Anasayfa » Haberler » 2020 Motorlu Taşıt Vergi Artış Oranları Belli Oldu
2020 Motorlu Taşıt Vergi Artış Oranları Belli Oldu

2020 Motorlu Taşıt Vergi Artış Oranları Belli Oldu

2019 yılı yeniden değerlendirme oranını ile birlikte 2020 yılında bize yansıtılacak MTV(motorlu taşıt vergileri) zamları da belirlenmiş oldu. Buna göre 2020 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artış oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Bu yıl için vergi, harç ve cezalardaki artış da yüzde 22,58 olarak tespit edildi.

Motorlu taşıt vergisi ödemesi ne zaman?
Motorlu taşıt vergisi ödeme tarihi 2020 yılı için ilk taksitler Ocak ayında ve ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek.

Aracınızın yaşını hesaplama

Aracınızın yaşını ilgili MTV ödemesinin ait olduğu yıldan, aracınızın modelini çıkartıp sonuca 1 ekleyerek bulabilirsiniz. Örneğin 2010 model bir aracınız varsa 2020 yılı MTV ödemesi için araç yaşını 10 (2020-2010+1=11) olarak seçmelisiniz.

Motorlu taşıt vergisi ödemeleri nasıl yapılır?
Gelirler İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini kullanarak kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Ayrıca Motorlu taşıt vergisi ödemeleri PTT’lerden ve anlaşmalı bankalarla ödeme yapabilirsiniz.

Tüm vergi hesaplamalarını ayrıca aşağıdaki linkten internet vergi dairesi başkanlığı sitesinden de öğrenebilirsiniz.

ivd.gib.gov.tr ve intvrg.gib.gov.tr adreslerinden ödeme yapabilirsiniz.

Vergi Usul Kanunu’na göre 12 aylık ortalama üretici fiyat artışına göre belirlenen oran TÜİK verileri uyarınca yüzde 12 olarak gerçekleşti.

Buna göre zam oranı yüzde 12 oranında zamlanacak motorlu taşıtlar vergisi 2020 yılında MTV oranlarını tablodan inceleyebilirsiniz.

 

Yukarıdaki tablodaki değerler, belirtilen motor hacmi aralıklarının minimum değerleri kıyaslanarak hazırlanmıştır.Bildiğiniz üzere MTV oranları, araçların net fiyatına bağlı olarak aynı motor hacmi aralığında da değişiklik gösterebilir.