Anasayfa » Haberler » Yeni i20 37.990 fiyat avantajıyla Türkiye’de Satışa Sunuldu
Yeni i20 37.990 fiyat avantajıyla Türkiye’de Satışa Sunuldu

Yeni i20 37.990 fiyat avantajıyla Türkiye’de Satışa Sunuldu

 Hyundai, B segmentindeki ünlü oyuncusu yeni i20’yi geniş basın katılımıyla Balıkesir’in Cunda adasında lansmanı gerçekleştirdi. Yeni i20 3. nesliyle gerek dış tasarım, gerek konforu gerek teknolojisi ve fiyat avantajı ile piyasaya çok hızlı ve iddialı başladı.

Yapılan toplantıda Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker ;”Kalbinin sesini dinle” sloganıyla 2014 yılının son çeyreğinde 4000 adet satış hedeflerinin olduğunu, 2015 yılında da 25.000 adetlik satışla B segmentinin liderliğine oynayacaklarını söyledi. Dünden itibaren bayilerde satışa çıkarılan yeni i20’ye ilk günde bayilerden 400 adet sipariş geldi. Bugün itibariyle de tüketiciye ilk faturalı satış gerçekleştirildi. Basın lansmanında Edremit havalimanından Cunda adasına kadar 1.4 otomatik vites 100 Hp 4 ileri otomatik vites ile test sürüşü gerçekleştirdiğimiz i20, artan malzeme kalitesi, gerek tasarımı, gerek konfor ve iç mekan ferahlığı ve yenilenen teknolojisi ile çok başarılı olmuş.

yeni hyundai i20,., Otomatik vites geçişleri sorunsuz gerçekleşiyor, hisli direksiyonu, yenilenen süspansiyon sistemi düz ve engebeli yollarda konfordan ödün vermedi. Ayrıca açılır panoramik tavanı ile de çok keyifli yolculuk etmemizi sağladı. 2. Gün ise 1.4 6 ileri manuel vites 90 Hp dizel motoru deneme şansı bulduk, otomobili Cunda adasının düz, ormanlık ve dağlık yollarında kullandık, yine manuel vites görevini sorunsuz  yaparken yükseltilen torku ile i20 gücünü bize gösterdi. Geliştirilen i20’nin motor seçeneklerinde motor ve iç mekan yalıtımı ise otoruyasi.com ekibinden tam not aldı.

İ20’nin Hikayesi

1997 yılında kurulan Hyundai Assan İzmit Fabrikası geçen yıl kapasite artırımına giderek yıllık 200.000 adet üretim gerçekleştirebiliyor.

yeni hyundai i20-yanHyundai’nin Getz modelinden sonra piyasaya sunduğu i20 ise Avrupa’da oldukça popüler olarak markanın bu bölgede iddiasını sürdürmesi için önemli bir rol oynadı. Almanya-Rüsselsheim’daki Ar&Ge Merkezi’nde tasarlanan ve geliştirilen Yeni i20, Avrupalı müşterilerin beklentilerine uygun olarak Hyundai’nin Ali Kahya’da 1 milyon m2’den büyük bir alana kurulu olan fabrikasında en üstün kalite ve Türk işçisinin emeğiyle üretiliyor.

İ20 JUMP, STYLE ve ELİTE olmak üzere 3 donanım paketiyle tüketiciye sunuldu.

Karakteristik altıgen ızgarası, yüksek donanım seviyesi ve pratik kullanım özellikleriyle müşterileri tarafından oldukça beğenilen i20, 2014 yılında bambaşka bir kimlikle sevenlerinin karşısına çıktı. Yeni nesil i20, Türk tüketicisini ilk olarak dış tasarımıyla etkileyecek, iç mekan kalitesiyle de kendine hayran bırakacak. Ayrıca ergonomisiyle de kullanım rahatlığını hissettirecek. Yumuşak dokulu malzemelerden oluşan kokpit aracın kalite hissini artırırken, krom ve piano black boyalı parçalar da sportif ambiyansı desteklemiş. Ferah ve konforlu yapısıyla da hem şehir içi, hem de şehir dışı yolculuklarda beklenenden fazlasını karşılayacak nitelikte.

yeni hyundai i20-içHyundai’nin üçüncü B-segment otomobili olan Yeni i20, eskisine göre daha uzun(4035 mm), daha geniş(1734 mm) ve daha kaliteli bir gövdeye sahip. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobil, markanın karakteristik çizgisi olan Akıcı Tasarım 2.0, en yeni temsilcisi durumunda. Altıgen ızgara, LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar, tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının (0,30 Cd)’ye azaltılmasında etkili olan arka stoplarla daha kinetik ve daha sporcu ruhunu ön plana çıkarıyor.

