Anasayfa » Haberler » Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost AT Test ve İzlenimi
Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost AT Test ve İzlenimi

Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost AT Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz çok başarılı sürüş özellikleri olan şehrin dinamizmine uygun olarak tasarlanan Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost oldu.

Güçlü Dış Tasarım: Tasarımı ve gücü yanı sıra kasa yapısı ile sportif otomobil severleri hedefleyen Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost, sizi yeni bir heyecana ortak ediyor. Her hafta farklı bir araç ile malumlarınız üzere karşınıza çıkıyoruz. Her marka birbirinden farklı ve alanlarında en yeni teknolojileri kullanıyor. Bu bağlamda bizde bunları test ederek gözlemlemiş oluyoruz. Bu test yazımızda sizlere Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost  hakkında bilgiler aktaracağız…

Araca bindiğinizde iç ferahlığı size merhaba diyor. Yine özellikle iç ana konsolda yer alan dokunmatik dijital ekran ise çok zarif.  Segmentlerine oranla yol tutuşu ile yolda bir güven veren bu araç görülmeye değer. En azından gidip bir deneme sürüşü yapsanız bile tercihleriniz konusunda size kılavuz olacaktır…

O zaman yine her zaman olduğu gibi biz kendimizi kenara çekelim ve sizi test aracımız ile başbaşa bırakalım.

Çok başarılı sürüş özellikleri olan bir otomobili crossover’a çevirmek, Ford’un bazı ödünler vermesine sebep oluyor. Otomobil yükselirken süspansiyonları doğal olarak sıkılaştırılmış, fakat bu otoyol sürüşlerinde dahi huzursuz bir karaktere yol açıyor. Otomobil yamalarda ve asfalt dalgalanmalarında pek kendine hâkim olamıyor. Şehir içi sert çukur ve tümsekler de kabine yansıyor. Buna karşın izolasyon oldukça iyi; gövdenin şekline ve yerden yüksekliğine rağmen rüzgar sesi asla rahatsız etmiyor, ince profilli lastikler ve büyük jantlara rağmen yol gürültüsü de kabine pek gelmiyor. Virajlarda ise direksiyonun eski Ford’lara göz kırpan sertliği ve doluluğu güven verici. Süspansiyon sisteminin uğradığı değişiklikler Fiesta’nın virajlardaki oyuncu yapısını da biraz törpülemiş, ancak yine de sürüşten keyif alabilmek mümkün. Sürüşe dair tek negatif taraf, sert frenlerde otomobilin ağırlığının öne yığılıp arkayı boş bırakması.

FERAH İÇ MEKAN

İç mekana yeni Fiesta’yla birlikte tanıştığımız atmosfer hakim. Ergonomik bir noktaya yerleşen multimedya ekranı, SYNC3 yazılımıyla birlikte eski nesil Ford’lardakilere göre çok daha iyi. B&O imzalı ses sistemiyse bu segmentte pek rastlanmayacak kadar güzel çalıyor.

Kabindeki malzeme ve üretim kalitesi, bir kaç noktada kardeşi Fiesta’nın altına inse de tahammül sınırlarınızı aşmıyor. Oturuş pozisyonu Ford’un diğer SUV’lerinde olduğu gibi bineklere kıyasla biraz daha dik ve yüksek. Arka yaşam alanı ise rahat. Bagajı biraz küçük görünse de kalabalık olmayan ailelerin işini görebilecek hacme sahip; ayrıca yükleme eşiği ile bagaj zemini aynı seviyede tutulmuş.

Diğer otomobil modellerinden farklı olarak arka bagaj kapağı yana doğru açılıyor. Bagaj kapısını bu farklı yapısı size bazı yerlerde avantaj sağlıyor.

KONFORLU BİR SÜRÜŞ

Özünde yerden yükselen bir Fiesta olan EcoSport’u dengede tutabilmek için süspansiyonlar sertleştirilmiş. Bu da, çoğu otomobil için “çantada keklik” olan otoyol dalgalanmalarında bile EcoSport’un huzurunun bozulmasına neden oluyor. Alt takımın kendine hakim olması ve aşağıda olup biteni filtreleyebilmesi için pürüzsüz bir asfaltta ilerlemeniz gerekli – yani aslında aşağıda olan biten bir şey olmamalı!

Otomobilin yüksek yapısı yüksek süratlerde zaman zaman güvensiz hissettirebiliyor.  Fakat yol tutuş özellikleri konusunda Ford markasının güven veren yapısı bu araçta da devam ediyor. Yola sağlam basıyor ve izinden ayrılmayarak güven veriyor.

MOTOR VE ŞANZIMAN

Test aracımız Ford EcoSport ST-Line kalbinde 1.0 litrelik EcoBoost 125 HP güç üreten benzinli motora sahip.  3 silindirli otomobilimiz turbo beslemeli motoru 6000 devirde 125 HP’lik güç üretirken  1400-4500 devirde  170 Nm’lik tork değeri sunuyor. 0-100 hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştiren Ford EcoSport’un maksimum hızı ise 180 km/s. Fabrika verilerine göre ortalama 5.8 litre yakıt tüketimi verilen aracımız, test süresi içerisinde ortalama 7.2 litre yakıt tüketimi gerçekleşti. Aracımız gerekli yol hız ortalamalarını zorlanmadan karşılarken, ani hızlanma isteklerini şanzımanın başarılı çalışma karakteriyle üstesinden geliyor. Yol tutuşu ve güvenli sürüş dinamikleriyle yolculuklarınızın keyifli geçmesini sağlıyor.

İYİ SEVİYEDE TEKNOLOJİ SUNAN BİR OTOMOBİL


Ford EcoSport direksiyondan kontrolleri, çift USB çıkışı, donanımıyla size iyi seviyede teknoloji sunan bir otomobil diyebilirim. Şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda Ford EcoSport sürücü ve yolculara sunduğu teknolojisi ile yolculuklarınızın güvenli geçmesini sağlıyor.

Fiyat: Ford EcoSport 1.0 ST-Line AT tavsiye edilen fiyatı ise 707.500 TL.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Ahmet Faruk KOYUNCU

Twitter; @afarukkoyuncu

İnstagram; @ahmetfarukkoyuncu

Teknik Özellikleri

 • Silindir Hacmi                                 998 cc
 • Maksimum Hız                               180 km/s
 • Beygir Gücü                                   125 HP
 • 0-100 Km Hızlanma                       11.6 sn
 • Maksimum Tork                             170 Nm
 • Uzunluk                                         4096 mm
 • Vites Tipi                                        6 İleri Otomatik
 • Genişlik                                         1816 mm
 • Yakıt Türü                                       Benzin
 • Yükseklik                                        1713 mm
 • Test Ortalama Tüketim                   7.2 lt
 • Boş Ağırlık                                     1249 kg
 • Şehir Dışı Ortalama Tüketim          5.0 lt
 • Bagaj Hacmi                                   356 lt
 • Karma Yakıt Tüketimi                      5.8 lt
 • Yakıt Deposu                                  52 litre