Anasayfa » Haberler » İkinci Elde Kilometre Aldatmasına Hapis ve Büyük Para Cezası Verilecek
İkinci Elde Kilometre Aldatmasına Hapis ve Büyük Para Cezası Verilecek

İkinci Elde Kilometre Aldatmasına Hapis ve Büyük Para Cezası Verilecek

Yapılan son düzenlemeler kapsamında, ikinci el araçlarda km düşüren satıcılar hapis cezasına tabi olacaklar. İkinci el araç satışında eğer kilometrenin düşürüldüğü tespit edilirse, Yargıtay tarafından kararı verilen dolandırıcılık suçu içinde araç satıcılarına işlem yapılması öngörülmüştür. Yargıtay 23.cü ceza dairesi nitelikli dolandırıcılık olaylarına karşı örnek bir karar için imza vererek, ikinci el araç kilometre düşürme işlemini dolandırıcılık kategorisinde ele alarak cezai yatırımı ise 7 yıla kadar hapis şeklinde tanımlamıştır.

Araç Kilometre Düşürmede Cezası Kararı Nasıl Alındı?

Geri kalan senelerde İstanbul’dan satın aldığı aracı arıza yapan bir vatandaş, aracını servise götürdüğünde kilometresinin düşürülmüş olduğunu ve gerçek kilometre değerinde ise arızanın kaçınılmaz olduğunu öğrendi. Bu olay ardından ise satıcıyı mahkemeye verdi.

Bu süre zarfına kadar araç km düşürme işlemleri uyuşmazlık olarak ele alınıyordu. Ancak burada alıcıdan gizli bir işlemin gündeme gelmesi ve bunun alıcıyı zarara sürüklemesine bağlı olarak, davada satıcı dolandırıcılık suçu altında yargılandı. Dava sonunda ise satıcıya 7 yıl hapis cezası verildi. Bu kapsamda artık km düşürme dolandırıcılık suçu altında ele alınırken, bu işlemi yapanların, alıcılar tarafından mahkemeye verilmesi ardından 1 yıldan 7 yıla kadar hapis istemi ile yargılama mevcuttur.

Araç Kilometre Düşürme Cezasında Satıcının Beyanı Ne Zaman Önemli?

Araç km düşürme ile ilişkin hapis cezasında, eğer satıcı ikinci el olarak satın aldığı bir aracı tekrar başka bir kişiye satıyorsa ve satıcının ilk alımında zaten aracın km’si düşürülmüş ve yanlış bir bilgi verilemiş ise satıcının beyanı dikkate alınıyor.

Diğer bir ifade ile satıcı aracı alıcıya satarken, satışı yapılan araç eğer satıcı tarafından zaten ikinci el olarak alınmışsa ve sürede km’sinin düşürüldüğünden satıcının da yeni alıcısı ile birlikte haberi olmuş ise bunu davada beyan edebilir. Ancak cezai işlemin uygulanmaması için ilk kilometrenin satıcı tarafından belge ile ispatlanması gerekiyor. Diğer yandan alıcı ikinci el satışı yapılan aracın km’sinin düşürüldüğü geç öğrense de veya satıcının bundan haberi olmada da şikayette bulunma hakkına sahiptir.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Alınmamaya Dikkat Edin!

İkinci el araç alımı gerçekleştirilirken, dikkat edilmesi gereken birden fazla konu bulunuyor. Bunların arasında ise km düşürülme riski yer alıyor. Çünkü kilometresi olduğundan daha düşük gösterilen bir aracın arızalanma riski daha yüksekken, değerine ilişkin sahip olduğu gerçek fiyatta olduğundan farklı hesaplanır.

Bu nedenlere bağlı olarak sağlıklı bir araç alımı için güvenilir yerlerin tercih edilmesi ve alım öncesinde ise km verileri hakkında sorgulama yapılması önem arz ediyor. Bunu gerçekleştirmek ve gerçek km değerini öğrenmek için ise araç doğrudan servisine götürülerek ölçüm yaptırılabilir veya Tramer sorgulaması ile aracın gerçek bilgileri kapsamlı şekilde öğrenilir.

Araç Km Düşürme Riskinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler?

Araç kilometre düşürme riskinden korunmak için yapılabilecekler şu şekilde sıralanır:

  • Tramer sorgulaması sayesinde, aracın muayene girişi sırasında kaydı tutulan km verileri ile güncel kilometre verisi karşılaştırılabilir.
  • Araç satın alınmadan önce, aracı satan kişiden son servis bakımına ilişkin bakım kayıtları istenebilir. Bakım kayıtların veya faturada aracın servise kaç kilometre ile giriş yapıldığı ve üzerinden ne kadar sürenin geçtiği tespit edilebilir.
  • Diğer yandan alınması düşünülen araç için ekpertiz desteği alınması da gerçek kilometrenin öğrenilmesinde etkili olacaktır. Özellikle aracı kendi markasının yetkili servisine götürerek, ekspertiz yaptırmak ve daha sağlıklı verileri almak mümkündür. Bu kapsamda çıkan ekspertiz raporunun kilometre verileri ile satış işleminde beyan edilen kilometre verisi karşılaştırılıp, km ile oynanıp oynanmadığı anlaşılır.

Bu üç farklı teknik sayesinden araca ilişkin yanlış bir kilometre beyanında araç alımı yapma riskinin önüne geçilir. Araç alımı gerçekleştirilmeden önce gerekli Tramer sorgulamasının yapılması yolu ile zahmetsiz şekilde online adımlar üzerinden gerçek bilgiye ulaşmak mümkün hale gelir. Bu kapsamda beklenmedik bir zarar kaybı ile veya erken hasarlar ile karşılaşılmaz.

Araç Kilometre Düşürme Cezasından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Araç kilometre düşürme cezasından korunmak için araç kullanımında büyük önemi olan ve hem aracı hem de kişiyi güvence altına lan araç sigortasının yaptırılması gerekir. Çünkü km değiştirme şikayeti bir sürücünün başına haberi olmaması halinde de gelebilir.

Bir sürücü ikinci bir el araç almışsa ve bunu tekrar başka birine 3.el olarak satacak ise ilk alım işleminde aracın km değiştirilmiş olabilir. Satıcı bunu fark etmeden veya Tramer sorgulama yapmadan aracı satar ve 3. alıcı bunu fark ederek şikayette bulunursa, beklenmedik bir durum gündeme gelir. İşte bundan korunmak amacı ile araç alımı ardından sigortanın yaptırılması ve ekspertiz değerlendirmesi ile tüm gerçek verilerin gün ışığına çıkması önemlidir. Sigorta hem araç kullanımında hem de alımlarında kişiyi risklere karşı koruyacaktır.

İkinci el araç alımında km düşürme dolandırıcılığı, aracın birden fazla hasara sahip olup olmaması gibi birçok detay değerlendirilir. Bu değerlendirmeleri yapan bir kişinin aynı zamanda kendi cam ve mal güvenliğini de dikkate alarak sigorta yaptırması hem ilerleyen süreçte bir ceza almamak hem de kaza ve hasarlarda yüksek maliyetlere katlanmamak için gereklidir. Kasko ve zorunlu araç sigortası sayesinden ihtiyaç duyulan an sigortanın desteğinden yararlanılır.

Kaynak;sigortam.net