Yeni i20’nin başlıca yenilikleri

yeni hyundai i20-iç..İç mekanda daha fazla alan  için aks mesafesi, eskisine göre 45 milimetre uzatılarak toplamda 2570 mm’ye ulaştı. Sınıfında iddialı bir iç mekana sahip olan Yeni i20, 1892 mm kombine ön ve arka bacak mesafesi ve 301 litrelik bagaj kapasitesiyle genç kullanıcılar kadar ailelerin kullanımına da olanak sağlıyor. Yeni i20, segmentinin sınırlarını aşarak kendinden daha büyük araçlara gönderme yapıyor.

Yeni i20, sofistike tasarımını,  konforlu iç mekanını üç farklı motor seçeneği, manuel ve otomatik şanzımanlarıyla desteklenmiş.

 yeni hyundai i20-içBenzinli Kappa motorların yanı sıra ekonomik 1.4 litrelik dizel motor da Yeni i20’de görev alıyor. Yeni i20, dışarıda 0 ile 2500 metre arasında irtifalara ve (-)35 ve (+)45 derece sıcaklık farklılıklarına maruz bırakıldı. Ayrıca Türkiye’de çeşitli yol şartlarında 270 bin km test edilen Yeni i20, Türk tüketicisinin beklentilerini karşılayacak bir şekilde üretildi.

yeni hyundai i20-vitesDış tasarım ve İç Tasarımda Öne Çıkan Özellikleri

Bir önceki nesliyle Türkiye’de kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren i20, aynı zamanda markanın pazardaki öncü modeli olmasıyla öne çıkmıştı. Akıcı Tasarım Felsefesi ve karakteristik altıgen ızgarasıyla kendine has bir kimlik bürünen i20, artık daha modern, daha kaliteli ve daha iddialı bir şekilde Türk tüketicisinin karşısına çıktı.

Hyundai’nin Almanya’daki Rüsselsheim Tasarım Merkezi’nde geliştirilen Yeni i20, geriye doğru uzanan LED entegre projeksiyon tip ön farlarıyla sportif bir görünüm sunarak otomobil tutkunlarının ilgisini çekecek. Yeni nesil altıgen ızgara ön tamponun alt kısmına doğru yerleştirilirken alt kısmındaki hava girişleriyle de sportif hava desteklenmiş . Sis farlarının eskisine göre daha uzun tutulması, aracın ön kısmında farlarla bütünlük sağlamasına da imkan tanımış.

yeni hyundai i20-ön,.Kapıların üzerindeki çıtalarla modern görünüm elde edilirken, parlak siyah C sütunu de aracın akışkan tasarımını desteklenmiş. Daha yüksek omuz çizgisine sahip olan Yeni i20, şık görünüme sahip arka stoplarıyla estetik tasarımını devam ettirirken, en az ön kısımdaki kadar sportif bir havaya sahip arka tampondaki difüzör ise özellikle genç kullanıcıların ilgisini çekecek nitelikte. Yeni i20’nin çift tonlu, alaşımlı 16 inç jantları da hemen ilk bakışta dikkatleri çekiyor. Yukarı doğru hareket eden panoramik cam tavan Yeni i20’yi segmentinden ayrıştırmayı başarmış diyebilirim. Ayrıca panoramik cam tavan istendiği zaman tamamen açılarak yine sınıfında bir ilke imzasını atıyor.

yeni hyundai i20-yan aynaYeni Hyundai i20 ile birlikte müşteriler, dört farklı iç mekan rengine de kavuşmuş olacaklar. B-segmenti bir otomobile göre oldukça ayrıcalıklı bir seçenek olan bu iç mekan renkleri, Yeni i20’ye çok daha modern ve ferah bir görünüm sağlamış.

Çift tonlu kombinasyonlardan oluşan Kahve, Bej, Gri ve Siyah renkli iç mekan renkleri, Yeni i20’yi rakiplerinden daha üstün kılacaktır.

