Anasayfa » Adnan Kervan » Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S Testi
Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S Testi

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S Testi

Merhaba,  ilk testimi üçüncü nesil Toyota Yaris Cool Multidrive S’i otoruyasi.com okuyucuları için test ettim. Beni etkilemedi desem yalan olur. Yeni Yaris’i daha yakından tanıyalım.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive SEtkileyici Dış Tasarım; Yaris’e dışarıdan bakıldığında estetik ve sportif bir görünümü var. Zaten tüm araçlar bir estetik kaygısıyla üretiliyor. Ama yeni Yaris eski nesline göre daha sportif duruş sergiliyor. Sürüş zevkim, rahatlık ve konfor olup, tercihimde en ekonomik araçlarla yüksek performans olarak kendini ifade ediyor. Bu anlamda baktığımızda, sürüş keyfi veren bir araç olduğunu söyleyebilirim. Arkadan öne ivmelenen sportif  görüntüsü, önde ise agresif  ve keskin çizgilerle albenisi daha da arttırılmış. Yeni Yaris’in uzunluğu, 3885 mm, genişliği 1695 mm, yüksekliği ise 1520 mm.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-içKonfor+ İç Tasarım; Bunun dışında araç içinde boydan boya panoramik cam tavan belki arkada oturanlar için bir ayrıcalık olabilir ama şoför için aynını söyleyemeyeceğim. Bana göre şoför için en ideali, açılır tavan diyebilirim. Segmentine göre yeterli saklama alanı ve konforu sunan Yaris keyifli yolculuklar sunmaktan geri durmuyor.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-arka koltukAraçta standart olarak sunulan 6.1 inçlik ekrana sahip Toyota Yaris dokunmatik (Touch Screen) ekrandan, telefonunuzu bağlayarak internette gezebilir, fotoğraflarınıza bakabilir, yol bilgisayarı ayarlarına göz atabilirsiniz.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-ön panel Yaris’in ön kabininde çok dikkat çeken bu ekran araca büyük bir estetik vermiş. Çift bölgeli klima sistemi ve ses sistemini beğendim, ayrıca geri görüş kamerası sayesinde kolay park imkanı sunmasını da artı hanesine yazabiliriz.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-iç..Güvenlik; Test etmiş olduğumuz yeniYaris, benzinli, 1329cc, 99 HP gücünde, 286 litrelik bir bagaja sahip olan araçta arka park sensörü, Sürücü Hava Yastığı, Yolcu Hava Yastığı, Yan/Perde Hava Yastığı, ABS (Antiblokaj Fren Sistemi), EBD (Fren Güç Dağılım Sistemi), TPMS (Lastik Basınç Uyarı Sistemi), ESP (Elektronik Denge Sistemi), ASR (Çekiş Düzenleme Sistemi), Klima / İklimlendirme, Yol Bilgisayarı, Direksiyondan Kumanda Sistemi, Ön Kol Dayama Ünitesi var,

Toyota Yaris 1.33 Cool - ön farPerformans+Yakıt Tüketimi; Yaris Cool aracın performansının biraz düşük bulduğumu belirtmeden geçmeyelim. Ancak, otomatik şanzımanı tam bir mühendislik harikası diyebilirim. Vites geçişlerini ancak tüm dikkatinizi verdiğinizde motor sesini de dikkate alarak fark edebilirsiniz. Bu anlamada mükemmel diyebilirim. Ancak direksiyonun çok hafif olması ve ani bir hareket dahi yapsanız kabul edilebilir tolerans (boşluk) dahilinde yumuşak dönüş hareketi benim açımdan çok olumlu bir yorumu hak ediyor. Toyota Yaris 1.33 Cool - arka farYüksek hızlarda Yaris Cool yol ve lastik sesini içeri alması uzun yol keyfinizi biraz kaçırabilir. Ayrıca test ettiğimiz araçta, eski modellere kıyasla süspansiyonda bir geliştirme yapıldığı görülüyor. Gerçekten eskiye nazaran çok daha yumuşak bir süspansiyona sahip bir araç olmuş. Yumuşak süspansiyon girilen her yol şartında konfordan ödün vermiyor. Test sürecimiz içerisinde ortalama yakıt tüketimi 6.8 litre olarak gerçekleşti.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-vitesFiyat

Yeni Toyota Yaris 1.33 Cool Otomatik Şanzıman Benzinli Fiyatı; 53. 700 TL

Araçta olumsuz olarak söylenecek çok az unsur var. Bunlardan biri de düşük bagaj hacmi. Eğer bagaj sorununuz yoksa, ideal bir araba. Elektrikli ayna kumandalarını da ön konsolda olması benim açımdan ideal bir geliştirme olmuş.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-geri görüş kamerası Fakat, araçtan indikten sonra açık kalan camların otomatik kapanmaması bir handikap görünüyor. Tekrar aracı açıp kontağı çevirip kapatmanız gerekiyor. Halbuki, anahtarla dışarıdan kapatılabilmeliydi.

Toyota Yaris 1.33 Cool Multidrive S-arkaSon olarak da, direksiyonda kumanda paneli çok güzel. Özellikle de otomatik vites geçişlerini elle yapmak isteyenler için bulunmaz bir deneyim. Dahası, evinizde ekran başında “play station” oyunu oynar gibi bir kumanda aleti tuttuğunuzu hissedebilirsiniz. Aman dikkat, bu oyunun şakası yok. Yaris Cool‘u en yakın Toyota bayi ve showroomlarında test etmenizi öneriyorum.

Adnan Kervan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*