" "
 
 
Anasayfa » Genel » Siz kışa hazırsınız. Peki aracınız?
Siz kışa hazırsınız. Peki aracınız?

Siz kışa hazırsınız. Peki aracınız?

Bir fincan sahlep alıp pencereden manzaranın beyaza bürünmesini izlemenin zevki veya sıcak bir bardak çayın bedeninizi ısıtmasını hissetmek.. Doğru tahmin, kış mevsimi geldi.

Kışlıklarınızı çıkardınız, tişörtlerinizi bir dahaki seneye giymek için raflara kaldırdınız, ince pikeler yerine yorganları kullanmaya başladınız. Siz kışa hazırsınız, peki ya aracınız hazır mı?

Bir çok sürücü maalesef kendi ehliyetinin bilmem kaç yıllık olduğunu veya bilmem kaç senedir şoför olduğunu öne sürerek kendine güveniyor  ve bu sürücüler aracına kış bakımı yaptırmıyor. Bunun sonucunda bu profesyonel süper usta şoförler  kış mevsiminde duymaya alıştığımız  ufak tefek hasarlı çarpışma kazaları veya ölümle biten o acı kazaların nedeni oluyorlar.

Sadece biraz zamanınızı ayırarak ve kış aylarında yaz aylarına göre biraz daha özen göstererek ailenizle daha uzun bir ömür geçirmek istemiyor musunuz? Veya paranız mı çok fazla,” çarparsak çarpalım parasıyla değil mi öder tamir ettiririm.” Mi diyorsunuz anlamıyorum. Eğer paranız fazla ise öğrencilere burs vererek veya fakirlere yardım ederek fazla olan paranızı değerlendirebilirsiniz. Sizden tek isteğimiz bu kış ve önümüzdeki bütün kışlar sırf biraz zaman ayırıp aracınıza bir kış bakımı yaptırmadığınız, kış lastiği almadığınız veya karlı havalarda zincirsiz gezdiğiniz için kendi ailenizi veya bu sorumsuzluğunuz neticesinde zarar vereceğiniz insanların ailesini üzmemeniz.

Kışımız zehir olmasın, güzel bir kış geçirelim. Bizim bütün temennimiz bu yöndedir. Sırf üşütüp hasta olmamak için bile kat kat giyinirken, ölmekten korkmayarak araç bakımını yaptırmamak gibi bir yanılgıya asla düşmeyelim.

porshe gt 3Kışlarımızın güzel geçmesi için yapılması gerekenler:

1-Antfriz kontrolü: Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.

2-(V) Kayışına dikkat edelim: Yaz aylarında genişleyen V kayışı,özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin sağlıklı çalışmasını etkiler.

3- Lastik diş derinliklerinin ve lastik havalarının kontrolü: Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin.

4- Cam suyu ve silecek lastiklerinin kontrolü: Ön cam sileceklerinin kış ayarlarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yazın bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendinizden kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar.

5- Ateşleme sistemi ve akü şarj durumu kontrolü: Sağlıklı bir ateşleme sistemi aracın ilk çalışmasında çok faydalıdır. Hele ki soğuk havalarda soğuk motoru harekete geçirmek için gereğinden fazla enerjiye ihtiyaç olacaktır. Dolayısı ile bu yükü karşılayacak olan aküdür. Akünüzün şarj durumunu kontrol ettirerek gerekiyorsa yeni bir akü ile değiştirin.

6- Fren ve debriyaj balatalarının kontrolü: Frenlerin eşit tuttuğundan emin olun. Bir tarafa çekmesi tehlikeli kaymalara sebep olabilir.

7- Aydınlatma sistemi ve ampullerin kontrolü: Yağışlı havalarda özellikle yol kirlerinden dolayı far camları kirlenmekte ve yeterli görüş sağlanamamaktadır. Uzun yolculuklarınızda sık sık kontrol ederek nemli bir bezle silmekte fayda var

8- Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü: Kış güvenliği açısından yanınızda cep telefonu, battaniyeler, ilk yardım çantası, marş kabloları, kum veya paspas, çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, küçük bir kürek, eldiven, bot ayakkabı bulundurmalısınız. Uzun yolculuklar için ise bir paket mum, bir miktar yüksek enerjili kuru gıda, su, ekstra battaniye ve gerekli ilaçları bulundurun.

9- Gövde Bakımı: Bildiğiniz gibi kışın yollar buzlanmaya karşı tuzlanmaktadır. Yol tuzlarının aracınızın metal kısımlarını çürütmemesi, boyasını bozmaması için aracınızı ayda en az iki defa yıkayın ve güzelce cilalayın.

kar1Özellikle karlı havalarda ve buzlu yollarda size yardımcı olabilecek bu kurallara da bir göz atın:

  • Camların buharlanmasını önlemek ve temiz hava girişi sağlamak için camlardan birini hafifçe açık bırakınız.
  • Yakıt deposunda su yoğuşmasını önlemek için, depoyu mümkün olduğu kadar dolu tutunuz.
  • Meteoroloji bültenlerini, trafik yol durumu raporlarını dinleyiniz ve seyahatinizi ona göre planlayınız.
  • Diğer sürücüler tarafından iyi görülebilmeniz için, cam sileceklerinizi çalıştırdığınız her koşulda farlarınızı açık tutunuz.
  • Şürüşe başladığınızda frenlerinizin ne kadar etkili olabildiğini test ediniz.
  • Köprü, viyadük, üst geçit ve gölge alanların diğer kesimlerden daha önce donmaya başladığını unutmayınız. İlerinizdeki bu gibi tehlikeli noktalara karşı daha dikkatli olunuz. Bu kesimlerde frene basmayınız, yavaşça hız azaltınız ve taşıtı olabildiğince kararlı tutunuz.
  • Kış sürüşlerinde trafik akışı iyi olan yollarda kalmaya gayret ediniz. Düşük viteste sürünüz, beklenmeyen durumlara karşı daha dikkatli olunuz ve diğer taşıtlarla aranızdaki güvenli takip mesafenizi normalde bıraktığınızın en az iki katına çıkarınız. Kaygan yollarda bu mesafeyi daha da artırınız.
  • Fırtınalı havada uzun yola çıkmak zorunda kalırsanız yavaş gidiniz. Gideceğiniz yol ve muhtemel varış saatiniz hakkında birilerine bilgi veriniz. Böylece herhangi bir gecikme söz konusu olduğunda yetkililerin sizi araştırmaları ve size ulaşmaları mümkün olabilecektir.

Bu kış ve önümüzdeki bütün kışlarda sürücülerimize kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.

Onur Kaan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*