Bu şık kombinasyonları dış kısımdaki dokuz farklı renkle destekleyen i20, kullanıcılarına Kaşmir Kahve, Mercan, Kurşun Gri, Alev Kırmızı, Kutup Beyazı, Çakıl Gri, Resif Mavi, Derin Mavi ve Mika Siyah’ı sunuyor.

Eskisine göre daha büyük olan yeni platform, toplam olarak 2570 mm aks mesafesine sahip. Bu rakam yine bir önceki nesilden tam tamına 45 mm daha uzun olduğu anlamına geliyor. Ergonomik kabini sayesinde rakiplerine meydan okuyan otomobil, oldukça yeterli bir baş mesafesi sunuyor. Çünkü Yeni i20’nin arkadaki baş mesafesi tam 978 mm. Bir önceki i20’ye kıyasla ön koltuklarda 33 mm daha fazla baş mesafesi sunan otomobil, 24 mm daha fazla da diz mesafesi sunuyor.

yeni hyundai ön farYeni i20’nin bagaj hacmi 301 litre. Her iki arka koltuk istendiği an tek tek yatırılabiliyor. Bu da ihtiyaca göre daha fazla yükleme alanı oluşturulmasına olanak sağlıyor. Ön tarafta oturan yolcuların konforunu artırmak için ön kapılarda 1.5 litrelik içecek şişesinin sığabileceği saklama gözlerine yer veriliyor. Soğutma özellikli, ışıklı ve geniş hacimli torpido gözüne ek olarak her iki ön koltuğun arasında yer alan kol dayama da saklama gözüne sahip. Kol dayamanın hemen önünde yer alan kutu içecek tutacağı ve telefon saklama yerini Yeni i20’nin pratik ve fonksiyonel özelliklerinden sadece bir kaçı olarak sayabiliriz. Konfor açısından saklama alanları sürücü ve yolculara çok cömert olarak sunulmuş.

Hyundai, i20’deki ferah ve geniş iç mekanı desteklemek adına bir takım ayrıcalıklı donanımlara yer verdi. Panoramik cam tavan sayesinde temiz havayı iç mekanda hissetmenin yanı sıra güneşin ışınlarını modern kabine doldurmak için sadece bir butona dokunmak yeterli. Panoramik cam tavan, istendiği an yukarı doğru hareket ederken geriye doğru açılarak doğal ve temiz havanın yolculuk boyunca elde edilmesine imkan sunuyor.

yeni hyundai i20-arka stopKokpitin ve kapı döşemelerinin yumuşak dokusu (Soft Touch) otomobile premium bir hava ve üstün kalite hissi depoluyor. Piyano Siyahı parlak boya ve krom malzemelerle desteklenen iç mekan böylelikle kusursuz bir görünüme kavuşmuş. Üst donanım paketinde sunulan bluetoothu ve navigasyonu otomobilin en ayrıcalıklı özellikleri arasında sayabiliriz. Yeni i20 tüm donanım seviyelerinde USB/AUX girişi sınırsız müzik keyfi için standart olarak sunuluyor. Yeni i20’nin konsol tipi sürücü kol dayama bölümüyle de sürüş esnasında konfor sağlarken, elinizin altında bulundurmak istediklerinizi saklayabileceğiniz bir göz de sunuyor.

Yeni i20’nin 7’’ dokunmatik ekranlı müzik sistemi sayesinde tek bir dokunuşla eğlenceyle buluşmanız sağlanmış. CD / DVD / MP3 çalar ile müşteriler ister müzik dinleyebilir, isterlerse film izleyebilirler. Ayrıca Bluetooth ile telefonları Yeni i20’ye entegre edip istenilen müziği dinleyebilir veya telefon görüşmelerini gerçekleştirebilirsiniz. Navigasyon Programı ile Yeni i20 kullanıcılarına yeni yerler keşfetme imkanını sunmanın yanı sıra gidilmek istenen yerlere kolaylıkla erişebilmeyi de sağlıyor. SD Kart okuyucu ile Yeni i20 sürücülere teknoloji adına ekstra bir bağlantı imkanı artı olarak sunuyor.

yeni hyundai i20-yan..Motor hacimleri

İçiyle dışıyla modern bir otomobil olan Yeni i20, dayanıklılığı kanıtlanmış benzinli ve dizel motorlarıyla da oldukça verimli bir sürüş vaad ediyor. Hyundai, iki farklı ‘Kappa’ benzinli ve düşük yakıt tüketimi sergileyen CRDI dizel motorla ürettiği Yeni i20’de Euro6 normlarını karşılamış oluyor. Hyundai’nin Avrupalı mühendisleri tarafından geliştirilen bu motorlar, daha düşük tork bandında verimli güç üretebilmesi için revize edilmiş.

