Anasayfa » Haberler » Hyundai Yeni İ20 1.4 OTM Elite Testi
Hyundai Yeni İ20 1.4 OTM Elite Testi
Jpeg

Hyundai Yeni İ20 1.4 OTM Elite Testi

Bu haftaki test konuğumuz yeni i20 1.4 otomatik şanzıman oldu. İ serileriyle yakalanan başarı grafiği, Alman imzasıyla birleştirilerek Türkiye’de üretilen i20, yenilenen dış tasarımı ve geniş iç hacmi ile bir üst sınıfa yakın boyutları ile eski i20’nin aksine daha olgun bir hale geldi. 2014 yılı sonunda geniş katılımlı basın lansmanı yapılan yeni i20’yi daha yakından tanıyalım.

DIŞ TASARIM

Jpeg

Hyundai yeni i20’ye dıştan baktığımızda daha önceki yuvarlak hatlar yerine daha keskin, estetik ve modern hatlar hemen dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Ön bölümdeki altıgen ızgara, Elantradan hatırladığımız far üstündeki aydınlatma, LED entegre projeksiyon far grubu, sis farları ve geniş hava girişli sportif tamponu ile daha şık ve agresif bir görüntü sergilenmiş. Yanda ise otomatik açılıp kapanan yan aynalar ve üzerindeki LED sinyalleri şıklığı artırırken, önceki neslinde düz olarak ilerleyen omuz çizgisi daha belirgin ve keskin olarak tasarlanmış. C sütunu arka camla bütünlük sağlamak için piano black kaplama yapılmış.

Jpeg

Arka bölümde  ise daha  önce dikey olan far grubu bagaj kapağı üzerine yatay olarak tasarlanmış. Çift renkli arka tampon ve difüzörü büyüyen hatları ile Hyundai yeni i20 daha şık ve sportif görünüm kazanmış. Yeni i20’nin panoramik açılır tavanı ile de daha önceki nesline göre daha ferah iç mekana atıfta bulunulmuş. Yeni i20’nin uzunluğu 4035 mm, genişliği 1734 mm, yüksekliği ise 1474 mm.

Konfor& İç Mekan

Jpeg

Yeni i20’nin dış tasarımdaki büyüyen tasarım dili iç mekanın genişliğine ve ferahlığına dair bize ip ucu vermişti. Aracın içine girdiğinizde panoramik cam tavanın ferahlığına şahit oluyorsunuz. Önceki nesline göre artan malzeme kalitesini hemen fark ediyorsunuz, iyi okunan dijital gösterge ekranı, ele iyi oturan yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyonu, direksiyon üzerindeki kısa yol tuşları, ön ve arkadaki baş ve diz mesafesi, iyi çalışan klima sistemi, iyileştirilen ses sistemi, kapı içlerindeki kromaj kaplamaları ve konfora yönelik döşemeleriyle iç mekanın şıklığı artırılmış.

Jpeg

Segmentine göre yeterli saklama alanları, yaz aylarında ve uzun yolculuklarınızda işinize çok yarayacak olan torpido gözü soğutması, güncel navigasyon sistemi, USB/AUX bağlantısı,bluetooth bağlantısı ve SD kart okuyucusu, dokunmatik ekranı, kolay park imkanı sağlayan park sensörleri ile sürücü ve yolcuların konforu en üst düzeyde tutulmuş. Yeni i20’de ayrıca otomatik yanan farlar ve yağmur sensörlü silecekler ile yol güvenliğiniz artırılmış.

Jpeg

Yeni Hyundai i20 segmentine göre en iyi bagaj hacmini sunuyor (301 litre).

Motor, Performans ve Yakıt Tüketimi
Test otomobilimizin kalbinde 1.4 litre atmosferik benzinli motor 4 ileri otomatik şanzıman 6000 devirde 100 Hp’lik
güç üretirken, 4000 devirde de 134 Nm’lik tork değeri sunuyor.

Jpeg

Hyundai yeni i20’nin orta sertlikteki süspansiyonları sayesinde orta dereceli çukurlarda sürücü ve yolculara konfordan ödün vermiyor. Motor, yol ve rüzgar sesini önceki nesline göre daha az içeri alan i20’de hızlı girilen virajlarda standart sunulan ESP zamanında devreye girmesini biliyor.

Jpeg

Yol tutuşunu başarılı bulduğum i20’nin test sürecimiz içerisindeki yakıt tüketimi ise 7.2 litre olarak gerçekleşti.

GÜVENLİK

Jpeg

Yenilenen teknolojisiyle Hyundai yeni i20 daha güvenli hale getirildi. i20 de bulunan aktif ve pasif güvenlik donanımları ise, sürücü, yolcu ve yanperde hava yastıkları, ABS(Antiblokaj fren sistemi), EBD (Fren Güç Dağılım Sistemi), ESP(Elektronik Denge Sistemi), Park sensörü, Cruise Control,

Jpeg

  Hill Holder ( Yokuş Kalkış Sistemi) TPMS (Lastik Basınç Uyarı Sistemi) ile sizin ve sevdiklerinizin güvenliği emin ellerde.

Jpeg

Fiyat
Test Otomobilimiz Hyundai yeni i20 1.4 OTM Elite satış fiyatı; 52.900 TL (Bu fiyata panoramik cam tavan dahil değildir)

Jpeg

Sonuç

Hyundai yeni i20 ile test sürecimiz içerisinde şehir içi ve şehir dışı uzun yolda kullanma imkanı bulduk. Yenilenen dış tasarımı, teknolojisi ve iç mekandaki geniş kullanılan camların ve panoramik cam tavanın konfora büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca uzun yolculukta sularımızı torpido gözüne koyarak soğuk kalmasını sağladık.Gittiğimiz her yerde gözler yeni  i20’nin üzerindeydi.

Jpeg

Bir üst segment araçların rahatlığı ve sürüş kalitesini sunan i20 otoruyasi.com ekibinden tam not almayı başardı. Yeni i20’yi gençler ve genç çiftlerin öncelikle tercih edeceklerinden eminim. Okuyucularıma Hyundai yeni i20’yi Hyundai satış ve showroomlarında test etmelerini öneriyorum.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

 www.facebook.com/otoruyasi
twitter.com/otoruyasi
twitter.com/hakkigunerkan
instagram.com/hakkigunerkan