Anasayfa » Haberler » 2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Belli Oldu
2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Belli Oldu

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu‘nun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatlarının Ekim ayı itibariyle 12 aylık ortalamasını yüzde 9.11 olarak açıklaması ile, Motorlu Taşıtlar Vergisi‘ne (MTV) yeni yılda gelecek zam oranı da netleşti. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021‘den itibaren mevcut MTV oranları yüzde 9.11 oranında artacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatlarının Ekim ayı itibariyle 12 aylık ortalamasını yüzde 9.11 olarak açıkladı.

Yeniden değerleme oranı (YDO) olarak kabul edilen bu oran, yıl başından itibaren diğer vergilerde olacağı gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) de değişikliğe neden olacak.

 

Bu kapsamda, 1 Ocak 2021’den itibaren mevcut MTV oranları yüzde 9.11 oranında artacak.

Buna göre, 2018 yılında sonra trafiğe çıkan araçlarda motor hacmi 1.3 litrenin altında kalanlar artık bin 51 TL yıllık MTV ödeyecek.

 

 

Yine 1-3 yaş aralığında ve fakat motor hacmi 1.3 litre ile 1.6 litre arasında kalan ve vergisiz fiyatı 56 bin 519 lirayı aşmayan otomobillerin sahipleri ise yeni yılda bin 831 TL yıllık MTV ödeyecek.

Aynı gruba giren fakat vergisiz fiyatı 56 bin 519 TL ile 99 bin 72 TL aralığında olan araçların MTV’si de yıl başından itibaren 2 bin 14 TL olacak. Söz konusu motor hacminde olup, vergisiz fiyatı 99 bin 72 TL’yi aşan araçların sahipleri ise yeni yıldan itibaren 2 bin 197 TL MTV ödeyecek.

Trafiğe 1 Ocak 2018 sonrası tescil edilen motorlu vasıtaların MTV oranı hesaplanırken yaş ve motor hacminin yanı sıra araçların matrah değeri de göz önüne alınıyor.

Buna göre, trafiğe 2018’den önce çıkan araçların MTV tutarı hesaplanırken sadece motor hacmi ve aracın yaşına bakılıyor.

 

Trafik Cezalarıda Artacak

 

2021 yılında trafik cezalarına gelecek zam 9.11 oranı korunursa artış ile birlikte yurt dışından getirilen cep telefonları, ehliyet, pasaport ve tapu harçları, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları aynı oranda zamlanacak.

Motorlu taşıt vergisi ödemesi ne zaman?

Motorlu taşıt vergisi ödeme tarihi 2021 yılı için ilk taksitler Ocak ayında ve ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek.

 

Motorlu taşıt vergisi ödemeleri nasıl yapılır?

 

Gelirler İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesini kullanarak kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Ayrıca Motorlu taşıt vergisi ödemeleri PTT’lerden ve anlaşmalı bankalarla ödeme yapabilirsiniz.

Tüm vergi hesaplamalarını ayrıca aşağıdaki linkten internet vergi dairesi başkanlığı sitesinden de öğrenebilirsiniz.

 

ivd.gib.gov.tr ve intvrg.gib.gov.tr adreslerinden ödeme yapabilirsiniz.

 

Geçmiş Yılllarda MTV Düşürülmüştü

 

2019 yılı yeniden değerleme oranı Bundan bir yıl önce Vergi Usul Kanunu’na göre 12 aylık ortalama üretici fiyat artışına göre belirlenen oran TÜİK verileri uyarınca yüzde 22.58 olarak gerçekleşmişti. Fakat, MTV için belirlenen yeniden değerleme oranı yıl başında yüzde 12 olarak revize edilmişti.