Anasayfa » Haberler » Zorunlu Trafik Sigortalarında Tavan Fiyat Uygulaması Başladı
Zorunlu Trafik Sigortalarında Tavan Fiyat Uygulaması Başladı

Zorunlu Trafik Sigortalarında Tavan Fiyat Uygulaması Başladı

Hazine Müsteşarlığının “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Pirimlerine İlişkin Genelgesi” kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Genelgeye göre, yapılan değerlendirme sonucunda, söz konusu sigortanın zorunlu olması ve sigortalılar açısından primlerin ödenebilecek seviyede tutulması hususları göz önünde bulundurularak, 12 Nisan -31 Aralık tarihlerinde uygulanmak üzere zorunlu trafik sigortalarına ilişkin bazı kararlar alındı.

Zorunlu trafik sigortalarında yeni dönem başladı. Trafik sigortasında tavan uygulamasıyla iyi sürücü katkısı geldi.
Sigorta primleri yaklaşık yüzde 20 indirilirken, İstanbul’da iyi sürücüye 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geldi. Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri için iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira olarak uygulanacak.

Tavan Fiyat 807 Lira

Uzun süredir beklenen trafik sigortasında tavan fiyatlar kesinleşti. Bu yıl sonuna kadar uygulanacak tavan fiyat otomobillerde 807 lira olarak belirlendi. Bu tutardan, 3 yıl kaza yapmamış olanlara indirim oranı da yüzde 45 olarak öngörüldü. Yeni zorunlu trafik sigortası düzenlemesinde Türkiye’deki iller 8 gruba ayrıldı. Ayrıca her araç grupları için baz fiyat konuldu. Bu kapsamda otomobil grubu için baz fiyat 807, otobüs için 5 bin 7, minibüs için bin 418 lira oldu. Bu baz rakam üzerine illerdeki trafik yoğunluğuna göre ‘indirim ve artırım uygulanmayacak iller’ belirlendi.
Bu iller İzmir, Erzurum, Yalova ve Kayseri olarak belirlendi.
Diğer iller ise 5 gruba ayrıldı.
Bu illerde de baz fiyat üzerinden ‘yüzde 1 ila yüzde 5 arasında indirim’ getirildi. İstanbul’da 807 lira olan tavan fiyatın yüzde 6 fazlası 855 lira ile başlanacak. İstanbul’da 3 yıl üst üste kaza yapan kötü sürücünün sigorta tutarı 2 bin 137 liraya çıkacak.

İstanbul’a İndirim yok

Düzenleme ile trafiğin en yoğun olduğu İstanbul’da araç gruplarının baz fiyatlarında indirim yapılmadı. Aksine yüzde 6 oranında zam getirildi. Böylece İstanbul’da trafiğe çıkan örneğin otomobil grubu araçlar 855 liraya sigortalanacak. Aynı şekilde Ankara, Kocaeli ve Bursa illerinde de baz fiyat üzerine yüzde 3 artırım getirildi. Bu il grubunda otomobiller için sigorta tutarı 831.21 lira oldu.
Düzenlemede İzmir, Erzurum, Yalova, Kayseri illerinde araç gruplarına belirlenen tavan fiyat uygulanacak. Bu kapsamda bu 4 ilde otomobil grubunda 807 lira baz fiyat olacak.
Düzenlemeyle Türkiye’deki iller 5 grupta toplandı. İllerin trafik yoğunluğuna göre yüzde 1 ila yüzde 5 arasında indirim uygulanacak.
Bu kapsamda otomobil grubunda 807 lira tavan fiyatın yüzde 5 indirileceği Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari ve Kilis illerinde sigorta tutarı 767 lira olarak uygulanacak.

Kaza Yapmayan Yüzde 45 İndirim

Genelge ye göre araçlar 1-7 arasında basamaklandı. Bu kapsamda trafiğe ilk çıkacak araçlar 4’üncü basamakta sayılacak. İleriye dönük olarak 3 yıl hiç kaza yapmamış araçlar ve sürücüler 4’üncü basamaktan 7’inci basamağa doğru yükselecekler.
Hasarsızlık indirimleri de yıllık olarak yüzde 15-30-45 olarak uygulanacak.
Bu durumda otomobil grubundaki araç sahipleri baz fiyattan sonra 3’üncü yılın sonunda yüzde 45 indirime kavuşacak.
Erzurum’da 807 lira tavan fiyatlı araç 3 yılın sonunda 444 lira ödeyecek. İstanbul’daki araç ise 470 liraya sigorta yaptırabilecek.
Araçlardaki tavan fiyatların uygulanmasında her kaza yapılan yıllardan sonra sigorta da zamlanacak. Bu kapsamda 4’üncü basamakta başlayan bir araç ve sürücüsü kaza yaptığı zaman ertesi yıl sigorta primi yüzde 50, ikinci yıl yüzde 100, üçüncü yıl ise yüzde 150 zamlanacak. Bu kapsamda örneğin İstanbul’daki bir araç 855 lira olan trafik sigortasında 3 yıl üst üste kaza yaptığı zaman yüzde 150 zamla 2 bin 137 liraya aracı sigortalatacak.

Azami Prim Tablosu

ünde n itibaren yürürlüğe girecek olan genelgede, araç grubu itibarıyla baz il grubu için (İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri) 4. basamak azami prim tablosu şu şekilde yer aldı:

Araç Grubu 4.basamak azami primleri (TL)
Otomobil 807
Kamyonet 1.055
Motosiklet 329
Traktör 165
Minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk) 1.418
Kamyon 2.258
Çekici 3.784
Otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk) 2.021
Taksi 2.089
İş Makinesi 690
Otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) 5.007
Özel Amaçlı Araç 2.200
Römork 456
Tanker 1.436
Tarım Makinesi 245

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*