Anasayfa » Eren Tan » BMW Nasıl Kuruldu, İşte 102 Yıllık Kısa Hikayesi..
BMW Nasıl Kuruldu, İşte 102 Yıllık Kısa Hikayesi..

BMW Nasıl Kuruldu, İşte 102 Yıllık Kısa Hikayesi..

BMW yani Bayerische Motoren Werke (İngilizce karşılığı Bavarian Motor Works) olan otomobil, motosiklet ve bisiklet şirketi 1916 yılında Franz Josef Popp tarafından Almanya’nın Münih kentinde kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olmayı başaran BMW’nin resmi sloganı Gerçek Sürüş Keyfi anlamına gelen ‘sheer driving pleasure‘ dır.

İlk BMW fabrikası sanıldığı gibi Bavyera’da kurulmadı. İlk BMW fabrikası, Münih’te yaklaşık 100 yıl önce kuruldu. Temelde uçak motoru üretmek üzere kurulan fabrika, ilk BMW uçak motorunu 1913’te üretti. Bu ilk BMW fabrikasının adı ise RAPP Motorenwerke idi.

‘İlk BMW fabrikasını kim kurdu’ sorusunun cevabı ise: Karl Friedrich Rapp. Bugünkü anlamıyla gerçek bir StartUp porje geliştiren Rapp, dünyanın en başarılı girişimlerinden birini başlattı ve başarıyla sürdürdü.

Otomobil Üretimine Geçiş

Şirketin ilk üretim yılları uçak motorları üzerindedir. Almanya’nın Münih kentinde kurulan bu firma, 1928 yılında satın aldığı “Fahrzeugtechnik Eisenach A.G.”  firması sayesinde otomobil üretim sektörüne giriş yapmıştır. BMW ilk seri üretimine “3/15 PS”  isimli modeli ile 1929 yılında başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın gelişi ile birlikte, BMW’nin fabrikası tahrip edilip, kullanılamaz hale gelmiştir. BMW bu ekonomik buhrandan çıkmak için 1945-1948 yılları arasın da mutfak malzeme ve bahçe gereçleri üretmiştir. 1950‘li yılların başında otomobil üretimine geri dönen BMW, ilk zamanlardaki düşük satış grafiği nedeni ile çok zor zamanlar yaşamıştır.

1960‘lı yılların başında ürettiği spor sedan otomobiller sayesinde ise bu kötü giden grafiğe bir son vermiştir. BMW, günümüzde kullanılan bir çok yenilikçi teknolojinin de ilk mucidi olmuştur. Günümüzde BMW, MINI ve Rolls-Royce  markalarının da üretimini yapmaktadır. 2006 yılında bu üç marka toplamda 1,366,838 adet otomobil üretmiştir. Bu sayı 2010 yılında ise 1,481,253 olmuştur.

Derleyen: Eren Tan

TİCARİ ARAÇLAR İLE İLGİLİ SİTEMİZİ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZİYARET EDEBLİRSİNİZ

Tiacari araçlar ile ilgili en yeni haber,

Ticari Araçlar, Lojistik, Teslimat, HTA(hafif ticari araçlar), Lansman, Otobüs, Kampanyalar, Lastik ve Akaryakıt konularındaki en güncel haberleri Ticariport.com sitesinden takip edin..

www.ticariport.com ziyaret edebilirsiniz..