Anasayfa » Adnan Kervan » Sıfır Engelli Aracı Almak İçin Neler Yapılmalı?
Sıfır Engelli Aracı Almak İçin Neler Yapılmalı?

Sıfır Engelli Aracı Almak İçin Neler Yapılmalı?

Sıfır araç almak herkesin hayalini süsleyen önemli bir gerçek olduğunu söylemek gerekli diye düşünüyorum. Sıfır araç alırken en büyük engelimiz yüksek ÖTV ye bağlı olan araç fiyatları olduğunu bilinen bir gerçek. Maalesef ülkemizde yüksek olan akaryakıt, MTV ve ÖTV vergileri yüzünden sıfır araç almak git gide zorlaşan bir durum haline geldi.  Firmalar ve bankalar çeşitli kredi ve kampanyalar sunsalar da yinede yüksek fiyatlı otomobillere herkesin ulaşması zor oluyor. İşte tamda bu nokta da engelli vatandaşlarımız için bir fırsat doğuyor.

Engelli araçları.Devletin sağladığı bazı özel durumlar vasıtasıyla bu kişiler sıfır araç aldığında önemli oranda indirimli olarak sıfır araç sahibi olabilmekteler. Tabi bu durumda araç alınabilmesi için bazı özel şartlar devlet tarafından belirlenmiştir. Bunları ise şu şekilde ifade edebiliriz; kişinin engelli olduğunu sağlık raporu ve heyet raporu ile birlikte sunması, h sınıfı ehliyete sahip olması, alacağı aracın kişinin engeli olduğu duruma uygun olarak tüm ekipmanlarla ile ilgi donatılmış olması vb şartların yerine getirilmesi gereklidir.

engelli araç,.,.Peki hangi durumlarda engelli vatandaşlarımız sıfır araç alabilirler?

Bu durumun gerçekleşebilmesi için ilk etapta %90 bir engel sahip olması ya da ailesinde birinci dereceden %90 oranında engelli bir kişi bulunması gereklidir. Araç alındıktan sonra aracı kullanacak kişinin de mutlaka kayıt altına alınması gerekiyor. Aracı alacak kişi mutlaka aileden yada yakınından 4 şoför belirleyip bunları notere onaylatması gerekiyor. Diğer bir durum ise şu şekilde; eğer kişinin kendisi %40 oranında engele sahipse bu kişi adına araç alabiliyor. Yalnız bu kişinin araç alabilmesi için bu aracın kişinin engeline yönelik ve kendisinin kullanabileceği ekipmanlar ile donatılmış olması gerekiyor.

engelli ötv'siz otomobilBu kişi isterse kendi aracının başkası tarafından kullanılacağını da belirtebiliyor. Bu durumda kişinin de h sınıfı ehliyet alması gerekiyor. Örneğin %40 engele sahip kişi kendi adına araç almak isterse; 1600 cc ye kadar motor hacmindeki bir araç 50.000 TL ye satılıyor olursa bu kişi aracı 30.000 TL gibi bir fiyata satın alabiliyor. Ayrıca bazı büyükşehirlerde engelli araçlara özel park alanlarında bu araçlardan ücret alınmıyor.

engelli araç -otomobilBu aracı alırken kişi bazı sorumlulukları ve yükümleri de kabul etmiş oluyor. Bunlardan bazıları; aracı alırken kayıt ettirdiğiniz kişilerin haricinde bu aracı kimse kullanamıyor. En kötüsü ise, bu aracı 5 yıl boyunca satamıyorsunuz ve satmak isterseniz ÖTV ödemeyi göze almanız gerekiyor. Tüm şartlar tamamlandıktan sonra ve 5 yıl geçtikten sonra bu aracı satmanız mümkün.

ötv'siz araçYazar: Soner ÜNLÜER

otolimit.blogspot.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*