1,2 ve 1,4-litre benzinli motorlar, ayrıca torku artırılan, yakıt tüketimi azaltılan motorlar ve 1,4-litre dizel motor seçeneğiyle tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Motor Özellikleri ( Benzinli motorlar)

1,2 litre ‘Kappa’ dört silindirli, 84 beygir 5 ileri manuel vites 6000 devirde 84 Hp’lik güç üretirken, 4000 devirde de 121 Nm’lik tork üretiyor. Ortalama 4.8 litre yakıt tüketimi sunarken, CO2 emisyonu ise 109 g/km.

Geliştirilmiş Kappa 1,4-litre, dört-silindirli motor ise, 6000 devirde100 Hp’lik güç, 3500 devirde de 134 Nm’lik tork üretiyor. 1.4 benzinli otomatik 4 ileri şanzıman aynı zamanda manuel kullanıma (H-Matic) olarakta kullanabiliyorsunuz.

yeni hyundai i20-önDizel Motor Seçeneği

1.4 6 ileri manuel şanzıman 4000 devirde 90 Hp’lik güç, 1500-2500 devirde de 240 Nm’lik tork üretiyor. Çevreci ve performansı oldukça tatminkar olan dizel motor, yakıt tüketiminde de yaklaşık yüzde 10 civarında azalmayla ortalama olarak 3.9 lt yakıt tüketimine ulaşabiliyor.

yeni hyundai i20-arkaSüspansiyon

Yeni Nesil i20 süspansiyon sisteminde önde MacPherson, arkada da yarı-bağımsız dikey torsiyon çubuğu kullanılmış. Hyundai mühendisleri, otomobildeki konforu artırmak ve yol tutuşunu güçlendirmek adına bir takım geliştirmeler yaparken çok daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlamış. Yeni i20’de, daha rahat bir sürüş için direksiyon sistemi de tamamen değiştirilmiş. Yeni otomobilde kullanılan elektrik destekli direksiyon sayesinde en dar ve en sıkışık trafikte bile oldukça pratik bir manevra kabiliyeti elde edebiliyorsunuz. Yoldaki ani direksiyon tepkimeleri de çok iyi.

Güvenlik

Yeni i20 sınıfına göre sürücü ve yolcuların güvenliğini sağlayacak aktif ve pasif donanımlarıyla en üst güvenlik sistemleriyle donatılmış.

  • Standart olarak sunulan ESP ve VSM sistemleri
  • Daha güçlü ve daha dayanıklı gövde yapısı
  • Bir diğer standart özellik: Yokuş Kalkış Sistemi (HAC)
  • Elite donanım seviyesinde altı adet hava yastığı: ön, yan ve perde

En gelişmiş güvenlik donanımları ve tam korumaya sahip Yeni i20, lastik basınçlarında bir düşüş olduğunda kullanıcılarını uyararak güvenliklerini arttırmak için TPMS sistemini de standart olarak sunuyor.

Yeni i20’de sunulan Aktif Ön Koltuk Başlıkları, kaza anında yolcunun boynuna daha yakın mesafede konumlanıyor. Böylece boyun yaralanmalarının önlenmesine etkin bir şekilde destek oluyor.

 

