Anasayfa » Hakkı Günerkan » Rav4 Hybrid 2.5 LT Passion Pack E-CVT Testi
Rav4 Hybrid 2.5 LT Passion Pack E-CVT Testi

Rav4 Hybrid 2.5 LT Passion Pack E-CVT Testi

Bu haftaki test konuğumuz Toyota Rav4. Tüm modellerini hibrit versiyonu ile yenileyen Toyota,  5. Nesil RAV4’ü de hibrit versiyonu ile piyasaya sürdü. Bir önceki nesilden tamamen farklı bir tasarıma sahip yeni RAV4, Türkiye’de sadece hibrit versiyonuyla satışa sunuldu. Rav4 beşinci jenerasyonu ile baştan aşağı yenilenen tasarımı, yüksek performansı ve güvenlik donanımı ile dikkat çeken model ülkemizde de 2019’un 2. çeyreğinden itibaren satışa sunuldu. 2017-2018 arasında da Rav4 dünyanın en çok satan Suv ünvanına sahip bulunuyor.

Dış Tasarım

Yeni nesil Toyota  RAV4 hibrit, tam anlamıyla bir SUV görümü vermeyi başarıyor. Amerikan SUV’larını andıran yeni tasarım, markanın yeni yüzünü gösteriyor. Dev ızgara ve iri farlar, uzun ve yüksek motor kaputuyla heybetli ve kaslı bir görünüm sağlanmış. Rav4’ün 19 inç‘lik özel tasarım jantları yerden yüksek tasarım ve Retro tasarım izleri, araca ayrı bir hava katmış. Arkadan da oldukça iddialı bir tasarıma sahip otomobilde, geniş camlara ve yüksek omuz çizgisine sahip.

Yeni jenerasyon RAV4’ün gövde ve sürüş dinamiklerine doğrudan etki eden yeni TNGA platformuyla birlikte bir önceki jenerasyona göre yüzde 57 oranında daha rijit olan model, sürüş dinamiğinin yanında araç içerisindeki yalıtımıyla da bu farkı hissediyorsunuz. Sürüş esnasında düşük hızlarda elektrikli motor sessizliğini koruyor.( 60 km hıza kadar) Ayrıca Rav4 düşük hızlarda dört çeker özelliğine sahip. Ani hızlanmalarda yüksek hızlarda benzinli motor devreye girerek iki çeker durumuna geliyor. Toyota Rav4’ün boyutları,  uzunluğu 4600mm, genişliği 1855 mm, yüksekliği ise 1685 mm.

İç Tasarım

Rav4’ün kokpit tasarımı ise, ön kısım malzeme kalitesi iyi üst kısımlarda yumuşak plastik ve deri kullanılmış alt kısımlar biraz daha sert bir malzemeye sahip. Bolca eşya gözü var, vitesin hem önünde hem arkasında bardaklık, öndeki bardaklığın önünde düz bir boş alan, kapı içlerinde şişe koyabileceğiniz alanlar, kolçak ve torpido eşyalar için bolca alan sunulmuş.

Aracınıza  anahtarsız çalıştırma sistemi ile anahtar cebinizde girebiliyorsunuz.  Ayrıca çift bölgeli klima,  7 inç’lik TFT ekranı 8inç’lik dokunmatik multimedya ekranı Apple CarPlay desteği sunan bu ekranla birlikte dijitalleştirilen sürücü ekranı ile de sürücüye büyük kolaylık sağlanmış.

Sunroof’un da araç içi ferahlığa katkısını unutmamak lazım. Bunlar dışında opsiyonel olarak kablosuz şarj desteğini sunan modelde, elektrikli koltuklar, elektronik park freni, USB girişleri, 800 watt’lık JBL premium ses sistemi gibi detaylar aracın içerisinde dahil edilen parçalar arasında sayabiliriz.

Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliği de yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlamış. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor.

Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu da RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor. Toyota RAV4’ün  580 litrelik bagaj kapasitesi ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlanmış.

 Motor, Teknoloji, Güvenlik ve Yakıt Tüketimi

Rav4’ün kalbinde görev yapan 2,5 litrelik benzinli ünite, 178 beygir güç ve 221 nm tork üretiyor. Önde ve arkada yer alan iki elektrik motoru ise sırasıyla 120 ve 54 beygir güç üretiyor. Böylece toplam sistem gücü 222 beygiri buluyor. Arkadaki elektrik motoru, aracın 4 tekerlekten çekişli olduğunu da vurguluyor. 1730 kilogramlık otomobile oldukça etkili bir performans sağlayan motor, aracı 0’dan 100 km/s sürate 8.1 saniyede ulaştırıyor.  Aracımızın maksimum hızı ise 180 km. Vites geçişlerini hissettirmeyen aracımızda elektrikli dört çeker AWD-i sistem kombine edilmiş. Hibrit motor sayesinde yakıt verilerini düşürürken performansından da ödün verilmemesi hedeflenmiş.

Test sürecimiz içerisinde aracımızın yakıt tüketimi  5.8 litre olarak gerçekleşti.  Teknoloji ve güvenlikte ise RAV4’de bulunan   7 Hava Yastığı, Çocuk Koltuğu Sabitleme Mekanizması (ISOFIX), Arka Kafa Başlıkları (3 adet), Ön Yolcu Hava Yastığı Devre Dışı Bırakabilme,Ön Yolcu Tespit & Hava Yastığı Etkinleştirme, Aktif Gergili, Kuvvet Kontrollü Ön Emniyet Kemeri, Sürücü ve Ön Yolcu Emniyet Kemeri Uyarısı, Arka Yolcular İçin Emniyet Kemeri Uyarısı, Ayarlanabilir Sürücü Emniyet Kemeri, Boyun İncinmelerini Önleyici (WIL) Sürücü ve Ön Yolcu Koltukları, Arka Park Sensörü, Geri Görüş Kamerası, Yaya ve Bisikletli Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Şerit Takip Sistemi, Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB), Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (Tüm Hızlarda), OtomatikYan Aynalarda Dönüş Sinyali, LED Gündüz Farları, LED Arka Stop Lambaları, Motor Kilitleme Sistemi (Immobilizer), EBD ile Desteklenmiş ABS Fren Sistemi, Fren Destek Sistemi (BA), Acil Fren Uyarı Sinyalı (EBS), LED Arka Kapı Üzeri Fren Lambası, LED Arka Fren Lambaları, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC), Lastik Basınç Uyarı Sistemi (TPWS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Araç içi Acil Çağrı Sistemi (e-Call), Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA), Hız Sınırlayıcı (ASL), Yorgunluk Tespit Sistemi, Ön Sis Farları, Römork Savrulma Kontrol Sistemi (TSC), Hafızalı Hız Limitleyici gibi sistemler ile sürücü ve yolculara ayrıca yayalara en üst düzey koruma sağlanmış.

Fiyat: Yeni Rav4 hibrit  donanımına göre tavsiye edilen fiyatlar 367.500 TL ile 465.000 TL arasında satılmaktadır.

Sonuç; Yeni Rav4 hibrit’i otoruyasi.com ekibi olarak keyifle test ettik. Gerek sportif karakteri, gerek dinamik sürüş özellikleri, gerekse geniş ve konforlu iç mekanı ve sürüş keyfi ile genç veya aile farketmeden her kesime hitap eden Yeni Rav4 hibrit’i en yakın Toyota bayii veya showroom’larda test etmeden son kararınızı vermemenizi öneriyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*