Anasayfa » Haberler » Ticari Araçlarınıza 625 TL Ceza Ödemeyin
Ticari Araçlarınıza 625 TL Ceza Ödemeyin

Ticari Araçlarınıza 625 TL Ceza Ödemeyin

Kış mevsiminin gelmesinin ardından trafikte araçlarda sıkıntı yaşanmaması ve kazasız bir kış geçirilmesinin amaçlanmasından dolayı 1 Aralık tarihinden itibaren araç sahipleri kış lastiklerini taktırmak zorunu hale gelecek. Araçlarına kış lastiği taktırmayan araç sahiplerine ise ceza yazılacak.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta uygulamaya girecek.1 Nisan 2020’de sona erecek uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşıyan araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

KIŞ LASTİĞİ ‘HUSUSİ’ DEĞİL ‘TİCARİ’ ARAÇLARDA ZORUNLU

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan sürücülerin denetimlerini ise Bakanlığın görev verdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri gerçekleştirecek.

ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

1 aralık tarihinden itibaren başlayacak olan zorunlu kış lastiğinin ne zaman biteceği de şimdiden merak konusu oldu. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlamasının ardından 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. Ayrıca ceza 1 Ocak 2020 tarihinde yeniden güncellenecek.

TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN KIŞ LASTĞİ TAKTIRIN

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, zorunlu kış lastiği uygulaması için yaptığı açıklamada, trafikte araçların daha güvenli olacağını aktararak, olası trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin yanı sıra kullanılan lastiğe de dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Erkoç, “Lastik ömrüne dikkat edin. Kışlık ya da yazlık lastik alınırken tarihine de mutlaka bakılmalı. Çünkü lastiğin hiç kullanılmasa dahi belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybeder, balans da tutmaz. Sıfır lastikler depolarda çok bekletildiğinde deformasyona uğrayabilir. Lastiğin ortalama ömrü 40 bin kilometredir, buna dikkat edilmeli. Zaten rot balansa gittiğinde bunun bilgisi de alınabilir. Kazaların sebeplerinin başında lastikler gelmektedir. Bu sebeple vatandaşlarımızı uyarıyoruz ve bu konuda hassas davranmalarını istiyoruz.” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*