Anasayfa » Eren Tan » Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?
Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kör nokta uyarı sistemi Blind Spot Detection” aracın arka tamponlarının iki yanında bulunan sensörler ile arkadan yaklaşarak gelen 50 metre mesafe içindeki araçların farkedilmesi durumunda ayna içindeki LED lambalar ile sürücüye görsel bilgi verir.

Bu sistem sayesinde aracınızın göremediğiniz noktalarında yer alan araçlar ya da cisimler ile alakalı olarak sizlere detaylı bir şekilde uyarı sunulur. Radar ve sensör mantığı ile çalışan kör nokta uyarı sistemi, uzun bir yolda giderken görmediğiniz noktada araç olması durumunda şerit değiştirmek durumunda iken sizleri bu anlamda uyarmaktadır.

Kör nokta sistemi ile alakalı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde daha güvenli yolculuklar yapıldığı gibi göremediğiniz noktalardan dolayı kaza yapma riski minimum düzeye inecek. Bu da aslında kısa vadede çok büyük bir avantaj teşkil edecek. Sistem, günümüz yeni nesil araçlarında aktif şekilde kullanılan sistemlerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Kör nokta algılama, şerit takibi ve park sensörü teknolojilerinin amacı aracınızı ve yolcu güvenliğini korumaktatır. Kör nokta tespiti (Blind Spot Detection = BSD ) 2003 yılında Volvo tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Kör nokta algılama sistemi aracın etrafında ultrasonik dalgalar veya radar sensörleri kullanır. Otomobil ve kamyonlarda kusursuz bir şekilde çalışır ve motosiklet ve bisikleti dahi tespit edebilecek hassasiyete sahiptir.

Kör nokta algılama, kör nokta izleme ve kör nokta bilgi sistemi şeklinde otomobil üreticileri tarafından farklı isimler ile bu teknoloji adlandırılmış olsa da hepsi aynı mantığa ve amaca sahiptir.

Derleme; Eren Tan