YENİ HYUNDAİ İ20 FİYAT LİSTESİ

YENİ HYUNDAI i20 – 05 KASIM 2014 İTİBARİYLE ÖNERİLEN 2014 MY SATIŞ FİYATLARI
MODEL MODEL KODU SATIŞ FİYATI ÖTV KDV MTV PLAKA & RUHSAT LİSTE FİYATI SATIŞ DESTEĞİ ÖNERİLEN FİYAT(*)
Yeni i20
YENİ i20 1.2 MPI JUMP 21.842 9.829 5.701 269 350 37.990 0 37.990
YENİ i20 1.2 MPI STYLE 23.595 10.618 6.158 269 350 40.990 0 40.990
YENİ i20 1.2 MPI STYLE PAN. 25.056 11.275 6.540 269 350 43.490 0 43.490
YENİ i20 1.2 MPI ELITE BLUE 25.348 11.407 6.616 269 350 43.990 0 43.990
YENİ i20 1.2 MPI ELITE BLUE PAN. 26.810 12.064 6.997 269 350 46.490 0 46.490
YENİ i20 1.4 MPI JUMP OTM. 24.670 11.101 6.439 430 350 42.990 0 42.990
YENİ i20 1.4 MPI STYLE OTM. 26.423 11.891 6.897 430 350 45.990 0 45.990
YENİ i20 1.4 MPI STYLE PAN. OTM. 27.884 12.548 7.278 430 350 48.490 0 48.490
YENİ i20 1.4 MPI ELITE OTM. 28.177 12.679 7.354 430 350 48.990 0 48.990
YENİ i20 1.4 MPI ELITE PAN. OTM. 29.638 13.337 7.735 430 350 51.490 0 51.490
YENİ i20 1.4 CRDi JUMP 27.300 12.285 7.125 430 350 47.490 0 47.490
YENİ i20 1.4 CRDi STYLE 29.053 13.074 7.583 430 350 50.490 0 50.490
YENİ i20 1.4 CRDi STYLE PAN 30.514 13.731 7.964 430 350 52.990 0 52.990
* Zorunlu Trafik Sigortası bedeli önerilen satış fiyatlarına dahil edilmemiştir.
** Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., araçların model, kampanya, fiyat, teknik özellik, donanım ve renklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

YENİ HYUNDAİ İ20 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Yeni i20
1.2 MPI 1.4 MPI 1.4 CRDI
MOTOR Yakıt Tipi Benzinli Dizel
Motor Hacmi (cc) 1.248 1.368 1.396
Azami Güç (PS/kW) 84 PS (61.8kW) 100 PS (73.6kW) 90 PS (66.2kW)
(devir/dk) 6.000 6.000 4.000
Azami Tork (Nm/kgf.m) 121.64 Nm (12.4kgf.m) 134.4 Nm (13.7kgf.m) 240 Nm (24.5kgf.m)
(devir/dk) 4.000 3.500 1.500-2.500
ŞANZIMAN Şanzıman Tipi 5 İleri Düz 4 İleri Otomatik 6 İleri Düz
PERFORMANS Azami Hız (km/s) 170 170 175
YAKIT EKONOMİSİ Yakıt Ekonomisi
(ℓ/100 Km)
Birleşik 4,8 5,1 5,0* 6,7 3,9 4,1
Şehir içi 6,0 6,6 6,5* 9,2 4,7 4,9
Şehir dışı 4,1 4,2 4,2* 5,3 3,4 3,5
CO2 Emisyonu (g/km) Birleşik 112 119 117* 155 102 106
AĞIRLIK Ağırlık (Asgari – Azami)** (kg) 1.055 – 1.233 1.154 – 1.272 1.240 – 1.355
DIŞ ÖLÇÜLER Uzunluk x Genişlik x Yükseklik (mm) 4.035 x 1.734 x 1.474
Aks Mesafesi (mm) 2.570
BAGAJ Bagaj Kapasitesi (Hacim) (ℓ) 301
JANT/LASTİK Jant Boyutu & Lastik 15″/16” 185/65 R15
Çelik Jantlar
6.0Jx15
195/55 R16
Alaşımlı Jantlar
6.0Jx16
195/55 R16
Alaşımlı Jantlar
6.0Jx16
185/65 R15
Çelik Jantlar 6.0Jx15
veya
195/55 R16
Alaşımlı Jantlar 6.0Jx16
185/65 R15
Çelik Jantlar
6.0Jx15
195/55 R16
Alaşımlı Jantlar
6.0Jx16
Yedek Lastik Geçici Stepne (3.5J * 15, T125/80 D15)
YAKIT DEPOSU Kapasite (ℓ) 50ℓ
Çevresel Bilgi: Bir otomobilin yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunun belirlenmesinde, otomobilin yakıt verimliliğinin yanı sıra araç sürme alışkanlığı gibi diğer teknik olmayan faktörler de
önemli rol oynar. CO2 , küresel ısınmaya neden olan en önemli seragazıdır.
(*) Veriler Blue (Stop&Start Sistemi) uygulanmış araçlar içindir.
(**) Araçtaki tüm sıvılar tam ve yakıt deposu %90 doluyken 75 kg’lık bir sürücü dahil ağırlık değeridir. Opsiyonel özelliklere göre değişebilir.

Hakkı Günerkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*