Anasayfa » Onur Kaan Günerkan » Toyota Corolla 1.4 D-4D Manuel Testi
Toyota Corolla 1.4 D-4D Manuel Testi

Toyota Corolla 1.4 D-4D Manuel Testi

Bu  haftaki test konuğum 11. nesliyle yeni Toyota Corolla 1.4 D-4D oldu. Efsane otomobil 50 yıldanberi tüm dünyada milyon adetler satış yaparak dünyanın en çok satılan otomobili ünvanına sahip. Türkiye’de  Adapazarı fabrikasında üretilen makyajlı Corolla, Life, Touch, Active, Advance ve Premium donanımları ve zengin renk seçenekleriyle Toyota showroomlarında satışa sunuluyor.

Dış Tasarım

Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium,,Yeni tasarımında araca oldukça sportif ve şık bir görüntü katan krom ön ızgara ve LED farlar ilk bakışta dikkat çekiyor. LED arka stop lambalar ve yeni 16″ alüminyum alaşımlı jantlar Corolla’nın çağdaş görüntüsünü geliştirerek araca daha güçlü bir duruş sağlamış. Ön tarafta radyatör ızgarası artık daha az yer kaplıyor. Ondan artan yeri ise tampon ve geniş bir alt ızgara ile doldurulmuş.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium-ön far Ön tampon köşelerinde büyük hava girişi algısı oluşturan çizgiler aracın sportifliğine ve güçlü görünmesine katkıda bulunmuş. Yeni Corolla’ya arkadan baktığımızda ise stop lambaları ve tampon dışında pek bir farklılık göremedim. Yeni stoplarda LED kullanılarak aydınlatma özelliği geliştirilmiş ve stopların arasındaki krom çıta daha inceltilerek araca elit bir görüntü vermiş. Yeni Corolla, 4620 mm uzunluğa, 1775 mm genişliğe ve 1465 mm yüksekliğe sahip.

İç Tasarım

Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium-içYeni Corolla’ya girdiğiniz anda kaliteli malzemelerin göz dolduruculuğunu farkedeceksiniz. Kaliteli bir işçilik ile ortaya çıkan modern detaylar göz zevkinizi tatmin etmeye yetecektir. Daha modern bir görüntüye kavuşan Yeni Corolla’da ilk gözüme çarpan değişiklik yuvarlak olarak tasarlanan havalandırma ızgaraları oldu.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium-navigasyon Toyota Touch 2 adlı 7 inç büyüklüğündeki renkli ve dokunmatik ekran zengin içeriği ve kaliteli çözünürlüğü ile bizden tam not aldı. Yeni gösterge grubu daha sade ve okunaklı hale getirilmiş. Direksiyonun ön tarafında iki analog göstergenin arasına araçla ilgili temel bilgileri görebileceğiniz TFT ekran yerleştirilmiş. Sürücü ve yolcular için diz ve baş mesafesi oldukça iyi diyebilirim. Yeni Corolla’nın bagaj hacmi ise 452 LT.

Toyota Corolla 1.4 D-4D -geri görüş kamerasıMotor, Performans, Teknoloji, Güvenlik, Yakıt Tüketimi

Yeni Corolla’da elden geçirilen süspansiyon sistemi artık daha sessiz ve darbe emişlerini daha iyi yapabiliyor. Bu sayede sürüşleri çok daha keyifli hale getiren Yeni Corolla, konfor-yol tutuş dengesini iyi şekilde sağlıyor.

Toyota Corolla 1.4 D-4D -arka far1364 CC Silindir Hacmine sahip olan Yeni Corolla’nın kalbi ,90 HP beygir gücünde ve maksimum tork değeri ise 205 NM olarak ölçülüyor. 0’dan 100 km’ye 12,5 sn’de çıkabilen Yeni Corolla’nın maksimum hızı ise 180 KM/s. 1.4 litrelik 4 ileri turbo dizel motorlu Yeni Corolla, 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş. Vites geçişleri sorunsuz olarak izlenen Yeni Corollanın vites değiştirme uyarıları, düşük yakıt tüketimi konusunda sürücüye yardımcı oluyor. Test süreci içerisinde uzun yol ve şehir içi ortalama yakıt tüketimi 4.8 litre olarak gerçekleşti. Bu jenerasyonda yalıtım konusunda yapılan iyileştirmelerle içeri daha az yol ve rüzgar sesi geliyor. Hızlı girilen virajlarda ESP görevini tam yapıyor.

Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium-arkaBunların yanısıra Yeni Corolla’da standart olarak  arka park sensörü, geri görüş kamerası, yol bilgisayarı, hız sabitleme sistemi, yokuş kalkış destek sistemi, yağmur sensörü far sensörü, USB girişi bluetooth bağlantısı, navigasyon sistemi, otomatik katlanan yan aynalar bulunmaktadır.

Konfora önem veren Yeni Corolla’da çok bölgeli dijital klima, deri direksiyon simidi, fonksiyonel direksiyon simidi, elektrikli arka camlar, ön kol dayama ünitesi, otomatik kararan iç dikiz Aynası anahtarsız giriş çalıştırma, refakatçi aydınlatma sistemi, koyu renk arka camlar bulunmaktadır.

Fiyat

Test otomobilimiz Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium Navi anahtar teslim satış fiyatı:111,250TL

Herkese kazasız ve keyifli yolculuklar diliyorum.

Onur Kaan Günerkan

www.facebook.com/froozz

instagram.com/_onurkaan_

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*