Anasayfa » Haberler » Volvo Cars, G7 Okyanus Plastik Anlaşmasını destekliyor
Volvo Cars, G7 Okyanus Plastik Anlaşmasını destekliyor

Volvo Cars, G7 Okyanus Plastik Anlaşmasını destekliyor

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, bu hafta dünyanın çevreyle ilgili en büyük zirvelerinden biri olan G7 Okyanus Ortaklık Zirvesine (G7 Ocean Partnership Summit) katılıyor. Volvo Cars’ın G7 zirvesine davet edilen tek otomobil üreticisi olması şirketin sürdürülebilirlik alanında endüstri lideri olduğunu vurguluyor.

Kanada’nın Halifax şehrinde gerçekleşecek olan Zirve hükümetleri, iş dünyasını ve Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getiriyor. Volvo Cars, G7 Okyanus Plastik Anlaşmasını (G7 Ocean Plastic Charter) açıkça kabul edecek ve destekleyecek, ayrıca geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni Volvo otomobillerde geri dönüşümlü malzeme kullanımını önemli ölçüde artırmayı hedefleyen, plastik vizyonu da dahil olmak üzere, kendi sürdürülebilirlik programını detaylı olarak anlatacak

Volvo Cars, çevreye olan tüm etkisini en aza indirme ve azaltma amacı taşıyan, otomotiv endüstrisinde yer alan en güçlü sürdürülebilirlik programlarından birine sahip. Plastik kirliliğini azaltmak ve otomobillerde daha fazla geri dönüşümlü malzeme kullanmak için yaptığı çalışmalar bu stratejinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

G7 anlaşması, hükümetlerin küresel bir sorun olan plastik kirliliğine karşı, geri dönüştürülebilir plastiklerin kullanımını teşvik etmek ve toplumda plastik kirliliğini azaltmak gibi somut ve gerçekçi adımlar atmasını gerektiriyor. Volvo Cars, anlaşmayı destekleyen ilk ve tek otomobil üreticisi.

Volvo Group Hukuk Genel Konseyi Başkan Yardımcısı ve Volvo Cars Sürdürülebilirlik Kurulu Üyesi Maria Hemberg, “Sürdürülebilirliğe karşı genel yaklaşımımız, G7 Okyanus Plastik Anlaşmasını aktif olarak destekliyor ve kabul etmemiz zaten bu yaklaşımın doğal bir sonucu” dedi.

Şirket bu yılın başında 2025 senesinden itibaren piyasaya sürülecek her yeni Volvo otomobilde kullanılacak plastik malzemelerin en az yüzde 25’inin geri dönüşümlü materyalden olmasını hedeflediklerini duyurdu. Volvo Cars, bu kararın hayata geçmesini desteklemek adına, güvenlik ve kaliteden taviz vermeden otomobillerde daha fazla geri dönüşümlü malzeme kullanılabileceğini gösteren, XC60 T8 plug-in hibrit modelinin özel bir versiyonunu üretti. Plastik konusunda tedarikçilerle erken yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar elde edildi.

Volvo Ocean Race yelken yarışının sonuncusu da ayrıca plastik kirliliği konusuna odaklanıyor. Bu odağın içerisinde Volvo Cars’ın Ocean Race’in bir parçası olarak deniz sağlığı araştırmalarını desteklemesi ve küresel olarak birçok noktada gerçekleştirilen binlerce Volvo Cars çalışanının da katıldığı onlarca başarılı sahil temizleme etkinliği de yer alıyor.

Volvo Cars ayrıca ofislerinde ve operasyonlarında da plastik kirliliğini azaltmayı taahhüt ediyor. Şirket 2019 yıl sonu itibariyle tüm ofislerinde, kantinlerinde ve küresel olarak tüm etkinlerinde tek kullanımlık plastikleri kullanımına son veriyor. Program dahilinde, her yıl 20 milyon adet tek kullanımlık plastik bardak, yemek kabı, çatal bıçak gibi ürün doğada çözünebilen kağıt, selüloz ya da ahşap gibi daha uzun süre kullanılabilir olanlarıyla değiştiriliyor.

Volvo Cars, daha geniş kapsamda da tüm ürün ve operasyonlarının çevre etkilerini azaltmayı taahhüt ediyor. Şirket, 2017 yılında endüstri lideri bir yaklaşımla, 2019 yılından sonra tüm otomobillerinin elektrikli bir aksama da sahip olacağını açıklamıştı. Volvo Cars, bu bahar, bu stratejiyi desteklemek amacıyla 2025 yılında küresel satışlarının yüzde 50’sinin tam elektrikli otomobillerden geleceğini söyledi.

Operasyonlar çerçevesinde ise, Volvo Cars, 2025 yılında iklim-nötral üretime geçmeyi hedefliyor. Bu yıl, Ocak ayında İsveç’in Skövde kentinde açılan fabrika ilk iklim nötral tesis oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*