Anasayfa » Haberler » Toyota’dan Çocukların İlk Otomobil Deneyimi İçin Güvenli Aplikasyon
Toyota’dan Çocukların İlk Otomobil Deneyimi İçin Güvenli Aplikasyon

Toyota’dan Çocukların İlk Otomobil Deneyimi İçin Güvenli Aplikasyon

Toyota, insana verdiği değer çerçevesinde kazalara karşı önlemler konusundaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Gençlerin özellikle ilk otomobil kullanma deneyimlerini yaptıkları dönemde güvende olmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen “Safe&Sound” mobil uygulaması, Toyota’nın yenilikçi yaklaşımlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Toyota Safe&Sound (2)Çocukları otomobil kullanırken huzursuzluk duyan ebeveynlerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen Safe&Sound isimli mobil uygulama ile hız limitlerinin aşılması ya da seyir halinde cep telefonu kullanılması durumunda sistem devreye giriyor. Bu aplikasyonla, ebeveynlerin kendi belirledikleri dikkat çekici müzikler çocuklarının cep telefonunda çalmaya başlıyor ve onların dikkatlerini çekiyor. Farklı müziklerden oluşturulan playlist; absürd ve esprili şarkıları içeriyor ve böylelikle ebeveynler kurallara uymayan çocuklarını esprili bir şekilde uyararak kontrolü eline almış oluyor.
Toyota Verso (1)Cep Telefonu Kaza Riskini Artırıyor

Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan Yol Güvenliği Araştırması, trafik kazalarının yüzde 60’ının cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini de ortaya koyuyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz yıl meydana gelen 569 binden fazla trafik kazasında önemli bir oranın araç kullanırken telefonla konuşmak olduğunu belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda da sürücülerin yüzde 46’sının trafikte cep telefonu kullanmama kuralına uymadıkları belirlenirken, sürücülerin yüzde 15’inin mesaj yazdığı ve yüzde 24’ünün akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaşında altındaki sürücülerde bu oran çok daha yükseliyor.  Ayrıca araç içerisinde cep telefonu kullanımının kaza riskini 4 kat arttırdığı da istatistiklere yansıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*