni Peugeot 308 segmentindeki konumunu daha da güçlendirmek için gövde boyutlarını değiştiriyor:

 • Uzunluğu 4,36 m (+11 cm),
 • Daha eğimli ön cam daha geriye kayıyor,
 • Dingil mesafesi 55 mm artarak 2.675 mm ulaşıyor ve arka koltuk yolcularına daha fazla alan sunuyor,
 • 20 mm daha alçak, yükseklik 1,44 m.