" "
 
Anasayfa » Haberler » Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan: Gönüllü Muhabir Sayımız İstanbul ve Ankara’da 35 bine Ulaştı.
Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan: Gönüllü Muhabir Sayımız İstanbul ve Ankara’da 35 bine Ulaştı.

Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan: Gönüllü Muhabir Sayımız İstanbul ve Ankara’da 35 bine Ulaştı.

Radyo trafik fikri nasıl ortaya çıktı?

 Radyo Trafik Saran Radyoları yönetiminin kararı ve Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Saadettin Saran’ın sosyal sorumluluk anlayışıyla hayata geçirilmiş bir projedir. 2010 yılı Temmuz ayında test yayınlarına başlayan Radyo Trafik, altı aylık sürecin ardından şimdiki yayın akışıyla İstanbullulara hizmet vermektedir.

Radyo Trafik’te ilk yıl, yeni ve farklı bir formata sahip olduğumuz için içeriği oluşturmaya ve dinleyenlerimize kendimizi anlatmaya çalıştık.Yaptığımız yayıncılığın bilgi odaklı olduğunu anlatırken canlı yayına katılanların da bu doğrultuda hareket etmelerini istedik.

 Radyo Trafik yayının hedeflerini anlatır mısınız, ayrıca diğer radyolardan farkınız nedir?

 Önceliğimiz bilinçli sürücülerin sayısının artmasına katkı verebilmek. Bu bağlamda eğitici programlar yapıyor, spot içerikleri hazırlıyoruz. İstanbul trafiğinde referans alınan mecra olmayı hedefledik ve ciddi mesafe katettik.

Radyo Trafik’i diğer radyolardan ayıran fark elbette içeriği. Müziğe ve habere bir yerlerden bir şekilde ulaşma ya da çok sevdiğiniz radyo programcısının yayınını kaydedip daha sonra dinleme şansınız var. Ancak Radyo Trafik’i dinlemeden yola çıkarsanız saatlerce yolda kalmanıza neden olacak olaylardan haberiniz olmayacak. Dolayısıyla güzergah planlaması yapabilmek için radyoyu dinlemek zorunluluk halini alıyor. Çeşitli platformlardan da bilgi almanız mümkün ama biz yaşananları, yaşayanların görgü tanıklığında ve alternatifler sunarak yayına taşıyoruz. Ve her mikrofona çıktığımızda her an birilerinin “işine yarayan” bilgileri anons ediyoruz.

 Radyo Trafik hangi bölgelerde yayında ve şu an kaç gönüllünüz var?

 radyo trafik topluRadyo Trafik, İstanbul ve Ankara’da yayında. Muhabir sayısı İstanbul’da 25 bine, Ankara’da 1o bine ulaştı.

Radyo Trafik sadece yolda olan gönüllü muhabirlerinden değil, canlı yayın aracı ve canlı yayın helikopterinden de kendi muhabirleriyle yol durumunu takip etmektedir. İl ve ilçe belediyelerin ilgili birimleri, trafik ekipleri, itfaiye, ambulans, haber ajansları ve yerel gazete muhabirleriyle de bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

 Canlı Yayın akışı içerisinde Programcılarınızın başına ilgi çekici bir olayla karşılaştılar mı, anlatır mısınız?

 2010 yılında TEM üzerinde meydana gelen kaza haberi radyoya bakışımızı değiştirdi. Sabah saatlerinde olan kaza yerinden bağlanan gönüllü muhabirlerimiz ölü ve yaralı sayısının çokluğunu anlatıyor, hala hayatta olanların acil müdaheleye ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlardı. 5 saat süren kesintisiz canlı yayında emniyet şeridi ihlalinin nelere yol açtığına şahit olduk. Hayata tutunmaya çalışanlara ambulans ulaşamıyor,siren sesleri telefondan stüdyomuza kadar geliyor,bu bizi sevindirirken,bir başka telefondaki dinleyicimiz,emniyet şeridi tamamen dolduğundan görevlilerin olay yerine ulşamadığını belirtiyordu. Sonunda doktorlar hemşireler ellerinde malzemeleriyle otoyolda koşturmaya başladılar. Tüm bu yaşadıklarımızdan sonra biz Radyo Trafik’in bir radyodan daha fazlası olduğunu düşünerek mikrofon karşısına geçmeye başladık. Yol ortasında kalp krizi geçiren kişiyi de yardımcı olduk, hamile eşini hastaneye götürmeye çalışan telaşlı sürücüye de. 3 doğumda Radyo Trafik anne adaylarının hastaneye ulaşmasına yardımcı oldu. Gönüllü muhabirlerimiz trafiğin en yoğun saatlerinde sokak sokak tarifler yaparak doğum başlamadan hastaneye ulaşılmasını sağladı. Ve Radyo Tarfik’in gücünü keşfeden uyanık kadın dinleyenlerimiz, eşinin saatler önce trafikte kaldığını iddia ettiği yolda neler yaşandığını sorguladılar. Elbette var olanı anlattık.

 Radyo sektörüne ve Trafikteki insanlara katkılarınız oldu mu?

 “Emniyet Şeridini İhlal Etmeyin Hayata Tutunmaya Çalışanların Şansını Azaltmayın” sloganı, yapışkanlı etiketlerle araçlara, ünlülerin sesiyle dinleyiciye ulaştırılması Radyo Trafik’in gerçekleştirdiği önemli kampanyalardan biri olarak hayata geçirildi. Kamuoyu, trafik  ekiplerinin yol kenarlarına konuşlandırılması ve ihlal cezasının artırılması gibi ciddi sonuçlara ulaşılmasında en önemli payı, Radyo Trafik’e vermiştir ve kampanya amacına ulaşmıştır.

 trafik yol görüntüsüBelediyeler dernekler ve okullarda yaptığımız seminerler ile trafik bilinci oluşturmaya çalışıyoruz.

 Radyo Trafik Çocuklarınızın Uyuşturucu Trafiğine Girmemesi İçin de Yayında” sloganı ile bağımlılık danışmanı, Emniyet Müdürü Zafer Ercan’ın hazırlayıp sunduğu “Pamuk Ayna” programı ile gençlerimizi ve ailelerini uyuşturucu konusunda bilinçlendiriyoruz.

 Ayrıca, bir ulaşım aracı olmalarına ragmen trafikte hak ettikleri değeri görmeyen bisiklet ve motosiklet sürücülerinin yaşadıkları sıkıntıları dile getiren ve araç sürücülerinin konu hakkında bilinçlenmesini sağlayan özel programlar yapıyoruz.

 Radyo sektörü , müzik kutusuna dönüşmeden, birbirinin kopyası içeriklerin ardına saklanmadan, halkın sıkıntılarını dert edinen yayın anlayışlarının benimsendiğini farketti sanırım. Artık bir çok radyo kısa da olsa yol durumu vermeye başladı. Umarım bilinçlendirme için de “birkaç saniyelik” spotlar dinletirler. Çok değerli isimleri, 7/24 müzik çalma uğruna kapı dışarı edenler, ya da her saniyelerine ipotek koyanlar, konuşan radyoların dönüşünü konuşmaya başladı. Bunda payımız olduğu kanaatindeyim.

 Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

 İlgi ve desteğinize teşekkür ediyor, günde 20-25 insanımızın yollarda hayatını kaybettiği gerçeğinin dikkate alınarak ciddi adımlar atılmasını temenni ediyoruz.

Hakkı Günerkan

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*