Anasayfa » Adnan Kervan » Youtuber Olmanın Altın Kuralları!!
Youtuber Olmanın Altın Kuralları!!

Youtuber Olmanın Altın Kuralları!!

Merhaba Otoruyasi okurları, size bir iş teklifimiz var. Youtuber ile aranılan influencer olun!!

Sitemizin siz değerli okuyucularıyla değişik fakat hep gündemde olan bir konu araştırmasını “youtuber olmanın püf noktaları”‘nı sizlerle paylaşıyorum.

Herkesin karıştırdığı bir tanım aslında youtuber. Kabul gören tanımı, “kendi ürettiği videoları youtube kanalında paylaşan” kişidir. Ancak bu tanımın içerisine başkalarının videolarını alıp, müziği değiştirip, başına sonuna kendi görüntüsünü ekleyerek işlenmiş bir videoyu paylaşanlarda kendilerine youtuber olarak adlandırdığına şahit oluyoruz.

Tabi paylaştığınız alan youtube sitesi olmalı ki youtuber olarak adlandırılabilesiniz. Bir de özgün olacak, yani paylaştığınız videonun tüm kurgusu ve sahibi siz olmalısınız. Mesela, ürün değerlendirmeleri, haber yorumları, belki bilgisayar oyunlarının nasıl oynandığını ya da püf noktaları gibi bir çok alanda video çekip youtube kanalında kendi adınıza oluşturduğunuz kişisel hesabınızdan paylaşabilirsiniz. İşte bu aşamada size youtuber diyebiliriz.

Peki nelere gereksiniminiz var? Öncelikle bir kameranız olmalı. Bu artık eskisi gibi zor bulunan bir aparat değil. Bilgisayarınızın ya da cep telefonunuzun kamerası yahutta elinizde bulunan digital fotoğraf makinenizin kamerasıyla işe başlayabilirsiniz. Belki daha sonra bir tripod, özel ses kaydedici cihazlar, abartıp, ışık düzeni bile satın alabilir, yayın kalitenizi artırabilirsiniz. Artık youtuber olarak kayıtlarınızı yapabilir ve paylaşabilirsiniz.

Herkes youtuber olabilir mi? Elbette olabilir. Sizi tutan hiç bir engel yok.

Peki bir kameranızın olması her şeyi çözüyor mu?

Tabi ki hayır.

Youtuber olmak için aslında elinizde olması gereken en büyük sermaye, ne paylaşacağınız sorusuna vereceğiniz yanıtta saklı. Bu yanıt ne olursa olsun genel tanımı “IÇERİK” tir.

Dünyanın en büyük ve gelişmiş bilgisayarına, en son teknolojiye sahip kameranız, video düzenleme programlarınız, ışıklarınız, hatta, abartalım, bir ses sistemi dahil yayın stüdyosuna dahi sahip olsanız, aslında “içeriğiniz yoksa”, darılmayın ama siz de yoksunuz.

Youtuber tanım olarak, kendi videolarını kendi yazan ve çeken olarak tanımlandığına göre, içerik yönetimini de iyi bilmesi, planlaması ve üretmesi gerekiyor. Bir video içeriğiyle youtuber olunmayacağı gibi, arkası gelmeyen, ya da konudan konuya atlayan video içerikleri de o youtuber için olumlu bir gelişme sayılmaz.

Zira, youtuber olmak demek, içerik sağlamak kadar, izlenmek takip edilmek, yorumlanmak, beğenilmek hatta beğenilmemek de demektir. Fenomen olarak adlandırılabilmek için her videonuzun binlerle ifade edilen sayıda izlenme oranına sahip olmanız demektir. Bir yandan takipçi sayısını artıracak içerik üretmek, bir yandan da yeni takipçiler edinirken, eskilerini de kaybetmemek zorundasınız.

E bu bildiğiniz bir iş. Evet youtuber olmaya karar verdiyseniz bir işiniz var demektir, her iş kolunda olduğu gibi, işi kurallarına göre hareket edenler, farklı ve insanların ilgisini çekerek, farkı fark edenlerin kazandığı bir iş kolu. Hem de ölçülebilir, gerçek verilerle, ne yaptığınızı size anında gösteren bir işiniz var demektir. Kısacası bir stratejiniz olacak ve bu stratejinizi düzenli olarak test ederek, yenilemek zorundasınız. En önemli iki unsur, herkesten bir farkınız olacak ve sürekli üreteceksiniz. Asıl önemlisi de yukarıda da belirttiğim gibi İÇERİK.

İlgi alanınızdan başlayabilirsiniz. Örneğin arabalara tutkun iseniz ve arabalar konusunda söyleyecekleriniz varsa, işte youtuber olmak için bir adım öndesiniz. Alın kameranızı, başlayın çekimlerinizi yapmaya. Unutmayın işinizde iyi olursanız bir süre sonra sizi markaların yakından takip ettiği bir influencer olarak görebiliriz.

Sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplara influencer denir.

Neden olmasın. Haydi yeni işiniz hayırlı olsun.

Adnan Kervan

youtuber olmak, youtube, youtuber, youtube video, youtuber olmanın püf noktaları, youtuber life, youtuber life apk, youtuber nedir, youtuber ekipmanları, youtuber olma oyunu, youtuber olmak istiyorum, youtuber nasıl olunur, youtube’dan para kazanma 2018, youtube’dan para kazanma yolları, youtube’dan para kazanma, nasıl youtuber olunur, youtube’dan para kazanma ne kadar, youtube’dan para kazanma nasıl oluyor, internetten para kazanma, internetten, internetten para kazanma yolları, internetten nasıl para kazanılır, internetten nasıl para kazanabilirim, influencer, influencer nasıl olunur, influencer kime denir, video paylaşarak para kazanma, para kazanma 2018, para kazanma yolları, ek para kazanma yolları, ek gelir para kazanma, internet, internet işi, para kazanmanın yolları, para kazanmanın yolları internet, para kazanma 2018, en kolay para kazanma yolları, youtuber olmanın püf noktası, youtuber olmanın altın kuralları, püf noktası, iş teklifi, ek iş, internetten para kazanma, ek gelir, ek gelir sağlama, iş teklifi, içerik, iş arama, araştırma, derleme, kodlama, work, internet job,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*