Anasayfa » Haberler » Tüm Araçlar İçin Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar ve 2019 Fiyatları
Tüm Araçlar İçin Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar ve 2019 Fiyatları

Tüm Araçlar İçin Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar ve 2019 Fiyatları

Araç muayenesi, tüm araç sahiplerinin hem kendi ve sevdikleri hem de trafikteki diğer sürücüler için yaptırması gereken mecburi ve en önemli işlemlerden biridir. Peki araç muayenesinde gerekli evraklar nelerdir?  Araç muayene randevusu nasıl, nereden alınır. 2019 araç muayene ücretleri ne kadardır? Araçlarınızı muayeneye götürmeden önceki işlemleri sizler için aşağıda sıraladık..

Araçlarınızın Muayeneleri Kaç Yılda Yapılır.

Araç muayeneleri TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Araç muayene süreleri aracın yaşına göre, ücretleri ise kullanılan araç tipine göre farklılık göstermektedir. Araç muayene süreleri yeni araçlar için 3 yıl, 3 yaş ve daha büyük hususi araçlar için 2 yıl ve ticari araçlar için ise bir yıldır.

2019 Araç Muayene Fiyatları 

Her yılın sonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda araç muayene ücretleri yeniden belirlenmektedir.

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL, Traktör (Römorklu, Römorksuz),
Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL Ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Araç muayene randevusu almak için TÜVTÜRK resmi internet sayfasına giriş yapmak gerekmektedir. Randevu için plaka no, ruhsat seri ve no, şehir bilgileri istenmektedir. Ardından devam tuşuna basarak açılan sayfada yine araç hakkında trafik sigorta bilgileri ve borç durumunun incelenerek tamamlanması gerekmektedir.Araç muayene randevusu yaptırabilmek için trafik sigortasının da zamanında ödemiş olması gerekiyor. Gecikmiş ve ödenmemiş sigorta borçları randevu alımını engeller. Bu durumda borçları ödeyerek ardından randevu almak mümkündür.

 • Aracın Ruhsatı(Trafik Tescil Belgesi)

Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene
sırasında yanınızda olmalıdır.

Araçlarınız Muayeneye Götürmeden Önce Yaptıracağınız İşlemler

 • Trafik Sigortası

Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. “Trafik Sigortası” tescil kayıtlarında motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.

 

 • Aracın Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle muayeneye gelmeden önce egzoz gazı emisyon geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Bu hizmet TÜVTÜRK istasyonlarından da alınabilir.

 

 • Vekalet Durumu

Kendinize ait bir aracı muayeneye getirecekseniz yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi olmalıdır.

Kendinize ait olmayan veya birinci dereceden akrabalarınıza (eş, anne, baba, kardeş, çocuk v.b.) ait bir aracı muayeneye getirecek iseniz birinci durumdan farklı olarak seçeneklerinizi aşağıda sıraladık.

 • Yanınızda T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi olmalıdır.
 • Bulunduğunuz takvim ayı içinde istasyona getireceğiniz ilk aracı ek bir belge olmaksızın muayene yaptırabilirsiniz.
  • İlk muayenesine götürmediğiniz bir aracı Muayene Tekrarı’na götürmeniz halinde, o takvim ayındaki vekaletnamesiz araç getirme hakkını kullanmış olursunuz.
  • Bir takvim ayı içerisinde belgesiz muayene ettirdiğiniz aracın aynı ya da farklı takvim ayında yaptıracağınız Muayene Tekrarı ile vekaletnamesiz araç getirme hakkınızı yitirmemiş olursunuz.
  • Bir takvim ayı içerisinde belgesiz muayene ettirdiğiniz aracın farklı türde muayenelerini aynı takvim ayı içinde vekaletnamesiz olarak yaptırabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz takvim ayı içinde istasyonlarda başka bir gerçek kişiye ait aracın muayenesini yaptırmış iseniz, ikinci araca ilişkin muayene talebinizde, ruhsatta belirtilen araç sahibinden alınmış noter onaylı vekaletname aslı gerekmektedir.
  • Vekaletname dahilinde ilgili araç ya da araçların farklı türden muayeneleri yaptırılabilir. Ancak, Vekaletnamede bir geçerlilik süresi belirtildi ise vekaletname süresi içinde geçerlidir.
  • Vekaletname ile muayeneye getirilen araçlar, muayene başarılı olana kadar vekaletnamede belirtilen kişi/kişiler tarafından muayeneye getirilebilir.
  • Vekaletname, bir kişiye ait birden fazla araç için, birden fazla kişi adına düzenlenebilir.
  • Vekaletnamede aracı muayeneye getirecek kişilerin T.C. kimlik numaraları, isim ve soyisimleri belirtilmelidir.

 

 • LPG/CNG’li Araçlar

Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir. LPG/CNG tadilatı sonrası muayenelerde “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile gelinmesi gerekmektedir.
LPG/CNG`li bir araç “Yakıt/gaz deposu; ömrü ilgili mevzuatta belirtilen süreyi aşmış” veya “Sıvı Gaz Sistemi Onaysız”
kusuru almış ise, muayene tekrarına Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gelinmesi zorunludur.

İlk muayenesinde yukarıdaki kusurlar haricinde LPG/CNG sistemi ile alakalı başka bir ağır kusur alması durumunda muayene tekrarında ilgili kusurun fiziksel olarak giderilmesi yeterlidir. Herhangi bir evrak ya da belgeye gerek yoktur.

 • Üzerinde Tadilat Yapılmış Araçlar

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için yukarıdaki belgelere ek olarak:

 • Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
 • Tadilat sonrası muayene onaylandıktan sonra, gerekli tüm evraklarla birlikte “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliğin mutlaka bildirilmesi ve tescil kayıtlarına işletilmesi gereklidir.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*