Anasayfa » Eda Şişik » Yeni Hurda Yasası
Yeni Hurda Yasası

Yeni Hurda Yasası

2014 Yılında Yollarda Yeni Otomobiller Olacak mı?

Yeni yıla sayılı günler kala yeni yılın bizlere getireceği yenilikleri bekler haldeyiz. Hemen hemen her alanda değişiklikler gerçekleşecek gerek iyi gerek kötü…

Bunlardan biride otomobil dünyasına gelecek. Uzun zamandır hurda araç teşviğini beklemekteyiz. Birkaç ay önce Sayın Bakan teşviğin 2014 yılında çıkacağını söylemişti. Teşvikte özellikle dikkati çeken  kısım yerli otomobillerin atışına katkı sağlamak.

Bakan ve ekibinin aldığı karara göre 20 yaş üstü aracı olanlara bir fiyat aralığında ( söylenen 3 bin liradan 6 bin liraya kadar ) ödeme yapılması ve yeni otomobil alacaklar için de ‘yerli’ olması şartıyla kredi imkânı sağlanmasıdır.

Şahsen düşüncem; “yenilensinler de yerli yabancı fark etmez”…. Ülkemizde kazaların bir sebebi de yaşlı araçlar maalesef insanlar araçlarından vazgeçemiyorlar. Onlar araçlarından vazgeçemiyorlar ama  bir süre sonra araçlar onlardan vazgeçebiliyorlar bir kazaya sebep olup canlarına mal olabiliyor.

İnanıyorumki insanların alışkanlıklarından veya sevdiği şeylerden vazgeçmesi zordur. Bu zorluğa bile bile lades demekte intihardır. Otomobilin el freni çalışmaz, kapının kolu tutmaz, araba artık beni bırak diye isyan eder  yok ama “ o benim yadigarım ona kıyamam” repliği dökülür ağızlardan…. Pes pes sırf bir hurdaya vefa örneği gösterecekseniz diye hem kendi canınıza hem de başkasının canına sebep oluyorsunuz.

Kendi canınızı düşünmüyorsanız bile başkasının canını düşünün diyeceğim olmayacak. Kendi canını düşünmeyen başkasınınki neden düşün ki…Ondandır ki 4 gözle değişikliği bekleyenlerdenim.

Umarım yeni değişiklikle elveda diyebilirsiniz… Canınızın kıymetini bilin ve sevgi ile kalın….

 Eda Şişik

Twitter: @edasisik

www.facebook.com/edasisik