Anasayfa » Hakkı Günerkan » Yeni Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI Shine Testi
Yeni Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI Shine Testi

Yeni Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI Shine Testi

Bu haftaki test konuğumuz Citroen Berlingo oldu. PSA çatısı altında bulunan Berlingo 1996 yılından bu yana uzun bir zaman kaydeden Berlingo,  3. nesli ile yenilenerek karşımıza çıktı. PSA grubundaki Opel Combo ve Peugeot  Rifter gibi hafifi ticari araçtan çok binek otomobil konforu sunan Berlingo, 2017 yılında yaklaşık 17 ülkede en çok satan Citroën modeli olan Berlingo, C3 modelinin ardından markanın en çok satan otomobili olmaya devam ediyor. Segmentinde Avrupa’nın en çok satan ikinci  aracı olan Berlingo, hafif ticari araç pazarında ise en çok satan ilk üç araç içerisinde yer alıyor. Berlingo tanıtımının yapıldığı 1996 yılından bu yana 3,3 milyon adet üretildi.

Dış Tasarım

Yeni Citroen Berlingo’nun dış tasarımında orijinal gövde mimarisine sadık kalınmış, bu sayede dış tasarımda yenilikçi ve modern, enerjik bir tasarım elde edilmiş. Aracın ön tasarımını incelediğimizde, markanın tüm modellerinde gördüğümüz büyük marka logosu ve başarılı bir şekilde tasarlanmış aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Farlar, sis lambaları ve gündüz farları katlı bir tasarım anlayışı ve iyi bir görünüm oluşturacak şekilde tasarlanmış. Havalandırma ızgarası ise otomobile adeta gülen yüz ifadesi katmış.  Yan gövdeye uygulanan kıvrımlar kadar yüksek omuz çizgisi ve eğimli ön cam da dinamik bir görünüm sergiliyor. Standart olarak sunulan tavan barları dinamik görünüme katkı sağlarken, gerektiğinde fonksiyonelliği destekliyor. Kapıların alt kenarına uygulanan Airbump kaplamalar ise daha güçlü bir görünüm sunuyor ve otomobili küçük çizik ve ezilmelere karşı korumaya yardımcı oluyor.  Yeni Berlingo’ya arkadan bakıldığında dikey konumlu zarif stop lambaları ve yan gövdeye uygulanan kıvrımlara benzer tasarım unsurları ile dikkat çeken Yeni Citroën Berlingo, 1,84 metre (tavan barları dahil) tavan yüksekliğine sahip köşeli tasarım geniş bir kargo alanını beraberinde getirirken büyük bagaj kapağı büyük nesnelerin bagaja yüklenmesini kolaylaştırıyor.  4403 mm uzunluk, 1848 mm genişlik ve 1844 mm yükseklik  ölçülerine sahip yeni Citroen Berlingo’nun bagaj hacmi ise 100 litre artırılarak 775 litreye çıkarılmış.

Fonksiyonel İç Mekan

Test aracımız Yeni Citroen Berlingo’nun  içine geçtiğinizde ise zamanın Suv modellerinde bulunan teknoloji ve konforu bulabiliyorsunuz. Fakat suv modellerde dahi olmayan 28 adet bölme toplam 186 litrelik saklama alanı ile oldukça kullanışlı. İç mekan  oldukça geniş, ferah ve fonksiyonel olarak tasarlanmış. Araçta görebileceğiniz her yerde saklama alanı bulunuyor desem abartmış olmam.  Ön tarafta 3 kollu direksiyon üzerindeki tuşlar ile araçta bir çok fonksiyon parmaklarınızın ucunda bulunuyor.

Orta konsolda 8”’lik ekran oldukça kullanışlı. Apple ve Android ile uyumlu olan Multimedia sistemi sayesinde araca telefonunuz ile bağlanabiliyorsunuz. Berlingo’da bir çok fonksiyonel çözümler sürücü ve yolculara konfor sağlıyor. Sınıfının en geniş kapı açıklığına sahip Berlingo, elektrikli camlarla donatılan yan sürgülü kapılar, ayrıca birbirinden bağımsız açılabilen arka koltuklarla da geniş bir oturma diz mesafesi sunuyor.

Motor& Performans &Güvenlik ve Emniyetli Sürüş Teknolojileri

Yeni Citroen Berlingo, 1.6 cc motor 5 ileri manuel şanzımana hacmine sahip. 100 hp maksimum güç ve 254 Nm maksimum torka sahip olan aracımızın performansı ise gayet iyi. Vites geçişleri ve yol tutuşu başarılı diyebilirim. Hafif ticari araçta maksimum konfor ve sürüş keyfi sağlıyor. Yeni Citroen Berlingo, test süresince ortalama 5.6 lt yakıt tüketimi ile başarılı bir performans sergiledi.

Yeni Berlingo, bünyesinde barındırdığı teknojilerle gelişmiş güvenlik ve konfor seviyesi sunuyor. 14 farklı sürüş destek sistemi ile üstün sürüş güvenliği sağlarken sürücünün stresini azaltıyor. Renkli yükseltilmiş gösterge ekranı, sadece uyarmakla kalmayan ve aracı şeridine sokmak için direksiyon düzeltmesi de yapan Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Genişletilmiş Trafik İşareti Tanıma, Programlanabilir Hız Sabitleyici ve Sınırlandırıcı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Güvenlik Fren Sistemi, Akıllı Far Sistemi, Viraj Aydınlatma Fonksiyonu, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Yokuş Kalkış Desteği  ve standart olarak sunulan Elektronik Park Freni gibi donanımlar yolculukları daha güvenli hale getiriyor.

Fiyat: Yeni Citroen Berlingo donanımına göre 115.900 TL ile 139.900 TL arasında satılmaktadır.

Sonuç: Yeni yılda otomatik vites seçeneğininde eklenmesiyle Berlingo seğmentinde adından daha çok söz ettirecek. Bu haliyle de binek otomobil teknolojisi, güç ve konforu, ticari araç genişliği ve ferahlığı ile birleştiren Yeni Citroen Berlingo , bizlerden tam not aldı. Uzun yolda’da deneme fırsatı bulduğumuz .

Yeni Citroen Berlingo, kalabalık ailelerin de gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri bir araç. “Hafif ticari” segmentindeki başarısını ise çoktan kanıtladı. Yeni tasarımı ile ticari segmentteki başarısını pekiştiren ve binek araç statüsünde de “ben de varım” diyen . Yeni Citroen Berlingo sizlere en yakın PSA- Citroen bayii veya showroom’larında bir görün derim. Herkese keyifli sürüşler dilerim..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan