Anasayfa » Hakkı Günerkan » Honda  HR-V 1.5L Executive Testi
Honda  HR-V 1.5L Executive Testi

Honda  HR-V 1.5L Executive Testi

Bu haftaki test konuğumuz  Honda HR-V. Honda, kompakt SUV modeli HR-V’nin makyajlanarak yeni bir görünüme ve birçok yeni özelliğe kavuştu. Honda HR-V, 130 Hp güç ve 155 Nm tork üreten 1.5 litrelik i-VTEC benzinli motor ve CVT otomatik şanzıman kombinasyonu ile daha şık ve daha sportif görünüm sergilenmiş. Honda, HR-V’de hafif arkaya doğru  coope tarzı ile de yenilikçi tasarım ruhu yansıtılmış.

Etkileyici Dış Tasarım

Yeni Honda HR-V, yeni tasarımı ile daha sportif bir görünüme kavuşmuş. Keskin hatların kullanıldığı yeni Honda HR-V’de, SUV duruşu, coupe tarzı ve MPV ergonomisi başarılı bir şekilde harmanlanmış. Alçalan tavan çizgisi ve gizli arka kapı kolları ile genç bir havası olan otomobilin iç mekânı gerçekten de bir MPV kullanışlılığında. Arka kapı kolları C sütunlarına ustaca gizlenmiş. Arkaya alçalarak ilerleyen tavan çizgisi sportiflik sağlarken cam yüzeyler için kısıtlı yer kalmasına yol açmış. LED farlar Executive donanımıyla geliyor. Panik freni yapıldığında acil durum sinyalleri çalışıyor. Coupe görünümünü andıran bir yapısı da bulunan HR-V’lerin 6 farklı renk seçeneği de bulunuyor.

Üst donanım seviyelerindeki 17 inç’lik alaşım jantlar, krom egzoz çıkışı, tam LED’li ön ve arka farlar gibi özellikler de aracın hem kaliteli hem de daha sportif görünmesini sağlayan detaylardan oluyor. 4346 mm uzunluk, 1790 mm genişlik ve 1605 mm yükseklik ölçülerine sahip Honda HR-V’nin bagaj hacmi ise 470 litre.

Konforlu İç mekan

Honda HR-V’nin iç mekanında geçtiğimizde ise, ilk dikkatimi çeken artan malzeme kalitesi, şık tasarım ve artırılan konfor özellikleri oldu. Makyajlı HR-V’de ilk kez 2015 CR-V’de Avrupa’da görülen Honda Connect sistemi bulunuyor.

 Kullanımı kolay ve sezgisel olan sisteme, ön panelin ortasındaki yedi inçlik dokunmatik ekran üzerinden erişiliyor. Ekran, kullanıcıların kendi sistemlerini yapmalarını sağlayacak şekilde seçilebilecek iki farklı kaplama seçeneği ile kişisel tercihlere uyacak şekilde özelleştirilebiliyor. İç mekanda yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor, genişlik hissi, yenilenen HR-V’de panoramik cam tavan ile artırılmış. 846 mm uzunluğundaki panoramik açılır tavan, tek dokunuşla açılma, yatırma ve kaydırma işlevlerine sahip. Sürücü ve ön yolcu için yeni koltuklara sahipken, koltuk minderinde ve arkalıkta daha fazla destek sağlıyor. Kabindeki fonksiyonelliğin en önemli unsurlarından biri Magic Seat adı verilen koltuklar. Böylece özellikle arka kısımda ihtiyacınız olan düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

Magic Seat sistemi, 60/40 bölünmüş ikinci sıra koltukların her biri için sayısız yapılandırma olanağına sahip. Standart kumaş döşemeler artık daha yüksek kaliteli malzemeden üretiliyor ve daha çekici bir görünüm için çift dikişli kumaş ve deri kombinasyonuna sahip. HR-V Sport modeli ise iki tonlu siyah kumaş ve koyu kırmızı deri kombinasyonu ile süslenmiş durumda. Ayrıca alt gösterge paneli ve orta konsol panelleri için parlak siyah kaplama yüzeylerine sahip. na sahip aracımız,

Motor, Yakıt Tüketimi, Performans

Test aracımızda görev yapan 1.5 litrelik i-VTEC benzinli atmosferik motor 6600 d/d’de 130 Hp güç ve 4600 d/d’de 155 Nm tork üretiyor. 7 ileri otomatik CVT şanzımanla kombine edilen ünite fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 11.4 saniyede gerçekleştirirken, 187 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Test aracımızın fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama tüketim değeri 5.2 litre. Test sürecimiz içerisinde HR-V yakıt tüketimi ortalama 5.9 litre olarak gerçekleşti. HR-V’nin yüksek verimli akustik yalıtım paketi, ön bölme ve tekerlek kemerleri, bagaj yapısı ve hem ön hem de arka kapı panelleri dahil olmak üzere otomobilin etrafına daha fazla yalıtım malzemesi seviyesi eklenerek 2019 için geliştirilmiş. Ayrıca zemin halısı, zemin altı kapağı ve gösterge paneli akustik ped eklerinin tümü, kabin genelinde rafine ve rahatlatıcı bir atmosfer elde edilmesine katkıda bulunuyor. Şehir içi ve şehir dışı kullandığımız HR-V, vites geçişlerini hissettirmiyor, hızlanmalarda ise gayet iyi performans sağlayan aracımız klasmanında ekonomi ve performansı bir arada sunuyor.

Güvenlik ve Teknoloji

Makyajlı HR-V’de, güvenlik  ve teknoloji donanımı yönünden de zenginleştirilmiş bir model olarak sürücülere emniyet ve konfor  sağlıyor. Bunlardan bir kaçını sayarsak,   şehir İçi Aktif Fren Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Hız Limitleyici, Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi, Cruise Control, ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli klima, panoramik cam tavan, Honda CONNECT multimedya sistemi, HDMI ve USB girişleri, navigasyon, 7 inçlik dokunmatik ekran, LED farlar, yokuş kalkış desteği, yeni premium deri-kumaş koltuklar  gibi yenilikleri ile yolculuklarınızı emniyetli ve keyifli geçirmenize yardımcı oluyor..

Fiyat; Honda HR-V 1.5L Executive Otomatik benzinli fiyatı: 213.500 TL

Sonuç; Yeni Honda HR-V Suv otoruyasi.com ekibi olarak keyifle test ettik. Gerek sportif karakteri, gerek dinamik sürüş özellikleri, gerekse geniş ve konforlu iç mekanı ve sürüş keyfi ile genç veya aile farketmeden her kesime hitap eden Yeni Honda HR-V’yi  en yakın Honda bayii veya showroom’larda test etmeden son kararınızı vermemenizi öneriyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan